کد خبر: ۳۶۹۵۶
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۲
تنها کاری که در استان انجام داده اند تعطیلی تالارهای عروسی در هتلها بوده که البته با این کار هم نتوانستند جلوی مراسمهای مردم را بگیرند، چون مردم مراسمهایشان را در باغ و ویلاهای اجاره ای برگزار می کنند.
زیست بوم: ستاد کرونا پیش از آنکه تعطیلات نیمه تابستان آغاز شود، اخطار داد مردم از سفر غیرضروری به مناطق قرمز به ویژه مازندران خودداری کنند. نماینده های مجلس این استان نیز به مردم هشدار دادند از سفر به مازندران پرهیز کنند. با این حال، گزارش های پلیس راه و مرکز کنترل ترافیک نشان داد که حجم سفرها به این استان در تعطیلات گذشته، افزایش قابل توجهی داشته است. تصاویری هم از سواحل شمالی منتشر شده که گویای حجم مسافران و رعایت نشدن پروتکل های بهداشتی است. مازندران در خرداد هم رکورد سفر و اقامت را در بین 31 استان شکست. با این وجود جمشید سلطان مرادی، رئیس جامعه هتلداران مازندران از وضعیت وخیم هتلهای این استان خبر داده است.

او گفت که با آنکه حجم سفرها به مازندران زیاد است، اما هتلها مسافر ندارند و فقط یک درصد ظرفیت اقامت در هتلهای استان پر شد. برای همین موجی از تعدیل نیرو در هتلهای مازندران راه افتاده و 20 درصد هتل ها برای فروش اقدام کرده اند. در مازندران بیشتر از 300 هتل وجود دارد که حدود 70 هتلها یا برای فروش گذاشته شده اند یا دنبال تغییر کاربری هستند.

وی ادامه داد: بیشتر مسافران مازندران یا ویلا دارند یا خانه ای را اجاره می کنند. این خانه های غیرمجاز را هم که نه تعطیل می کنند و نه برخورد قاطع و نظارتی می شود.

رئیس جامعه هتلداران استان مازنداران حدود دو سال پیش از شناسایی 130 هزار ویلا و خانه شخصی که بدون مجوز و غیرمجاز به مسافران اجاره داده می شود، سخن گفته بود. او اکنون می گوید: تعداد این خانه ها بیشتر شده اما اراده و عزمی در برخورد با آنها دیده نمی شود.

رئیس جامعه هتلداران استان مازندران اضافه کرد: تنها کاری که در استان انجام داده اند تعطیلی تالارهای عروسی در هتلها بوده که البته با این کار هم نتوانستند جلوی مراسمهای مردم را بگیرند، چون مردم مراسمهایشان را در باغ و ویلاهای اجاره ای برگزار می کنند.

وی افزود: دستورالعملی هم درباره نحوه فعالیت هتلها در دوران کرونا فرستاده اند که بیشتر حکم یک یک کاغذ را دارد که پشت شیشه چسبانده شده است. این دستورالعمل ها وقتی کارایی پیدا می کند که نظارت باشد و ورود مسافر را به استان کنترل کنند، فعلا اراده ای در این راستا نمی بینیم.

سلطان مرادی از نحوه حمایت ها از صنعت گردشگری در بحران کرونا گفت: متولیان دنبال حل مشکلات هتلداران نیستند. جلسات با استاندار و ستاد کرونا هم تا به حال اثرگذار نبوده است. در چنین وضعی که هتلها نه درآمد دارند و نه قدرت ادامه حیات، اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان بخشنامه فرستاده و شرکتی را برای آموزش نیروی انسانی معرفی کرده که هزینه آن 800 هزار تومان می شود و تاکید کرد که اگر این هزینه داده نشود و پرسنل توسط شرکت معرفی شده آموزش داده نشوند، پروانه هتل تمدید نمی شود. این یعنی چوب لای چرخ گذاشتن. وقتی مسافر نیست و هتل درآمد ندارد و درحال تعدیل نیرو است، چه آموزشی بدهیم.

رئیس جامعه هتل داران ایران بتازگی اعلام کرد هتلها از اسفند سال گذشته تا پایان تیرماه امسال 7400 میلیون تومان درآمد از دست داده اند و 75 هزار نیروی شاغل در این بخش با خطر بیکاری مواجهند.


برچسب ها: گردشگری ، هتل ، مسافرت
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین