کد خبر: ۳۷۲۴۱
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۱
اتفاقی افتاده و لازم است حل شود. همان طور که برای سیلاب گذشته منطقه تصمیماتی گرفتند که بالاخره از حالت خطرناکش خارج شد، الان نیز راهی پیدا کنند.
 زیست‌بوم/قاسم آل‌کثیر*: با توجه به اینکه شخصا اهوازی هستم، قصد دارم در این یادداشت چند مسئله اصلی که معترضان نسبت به آن سخن و نظر دارند، بازگو کنم.

در ابتدا باید گفت، اینکه عده ای برداشت های مختلفی از کنش های مردم می کنند، هیچ ربطی به مردم ندارد. مردم در حال دیدن زندگی شان هستند که از بین می رود. مردم داد می زنند که آب می خواهیم. اینکه شرق، غرب، گروه و جریانی چه برداشتی از این فریادهای مردم می کنند رابطه ای با مردم ندارد.

 همه شعارها هم حول همین محور است و بدترین اتفاق هم می تواند وقتی رخ دهد که حجم بالای نیروهای بازدارنده در مقابل مردم حاضر شوند که در چنین مواقعی به اعتقاد بسیاری از جامعه شناسان جز اینکه مسئله را هیجانی تر و روح مردم را حماسی تر می کند و در مقابل، شعارها نیز از حالت محیط زیستی به حماسی تبدیل می شود نتیجه دیگری حاصل نمی شود و در نهایت کنترل ماجرا را نیز سخت تر می کند. بهترین راه این است که مردم به حال خودشان باشند، مشکلات را بیان کنند و مدیران تصمیم آنی بگیرند. 

اتفاقی افتاده و لازم است حل شود. همان طور که برای سیلاب گذشته منطقه تصمیماتی گرفتند که بالاخره از حالت خطرناکش خارج شد، الان نیز راهی پیدا کنند. آب رها کنند. آب برسانند و عمل کنند و مشکلات کنونی را حل کنند. مهم ترین مسئله آب است. خشکی یا خشک سالی است که سلامت و زندگی و حیات استان را تهدید می کند. اکنون بهترین حالت آرامش بخشیدن است. 

صحنه لازم است از هر آنچه باعث هیجانی شدن می شود خالی شود. مسئله دیگر غیر از آب شرب، آب مورد نیاز محیط زیست است که ثروت های طبیعی را تهدید می کند و به طور غیرمستقیم زندگی مردم را به خطر می اندازد. مسئله دیگر، معیشت مردم است. 

مسئولان گفتند، بخوانید دستور دادند برنج نکارید. خب مردم برنج نمی کارند اما چه کار کنند؟ آنها می گویند باید به مردم مابه التفاوت داده شود تا این بحران رد شود. سیستم آبیاری منطقه همچنان بدوی است و وزارتخانه های کشاورزی و نیرو هیچ گام جدی در این خصوص در میدان عمل برنداشته اند. نه آموزش می دهند و نه حمایت. محصول کشت باید تغییر و محصولات کشت جدید به صورت تضمینی از کشاورزان خریداری شود تا این حالت به یک پایداری برسد. اما تنها کاری که از سوی متولیان می بینیم، دستور پلمب کردن پمپ های آبی کشاورزان است. اگر پمپ کشاورز پلمب شود مسئله معیشت این کشاورز چه می شود؟

 اقتصاد آنها اقتصاد معیشتی است. نمی شود این اقتصاد را از آنها گرفت. مسئله دیگر پایین بودن شناخت از آلام و دغدغه های مردم و خصوصا خوزستانی هاست. نیاز به شناخت شهودی و تجربی نسبت به یکدیگر داریم. خوزستان تعهد و ادای تکلیف انسان بودگی مردم کشور را می طلبد. ما از همدیگر بیگانه هستیم. در رابطه های ما یعنی مرکز با پیرامون نباید نویز وجود داشته باشد. اینکه شعار محیط زیستی عربی در منطقه ای با نام عربی را از زبان هموطنان در گوشه ای از کشور بشنویم نباید تعجب کنیم. بیگانه نبودن از دیگری یعنی فهم دیگری یعنی برتری بخشیدن دیگری نسبت به خود که معنای ایثار می دهد. ما نباید انسان بودگی نخستینمان را از دست بدهیم. حتی با طبیعت بیگانه هستیم و اگر این چنین نبود اکنون طبیعت بر ما غلبه نمی کرد.

* فعال مدنی
برچسب ها: آب ، خوزستان
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین