کد خبر: ۳۷۲۱۷
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۱
رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی:
سعید محمودی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران نیز در این برنامه با اشاره به اینکه هرزمان در جمع محیط بانان حاضر می شوم 2 موضوع مهم برایم تداعی می شود، افزود: یکی مشکلاتی است که محیط بانان با آن مواجه هستند و دیگری خدماتی است که این قشر از جامعه به محیط زیست کشور ارئه می دهند.
زیست بوم: رییس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در اسناد بالا دستی به خوبی به موضوع محیط زیست، منابع طبیعی و عرصه های ملی پرداخته شده اما در عمل کار برای محیط زیست بسیارسخت است، گفت: کار به جایی رسیده که اگر بخواهیم برای محیط زیست قدمی برداریم با کوهی از مشکلات در عمل مواجه می شویم و باید با تلاش بسیار ثابت کنیم که محیط زیست مسئله مهمی است و اگر الان کاری برای محیط زیست نکنیم باید درآینده نزدیک هزینه های هنگفت به همراه تلاشی مضاعف در بخشهای دیگر، صرف جبران مافات کنیم.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، سمیه رفیعی در مراسم گرامیداشت روز محیط بان با بیان اینکه به خاطر دفاع از محیط زیست، شناساندن اهمیت محیط زیست و شغل محیط بانی و رفع مشکلات و دغدغه های محیط زیستی وارد مجلس شده ام، افزود: در این یکسال با کمک سازمان برنامه و بودجه و البته خود سازمان محیط زیست، یک ردیف اختصاصی برای یگان حفاظت محیط زیست اختصاص یافت که در طول42 سال بودجه ریزی،  اقدام بی نظیری بود.

 وی با تصریح اینکه در مجلس به سختی از بودجه و اعتبارات سازمان محیط زیست دفاع کردیم، بیان داشت: با اقدامات انجام شده در مجلس شورای اسلامی بودجه سازمان محیط زیست به حدود 2 برابر ارتقا و بودجه اجرایی و هزینه ای سازمان حفاظت محیط زیست، در مجموع  88 درصد پیشرفت پیداکرد.

رفیعی ادامه داد: بر این اساس امسال سازمان محیط زیست موظف است حقوق، معوقات، حق لباس، حق غذا و تمام مواردی که جزو مطالبات است به محیط بانان پرداخت کند و این بودجه نباید در جای دیگر از سوی این سازمان هزینه شود. 

رییس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی با انتقاد از وضعیت معشیت و حقوقی کارکنان سازمان محیط زیست،کمبود امکانات لازم و نبود فن آوری های نوین اظهار داشت: درد بزرگ این است که شغل محیط بانی به خوبی شناسانده نشده است و امروز محیط بان ما باید با جان خود از محیط زیست، طبیعت و حیات وحش دفاع کنند.

وی در ادامه گفت: کار در محیط زیست و در تمام عرصه های طبیعی کشور نیازمند یک سیاستگذاری، فهم، درایت و آینده نگری است ولی متاسفانه به علت عدم شناخت کافی، فرهنگ محیط زیستی مسئولان ما اشتباه است و خیلی از آنها باوری به محیط زیست ندارند.

رفیعی با تاکید بر اینکه مدیریت در محیط زیست نمی تواند سلیقه ای باشد، تشریح کرد: به شدت قائل به مدیریت مشارکتی هستم و درخصوص موضوعات محیط زیست، ارزش گذاری محیط زیست و اشتراک منافع، ناگزیر به تبادل نظر و صحبت با مردم هستیم چراکه بهترین حافظان طبیعت خود مردم و ذینفعان آن هستند و بصورت پروژه ای نباید محیط زیست را مدیریت کنیم. محیط زیست

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود گفت: برای جلوگیری از اتفاقات ناگوار در برخورد محیط بانان با شکارچیانی که با آخرین تجهیزات و امکانات وارد عرصه های طبیعی و رویارویی با محیط بان می شوند، طرحی درخصوص اصطلاح قانون حمل و استفاده از سلاح در مجلس شورای اسلامی تدوین شده که باید از چند وجه مورد مطالعه قرار گیرد و در کنار این طرح  نیز مجوز تبدیل وضعیت 500 محیط بان در مجلس در حال انجام است که انشالله پس از تصویب در دولت آینده اجرایی شود.

رییس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در پایان تاکید کرد: سازمان محیط زیست شغل محیط بانی را باید و باید مجهز به فن آوری های نوین و روز دنیا کند و برای این موضوع بودجه ای اختصاص یافته و از سازمان محیط زیست مطالبه قانونی خواهد شد.

تعصب محیط بانان باعث آن شده که در رده بهترین کشورها از منظر محیط زیست باشیم

سعید محمودی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران نیز در این برنامه با اشاره به اینکه هرزمان در جمع محیط بانان حاضر می شوم 2 موضوع مهم برایم تداعی می شود، افزود: یکی مشکلاتی است که محیط بانان با آن مواجه هستند و دیگری خدماتی است که این قشر از جامعه به محیط زیست کشور ارئه می دهند.

وی در ادامه با بیان اینکه جدای همه اتفاقاتی که برای محیط زیست کشور می افتد، محیط زیست امروز گرفتار قهر طبیعت هم شده است، اظهار داشت: کشور ما حداقل 2 دهه است که در سخت ترین شرایط خشکسالی قرار داشته و این شرایط شاید در دویست سال گذشته به این شکل رخ نداده باشد و این نوسانات اقلیم باعث بر هم خوردن شرایط اکولوژیک حتی بدون دخالت انسان می شود.

محمودی ادامه داد: از طرفی  توسعه های بی رویه هم که در بسیاری از  مناطق طبیعی و با ارزشمان شاهد بوده ایم بر محیط زیست آسیب وارد کرده و همه این مسائل به اندازه کافی توان اکولوژیکی زیستگاه ها را کاهش داده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه با تمام این مسائل و مشکلات، خدمات محیط بانان ما در حفاظت از محیط زیست آنقدر با ارزش بوده که هنوز در رده بهترین کشور های دنیا از منظر محیط زیست طبیعی و حیات وحش قرار داریم، تصریح کرد: به عقیده من تعصب محیط بانان در حفاظت از محیط زیست باعث آن شده که در طبقه بندی بهترین کشورها از منظر نگهداری و حفاظت از جمعیت های با ارزش هستیم.

وی در پایان با بیان اینکه محیط بانان برای حفظ ذخایر ژنتیکی و با اهمیت کشور جان خود را فدا می کنند و این بسیار با ارزش است، خاطرنشان کرد: محیط بانان دلسوز نمی خواهند بلکه باید تلاش کنیم تا این قشر از حق و حقوق قانونی خود برخوردار شوند.

مسئله محیط زیست با چیزی قابل معامله نیست و تلاشمان باید برای جلوگیری از قربانی شدن آن باشد

حشمت‌اله عسگری معاون امور اقتصادی استانداری تهران نیز در این مراسم با بیان اینکه شغل محیط بانی از جمله مشاغل دشوار است و اگر عشق و علاقه به آن نباشد کمتر کسی آن را به عنوان شغل ترجیح می دهد، گفت: این عشق و علاقه به محیط زیست و حیات وحش باعث می‌شود تا به رغم مشقت هایی که این شغل دارد، عاشقان طبیعت در این عرصه حضور پیدا کنند.

وی با اشاره به اینکه مسئله محیط زیست با چیزی قابل معامله نیست و تلاشمان باید برای جلوگیری از قربانی شدن آن باشد، افزود: باید بتوانیم تفکر و نگاهمان را به مدیریت محیط زیست تغییر داده و آن را اصلاح کنیم و با بهره‌گیری از مدیریت مشارکتی، محیط زیست را به یک ارزش تبدیل کنیم در این صورت است که جمعیت حامی محیط زیست چند برابر شده و همگان در مدیریت محیط زیست مشارکت خواهند داشت.

وی با اشاره به اینکه در کشور ما به بهانه های توسعه و ایجاد اشتغال برای محیط زیست مزاحمت هایی ایجاد شده که همه آنها هزینه بر بوده است، گفت: با مطالعه اسناد آمایشی استان تهران و نگاه به افق جمعیتی که در آن حدود چهار و نیم میلیون نفر تعریف شده بود درمیابیم که امروز با واگرایی جدیدی در جمعیت مناطق مواجه هستیم و این عدم تعادل، اثرات مخربی بر محیط زیست خواهد داشت.

اگر به سالی که اولین بار لباس محیط‌بانی را بر تن کردم برگردم باز این لباس مقدس را  بر تن خواهم کرد

اسماعیل کهرم پیشکسوت محیط زیست کشور نیز با بیان اینکه عرصه‌های طبیعی و پهنه‌های طبیعت که حیات وحش برای حیات طبیعی خود نیازمند آن هستند تنها با تلاش و از جان گذشتگی محیط‌بانان حفاظت شده و اگر این گونه نبود همه جای کشور با توسعه شهری مواجه می شد، افزود: اگر به سال ۵۲ که در آن سال برای اولین بار لباس محیط‌بانی را بر تن کردم برگردم باز هم لباسی غیر از این لباس مقدس بر تن خواهم کرد.

وی در ادامه ضمن توصیه به محیط بانان که خاطرات خود را در طول خدمت یادداشت کنند، افزود: کسی تجربه شما را که سال ها با محیط زیست و طبیعت سروکار داشتید نخواهد داشت و لازم است این خاطرات در پایان خدمت شما منتشر و در دسترس کسانی قرار گیرد که در این لباس مقدس خدمت خواهند کرد.

گفتنی است بخشی از سخنان این پشکسوت محیط زیست امروز با بیان خاطرات وی از محیط بانی و همراهی با محیط بانان همراه بود.

این گزارش می افزاید: همزمان با ولادت هشتمین اختر تابناک امامت و ولایت حضرت علی بن موسی الرضا و روز ملی محیط بان، مراسم گرامیداشت روز ملی محیط بان، با حضور سمیه رفیعی رییس فراکسیون محیط زیست مجلس، اسماعیل کهرم پیشکسوت محیط زیست، سعید محمودی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران، شینا انصاری مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، حشمت اله عسگری معاون امور اقتصادی استانداری تهران، تشکل های مردم نهاد محیط زیستی استان و جمعی از محیط بانان یگان حفاظت محیط زیست در محل سالن همایش های محیط زیست استان تهران برگزار شد و  از محیط بانان نمونه یگان حفاظت محیط زیست استان تقدیر بعمل آمد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین