کد خبر: ۳۶۶۶۰
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۴
معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار مشهد گفت: کارخانه‌های نوآوری محل تجمع شرکت‌های نوپا یا همان استارتاپ‌ها است و خدمات مورد نیاز و مرتبط با آنها نیز به صورت متمرکز در کنار آنها فراهم می‌شود.
شهریار آل‌شیخ اظهار کرد: وقتی ایده‌هایی مثل سیمپ (نرم‌افزار تفکیک زباله‌های خشک از مبدأ که شهروندان با کمک آن می‌توانند زباله‌های تفکیک‌شده را در منزل خود تحویل داده و در همان لحظه پول زباله‌های تحویل داده شده به حساب شهروندی آن‌ها واریز می‌شود) در مشهد شکل می‌گیرد، به دلیل قابلیت توسعه به شهرهای دیگر، نقطه تجاری آنها را برای مشهد مهیا می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه کارخانه‌های نوآوری را باید چهره جدید و تکامل یافته مراکز نوآوری دانست، تصریح کرد: کارخانه‌های نوآوری بازیگران جدید اکوسیستم نوآوری و کارآفرینی است که مفهوم نوینی را از هم‌افزایی برای فعالان زیست بوم نوآوری با خود همراه می‌آورند.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار مشهد افزود: کارخانه‌های نوآوری محل تجمع شرکت‌های نوپا یا همان استارتاپ‌ها است و خدمات مورد نیاز و مرتبط با آنها نیز به صورت متمرکز در کنار آنها فراهم می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: قرار است در محیط کارخانه‌ها نوآوری رکن اول باشد و راهکارهای جدید برای رفع مسائل موجود ارائه شود؛ به روایتی این نام از شکل‌گیری «استیشن اف پاریس» در جهان مطرح شد که فضای قدیمی ایستگاه راه‌آهن قدیمی پاریس که غیرقابل استفاده بود را با بازآفرینی مدرن و جذاب به یک فضای استارتاپی تبدیل کرد و این موضوع به سرعت به تغییر فضاهای قدیمی مثل کارخانه‌هایی که با گسترش شهرها، در بافت داخلی شهرها قرار گرفته و تعطیل و متروکه شده‌اند به فضاهای استارتاپی و نوآوری در سایر کشورها منجر شد.

آل‌شیخ با بیان اینکه در مشهد و به همت معاونت برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری مشهد نخستین کارخانه نوآوری شهر در مکان سابق کارخانه کوکاکولا و در مساحتی ۱۲ هزار متری در میدان کوثر بهره‌برداری می‌شود، افزود: زیست بوم نوآوری مشهد چشم انتظار راه‌اندازی این فضا است، تاکنون مسائل مختلف و غیرقابل پیش بینی مانند همه گیری بیماری کرونا در مسیر اجرای این پروژه وجود داشته که فعالیت بعضی از کارگران را با مشکل روبه رو کرده یا نوسانات قیمت و لغو قراردادها از سوی چند پیمانکار که پیشبرد پروژه را با ابهاماتی مواجه ساخته است، اما با تمام این موارد امیدواریم که تا ابتدای خردادماه سال جاری بتوانم از این کارخانه بهره برداری کنیم.

وی ادامه داد: در قالب کارخانه نوآوری سعی بر ایجاد زیست بومی داریم که شتاب‌دهنده‌های بخش خصوصی را به سمت تلاش برای رفع مسائل شهری سوق داده و بتوانند از بسترهای ایجاد شده استفاده کنند.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار مشهد با بیان اینکه در فضای فوق‌العاده رقابتی اقتصاد امروز نوآوری بسیار حائز اهمیت شده است، افزود: ضعف‌های فراوان سیستم های نوآوری قبلی باعث شده تا تعدادی از سازمان‌های خلاق در پی روش‌های جدیدی در نوآوری باشند و این سازمان‌ها مراکز نوآوری را در جهت شتاب گیری در فضای دیجیتال امروزی ایجاد کردند.

وی اظهار کرد: مراکز نوآوری شامل تیم‌هایی از افراد و معمولاً سایت‌هایی است که به‌ عنوان قطب فناوری و نوآوری شناخته می‌شوند و هدف آن‌ها ایجاد یک اکوسیستم حاوی استارت آپ ها، شتاب‌دهنده‌ها، سرمایه‌گذاران، فروشندگان و مؤسسات آکادمیک و دانشگاهی است که این قطب‌های نوآوری ایجاد می‌کنند.

آل‌شیخ گفت: وظیفه مراکز نوآوری، پیشرو بودن و ریسک کردن و ارائه راه‌حل‌های جدید برای مشتریان، تست کسب و کار مدل‌های جدید و ارزیابی فناوری‌های جدید است تا بتواند سهم بازار یک شرکت را ارتقا دهد.

منبع:ایمنا

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین