کد خبر: ۳۶۷۶۴
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۷
نرخ بیکاری پایین استان نه تنها سبب کاهش اعتبارات و تسهیلات در استان نشده بلکه با عملکرد کمی و کیفی تیم اقتصادی استان و هم افزایی مدیران اجرایی و نمایندگان استان اعتبارات و تسهیلات مناسبی برای استان جذب شده است.
نرخ پایین بیکاری سبب کاهش اعتبارات و تسهیلات استان همدان نشده استمصطفی قربانفربا تأکید بر اینکه افزایش نرخ مشارکت با افزایش عرضه نیروی کار و نرخ بیکاری همراه است، اظهار کرد: خوشبختانه در استان همدان نرخ بیکاری نسبت به سال گذشته ۰.۹ درصد کاهش داشته که این بیانگر تلاش مسئولان و بخش های اقتصادی استان و حرکت آنان در مسیر اهداف سند راهبردی استان است.

وی با اشاره به اهمیت برنامه محوری وسند توسعه و اشتغال استان، تأکید کرد: در نیمه دوم سال ۹۷ به منظور تهیه سند توسعه راهبردی استان با تأکید استاندار پس از برگزاری چندین نشست به ریاست ایشان با مدبران دستگاه های اجرایی و فرمانداران با هدف رسیدن به نرخ بیکاری اشتغال به ۷.۱ درصد در پایان برنامه ششم توسعه اقتصادی و براساس ظرفیت‌های هر شهرستان و دستگاه، تعهد ایجاد اشتغال برای سه سال باقیمانده از برنامه مشخص شد و بر این اساس تعهد سال ۹۸ به تعداد ۱۹ هزار و ۲۰۰ نفر بوده است.

قربانفر آمار اشتغال ایجادی اخذ شده از دستگاه‌های اجرایی استان در سال ۹۸ را برابر با ۲۵ هزار و ۳۲ نفر دانست و افزود: اشتغال ۲۰ هزار و ۷۵۳ نفر توسط دستگاه‌های اجرایی اعلام شده و مشخصات افراد و محل اشتغال آنها نزد دستگاه‌های اجرایی موجود است همچنین ۴۲۷۹ نفر اشتغال در بخش مسکن و براساس هر ۶۵ متر ساخت و ساز مازاد بر ساخت وسازهای سال ۹۷ و در حوزه ساختمان‌های مسکونی که توسط سازمان راه و شهرسازی و بنیاد مسکن اعلام شده است.

وی کاهش ۰.۹ درصدی نرخ بیکاری در سال ۹۸ نسبت به سال قبل و افزایش نرخ مشارکت اعلامی توسط مرکز آمار ایران را حرکت در مسیر ایجاد و توسعه اشتغال توسط دستگاه‌های اجرایی استان دانست و خاطرنشان کرد: برخی از افراد متأسفانه بدون درنظر گرفتن آمار اعلامی توسط مرکز آمار ایران به‌عنوان تنها مرجع رسمی آمار در کشور و بدون ارائه نظر علمی و فقط براساس گمانه زنی‌های ذهنی آمار نرخ بیکاری را اعلام می‌کنند.

معاون کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان استان همدان با اشاره به سهمیه اعتبارات و تسهیلات استان ها براساس شاخص‌هایی از جمله ظرفیت‌های منطقه‌ای، جمعیت روستایی و شهری توزیع می‌شود، بیان کرد: نرخ بیکاری پایین استان نه تنها سبب کاهش اعتبارات و تسهیلات در استان نشده بلکه با عملکرد کمی و کیفی تیم اقتصادی استان و هم افزایی مدیران اجرایی و نمایندگان استان اعتبارات و تسهیلات مناسبی برای استان جذب شده است.

قربانفر یادآور شد: اعتبار تسهیلات اشتغال پایدار روستایی برای استان همدان ۳.۱۱ درصد درنظر گرفته شد در حالیکه تعداد بیکاران استان حدود ۱.۵ درصد بیکاران کل کشور بوده و مساحت و جمعیت استان نیز حدود ۲ درصد کشور است اما با تدابیر و کار جمعی مدیران استان و بانک ها به میزان ۳.۵ درصد اعتبارات روستایی کشور در استان همدان جذب شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه نرخ مشارکت اقتصادی استان همدان در سال گذشته بالاتر از میانگین کشوری بوده به طوریکه این نرخ در استان همدان ۴۵.۵ درصد بوده است، اظهار کرد: در سال گذشته نرخ مشارکت در استان خراسان جنوبی ۴۳.۷ و استان فارس ۴۱.۱ بوده و این در حالیست که استان همدان دارای نرخ مشارکت حدود ۴۵.۵ درصد و نیز بالاتر از میانگین کشوری است.

وی با اشاره به کاهش نرخ بیکاری در استان، تصریح کرد: با توجه به انتشار نتایج آمار نیروی کار در میانگین چهار فصل سال ۱۳۹۸، همدان پس از استان خراسان جنوبی دومین استان با کمترین نرخ بیکاری کشور اعلام شده است.

قربانفر افزود: براساس اعلام مرکز آمار ایران یافته‌ها و نتایج طرح آمارگیری نیروی کار استان های کشور نشان می‌دهد در سال ۱۳۹۸، استانهای خراسان جنوبی، همدان و فارس به ترتیب با نرخ بیکاری ۶.۹ ،۷.۴ و ۷.۹ کمترین نرخ بیکاری را در بین استان های کشور داشته‌اند.

وی با بیان اینکه طرح آمارگیری نیروی کار به صورت همزمان در کل کشور توسط مرکز آمار استان بدون دخالت استان ها اجرا و تجزیه و تحلیل می‌شود، یادآور شد: مقایسه نتایج آمارگیری نیروی کار سال ۱۳۹۸ با دوره مشابه سال قبل با وجود کاهش نرخ مشارکت کل کشور، نرخ مشارکت اقتصادی استان همدان در سال۱۳۹۸، با افزایش ۰.۷ درصدی نسبت به سال قبل(۴۴.۸) نرخ مشارکت استان به ۴۵.۵ درصد رسیده است .

منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین