کد خبر: ۳۷۰۰۹
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۶
کتاب روزنامه‌نگاری محیط زیست به قلم زینب شریفی و توسط دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه ها منتشر شد.
زیست بوم: کتاب روزنامه‌نگاری محیط زیست به قلم زینب شریفی و توسط دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه ها منتشر شد.

به گزارش زیست بوم، مولف این اثر گفت مخاطبین اصلی کتاب دو گروهند. گروه اول فعالان محیط زیست هستند که اطلاعات غنی در مورد مشکلات و موضوعات مختلف محیط زیست دارند و  می خواهند  با یادگیری اصول روزنامه نگاری به ویژه خبرنویسی و یادداشت نویسی، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارند و در حل مشکلات و ارتقای سواد زیست محیطی شهروندان نقش داشته باشند. گروه دوم،خبرنگارانی هستند که به نویسندگی تخصصی و فعالیت بیشتر در حوزه خبری محیط زیست علاقه دارند. این کتاب در این زمینه می تواند برای آنها چراغ راهنمایی باشد تا با کسب مهارت های بیشتر، بر اطلاعات تخصصی خود بیافزایند. زینب شریفی

زینب شریفی که این کتاب 212 صفحه ای را به رود کارون تقدیم کرده است، در مورد محتوای کتاب گفت: این کتاب در هشت فصل، چهار مقوله اصلی از جمله «معیارهای عمومی روزنامه نگاری»، «معیارهای تخصصی» ، دانش حقوقی «محیط زیست و روزنامه نگاری» و «دانش محیط زیست»(به ویژه اصطلاحاتی که یک خبرنگار محیط زیست باید بداند تا بتواند با مسئولان مصاحبه موفقی داشته باشد) را مورد موشکافی قرار داده است. خوانندگان در فصل اول کتاب با پیشینه روزنامه نگاری محیط زیست در جهان و ایران آشنا می شوند. فصل دوم به ارکان روزنامه نگاری محیط زیست از جمله وظابف روزنامه نگاران محیط زیست و تمایز خبرنگار این حوزه با دیگر حوزه های خبری می پردازد. در ادامه، روزنامه نگاری علمی که پایه اصلی روزنامه نگاری محیط زیست است، تشریح می شود. 

وی افزود: در فصل چهارم کتاب، معیارهای بین المللی روزنامه نگاری محیط زیست شامل معیارهای عمومی و معیارهای تخصصی توضیح داده می شود و آخر فصل تمرین ها و گزارش هایی از خبرنگاران محیط زیست به عنوان مثال و نمونه برای خواننده ارایه شده است تا با بررسی دقیق آنها این معیارها را فراگیرد. فصل پنجم به مدل بومی رشته روزنامه نگاری محیط زیست می پردازد. مدلی که می تواند راهنمای اساتید و کارشناسانی باشد که بخواهند رشته روزنامه نگاری محیط زیست و یا گرایش «رسانه و محیط زیست» را در دانشگاه ها راه اندازی یا تدریس کنند. فصل ششم کتاب مربوط به آشنایی با بخش های مختلف سازمان حفاظت محیط زیست کشور و اهداف این بخش هاست. زیرا، نمی توان بدون دانستن اهداف و وظایف مسئولان مربوطه از آنها برای بهبود چالش های زیست محیطی در استان های مختلف کشور و حفاظت محیط زیست برای نسل های آینده مطالبه گیری کرد. دو فصل پایانی کتاب چکیده ای از قوانین و مقررات مربوط به محیط زیست و اصطلاحات و عباراتی است که ضرورت دارد یک خبرنگار متخصص از آنها آگاه باشد، ارایه می شود.

وی در پایان ضمن درخواست از صاحبنظران برای ارایه پیشنهادات و انتقادات در مورد محتوای اثر تاکید کرد: این کتاب تنها چکیده و خلاصه ای از موضوعات مختلف را ارایه کرده است و منابع پایانی کتاب نشان می دهد که هر فردی که بخواهند خبرنگار محیط زیست شود، ضروری است که به منابع اولیه روزنامه نگاری رجوع کند و مقدمات این رشته را در قالب کارگاه های مختلف آموزشی یا تحصیل در دانشگاه بگذراند.
منبع: زیست بوم
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین