کد خبر: ۳۶۶۸۹
تعداد نظرات: 1 نظر
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۵
در واقع انتخاب یک پارک یا بوستان مناسب جهت تفرج در شهر محل سکونت می تواند اثر بسیار بالاتری در احیای وضعیت روحی و روانی افراد داشته باشد.
دکتر علی جهانیزیست بوم/دکتر علی جهانی*: این روزها موضوع شیوع ویروس کرونا در صدر اخبار دنیا قرار دارد. بسیاری از مردم در ایران و جهان درگیر مبارزه با گسترش این ویروس هستند. یکی از مهمترین  و گسترده ترین شیوه های مبارزه با این ویروس، رعایت قرنطینه فردی و خانوادگی به خصوص در منازل است. 

اما این موضوع روی دیگری نیز دارد. قرنطینه در منازل سبب مشکلات روحی و روانی بسیاری شده است به طوری که چالشهای اجتماعی معنی داری همچون بحث و جدل خانوادگی، همسر و کودک آزاری، افسردگی و غیره را به دنبال داشته است.

امروزه محققان علوم اجتماعی و روان درمانی به دنبال ارائه راه کارهایی در جهت کاهش معضلات روحی و روانی مردم در جوامع به خصوص در جوامع شهری هستند. محققان معتقدند یکی از مهمترین راه های کاهش اثرات روحی و روانی قرنطینه به خصوص در ایام پساکرونا بهره گیری از طبیعت است.

هیچ محیطی به اندازه طبیعت و عناصر طبیعی نمی تواند آرامش روحی به همراه آورده و موجب التیام زخم های روحی مردم باشد. شخصا در این راستا تحقیقات بسیاری در محیط ها طبیعی شامل جنگلها در اکوسیستم های طبیعی و پارکها در اکوسیستم های شهری داشته و در نظر دارم خلاصه ای کاربردی از نتایج آن را با شما در میان گذارم.

به خوبی می دانیم که جنگلها محیط های امن و آرامی را جهت بهبود وضعیت روحی و افزایش اکسیژن گیری بدن ایجاد می کند، اما آنچه نتیجه تحقیقات نشان می دهد این است که برخی مناطق جنگلی با توجه به کیفیت زیباشناختی بالاتر در ذهن انسان، اثرات به مراتب بیشتری در لذت تفرج و روان درمانی دارند.

مناطق جنگلی کمتر دستخورده به خصوص در اراضی شیب دار و جنگلهایی که از تنوع گونه ای بالاتر برخوردارند اثرات مثبت ذهنی بیشتری بر گردشگران دارند. همچنین ذهن انسان تمایل بیشتری به مناظر جنگلی با تنوع ترکیبی با سایر عوامل طبیعی مثل رودخانه، دریا، روستاها و جاده ها در پس زمینه دارد. لذا در صورتی که به دنبال احیای روحی و روانی موثرتر و سریعتر هستید بهتر است اکوسیستم های جنگلی با تنوع بالا در گونه های درختی، کمتر دستخورده و قابلیت دید به سایر عوامل طبیعی و انسان ساخت در دوردست را انتخاب کنید.

قطعا بسیاری از شهرنشینان دسترسی به اکوسیستم های جنگلی ندارند، لذا تحقیقات دیگری در پارکهای شهری نیز انجام دادیم. نتایج تحقیقات نشان می دهد تنوع مناظر در پارکهای شهری (درختان و درختچه ها، گلها و گیاهان علفی، زمین های ورزشی، سنگ و کوه و آب)، منابع آب (آب نما، حوض و دریاچه، آبراهه و فواره)، منظر سنگی و کوهستانی و تجهیزات نماسازی در پارکها (مثل مجسمه ها، نقاشی ها، تابلوها، کاشی کاریها و غیره) می تواند اثر بسیار بالاتری بر ایجاد آرامش روحی و کسب تجربه زیباشناختی بیشتر در کاربران داشته باشد.

در واقع انتخاب یک پارک یا بوستان مناسب جهت تفرج در شهر محل سکونت می تواند اثر بسیار بالاتری در احیای وضعیت روحی و روانی افراد داشته باشد. بر این اساس پیشنهاد می شود اگر در ایام پساکرونا برای تجدید روحیه و کسب لذت بصری به پارکها مراجعه می کنید، توجه ویژه ای به پارکها با ساختارهای طبیعی و تنوع در این ساختارها داشته باشید. پارک های جنگلی و طبیعت، کوهستان پارکها و پارک های منطقه ای حاشیه شهرها می تواند انتخاب مناسب تری باشد. امید است با بهره گیری بهینه از طبیعت بتوانیم آثار شیوع ویروس کرونا را هرچه زودتر از زندگی روزمره پاک کنیم.  

* دانشیار دانشکده محیط زیست کرج

لینک منابع تحقیقاتی جهت مطالعه بیشتر
https://www.agriculturejournals.cz/web/jfs.htm?type=article&id=86_2018-JFS
http://jwfst.gau.ac.ir/article_3843.html
https://jne.ut.ac.ir/article_62991.html
منبع: زیست بوم
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی:۴
انتشار یافته: ۱
براتی
|
Germany
|
۱۴:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۷
0
0
به نظر بنده همه اکوسیستم های طبیعی شامل جنگل، کوه ، دشت ، مرتع ، دریا و .... با تنوع گونه ای کم یا زیاد و البته فاکتور قابل دسترس بودن می تواند مورد توجه گردشگران قرار گیرد.
با سپاس از ارایه مطالب مفیدتان
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین