کد خبر: ۳۶۸۱۶
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۱
این درد را علی کلانه محیط بان پارک ملی پابند با صدها ساچمه در پاهایش میفهمد. این درد را ابوالفضل جلالی راد محیط بان پارک ملی گلستان با ۵۳ ساچمه در شکم و سینه می فهمد.

احسان محمدیزیست‌بوم/ احمد دباغیان*: اکنون بشارت باد بر شما به داد و ستدی که با خدا کرده‌اید و این پیروزی بزرگی برای شماست/ (سوره توبه آیه ۱۱۱)

و ما چه می‌دانیم که جانباز شدن راه طبیعت یعنی چه؟ خبر کوتاه بود و دردناک. دردی جانکاه و استخوان سوز در فضای سایبری غبار گرفته. مصاحبه فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط‌زیست با این تیتر در اخبار"متاسفانه وضعیت محیط‌بان گتوندی مناسب نیست/ پزشکان تصمیم به قطع پای او گرفته‌اند"

دست به دست می چرخد و می چرخد و می چرخد. و ما چه می‌دانیم که جانباز شدن در راه طبیعت یعنی چه؟

این درد را علی کلانه محیط بان پارک ملی پابند با صدها ساچمه در پاهایش میفهمد. این درد را ابوالفضل جلالی راد محیط بان پارک ملی گلستان با ۵۳ ساچمه در شکم و سینه می فهمد.این درد را کجا ببریم؟


این درد را خانواده شهید تاج محمد باشقره می فهمد که در مهر ماه سال ۹۷ خون پاکش با گلوله سرخ شکار کشان بر زمین سرد درّه سولگرد پاشید. این درد را خانواده شهید غلامرضا جعفری می فهمد که بعد از حدود ۱۵ سال هنوز قاتلش پیدا نشد و فرزندش در سه ماهگی یتیم گشت.

و ما چه می‌دانیم که جانباز شدن در راه طبیعت یعنی چه؟

پدرت نیست که ببیند چه به روز فرزندش آورده اند. همیشه بیم وضعیت شغلی فرزند را داشت این روز را ندید. نمی دانم تاسف بخورم یا خوشحال باشم. و ما چه میدانیم که جانباز شدن در راه طبیعت یعنی چه؟

محیط بانان سازمان حفاظت محیط زیست، تن پوش سبزی که بر قامتشان است را مقدس می دانند و با این لباس مقدس تاکنون در حدود ۳۲۰ نفر شهید و جانباز تقدیم طبیعت ایران عزیزمان کرده اند.
بارها از حال زن و فرزند بیمار خود بی خبر بودند و هر بار که از خانواده خود خداحافظی می کردند نمی دانستند که آیا دوباره آنها را خواهند دید.

من بارها شاهد فداکاری ها و رشادت های همکاران سبزپوشم در طبیعت این سرزمین بوده‌ام از کوههای سر به فلک کشیده الموت تا مناطق صحرایی گرگان و دشت و پارک ملی گلستان، از پناهگاه حیات وحش میانکاله و البرز مرکزی تا ذخیره گاه زیست کره توران، از دشت آهوان سُهرین زنجان تا هفتاد قله سرکش استان مرکزی، از پناهگاه حیات وحش شیراحمد سبزوار تا کلاه قاضی و رشته کوه کرکس اصفهان، از پارک ملی خَبر در استان کرمان تا منطقه زیبای بمو در شیراز، از زیستگاه آهوان فِکّه تا خلیج زیبای نایبند بوشهر، از دریاچه بی نظیر ارومیه تا رشته کوه های اورامانات و هزاران مناطق زیبای دیگر.

از همه جای‌جای محیط زیست وطنم خون ها، اعضا و جوارح اهدا شده است تا امروز و به این سادگی نام زیبای این مناطق را به زبانمان جاری کنیم.

درست است حقوق و مزایای محیط بانان در مقابل وظیفه ای که انجام می دهند دندان گیر نیست، اگر چه پاها خسته شده اند اما باز هم برای حفاظت قدم برمیداریم. و ما چه می‌دانیم که جانباز شدن در راه طبیعت یعنی چه؟

و اما سید امین عزیز درست است که پای دنیایی تو با گلوله شکارکشان بی رحم قطع شد و راهِ رَفتن دیگر برایت هموار نیست اما بدان که رودخانه های شور و کارون، کوه طبله خان، دره اناری، قلعه رستم، بیشه زارهای فراوان و حیات وحش گتوند، چشم انتظار قدم های تو خواهند ماند تا ابد.
و ما چه می دانیم که جانبازی در راه طبیعت یعنی چه؟

در شب های قدر سال ۹۶ سه محیط بان شهید پرویز هرمزی، منوچهر شجاعیان و محمد دهقانی تقدیم طبیعت این سرزمین شد و در سومین سالگرد شهادت این عزیزان، جانبازی از همین قشر سبزپوش فدای طبیعت ایران شد.
و ما چه می‌دانیم که جانبازی در راه طبیعت یعنی چه؟

تو گناهی نداشتی، گناه تو حفاظت صادقانه از طبیعت بود و کائنات انتقام جانبازی تو را از این شکار کشان و ناجوانمردان خواهند گرفت.
و ای کسانی که ظلم کرده اید، ای شکارکشان بی ارج و منزلت، ای کسانی که نام انسان را لکه دار کرده اید، سینه های بی کینه ما آماج گلوله های شما برای دفاع از مام طبیعت.

به قول دوستی عزیز تر از جان: محیط زیست "نام" و "نان" ندارد، هر که دغدغه "جان" دارد بسم الله.

* کارشناس محیط‌زیست

منبع: زیست بوم
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین