به‌روز شده در: ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۱
کد خبر: ۳۶۴۹۳
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۸
اخلاقیات اگر چه سهم بزرگی در نحوه صحیح زندگی دارد، اما معمولا از سوی مردم نادیده گرفته می شود.ما باید در تلاش باشیم که اخلاق مداری را سرلوحه ی زندگی اجتماعی مان قرار بدهیم.

اخلاق در کسب و کار :

اخلاق در کسب و کار ، به بررسی مسائل اخلاقی در محیط های کاری می پردازد. اخلاق در کسب و کار یا اخلاق حرفه ای شامل دستور العمل ها و وظایف فردی و سازمانی در کسب و کار می شود که انتظار می رود، کارمندان به آن پایبندی نشان دهند. اخلاق  در کسب و کار باعث بهبود کیفیت خدمات و محصولات کسب و کار می شود و در نتیجه افزایش روند وفاداری مشتری به کسب و کار افزایش خواهد یافت. پایبندی به اخلاق در کسب و کار باعث می شود که اعتبار قابل قبولی در بین مشتریان و بازار هدف بدست آورید.

چرا اخلاق در کسب و کار عموما نادیده گرفته می شود؟  

اگر چه همه ی انسان ها دوست دارند در محیط سالم و اخلاق مدار زندگی کنند، اما در خیلی جوامع تلاش جمعی برای رسیدن به جامعه ای سالم، صورت نمی گیرد. مردم دوست دارند سالم زندگی کنند اما گاهی هیچ تلاشی نمی کنند. به راستی چرا مردم در ارتباط با مسائل اخلاقی در جامعه ی کنونی ما و کسب و کار، سهل انگاری می کنند؟؟؟

اگر چه روند زیر پا گذاشتن اخلاق در کسب و کار نیازمند به آسیب شناسی بیشتری است، ما در زیر به سه دلیل ابتدایی و ساده که باعث ترویج بی اخلاقی در جامعه و کسب و کار ها می شود، اشاره می کنیم:

راه های خلاف، آسان تر هستند!

ممکن است در شرایط سختی قرار بگیریم که یک دروغ ساده بتواند دردی را از ما درمان کند، اینجا چه خواهیم کرد؟ اگر با زیر پا گذاشتن مسائل اخلاقی، بتوانیم رقیبمان را از سر راه کسب و کارمان برداریم، چه خواهیم کرد؟ در موارد این چنینی چقدر به اخلاق مداری پایبند می مانیم؟

از آن جا که راه های غیر اخلاقی آسان تر هستند، همه ی ما امکان دارد نتوانیم از آزمایش های اخلاقی سربلند بیرون بیاییم و باعث شود به خاطر منافعمان اخلاق حرفه ای را نادیده بگیریم.

ما به هر قیمتی می خواهیم پیروز باشیم:

به طور خاص تاجران و کاسبان، دوست دارند در تجارت به موفقیت برسند. بسیاری از افراد معتقدند پایبندی به اخلاقیات، فرصت هایشان را محدودتر می کند، پس ترجیح می دهند از راه  های آسان تر به کامیابی و نتیجه مطلوب برسند.

انتخاب های ما بر اساس منطق خودمان است نه منطق اخلاقی:

انسان ها بر اساس توجیهات ذهنی خود، مسائل را تفسیر می کنند و بر اساس تفسیر های خود عمل می کنند. اغلب انسان ها، زیر پا گذاشتن اخلاقیات را به راحتی توجیه می کنند. چند بار این اتفاق برایتان افتاده است که از چراغ قرمز عبور کرده اید، چون دیرتان بوده است؟ یا برای جلو افتادن در صف، کمردرد و پا درد را بهانه کرده اید؟ همه ی این موارد و مثال های بیشتر دلایلی است که برای توجیه بی اخلاقی به کار می بریم.

برای اصلاح خودمان و تقویت اخلاق مداری چه باید کرد؟

دوران کودکی و نوجوانی را به یاد آورید. اگر در درس ریاضی ضعیف بودید، چه می کردید؟ قطعا تمرین و تلاش بیشتری برای یادگیری انجام می دادید. یا در کلاس های تقویتی ثبت نام می کردید تا بتوانید از این درس نمره ی قبولی بگیرید.دراخلاقیات هم باید همین دستور العمل را به کار ببندید. اگر حس می کنید پایبندی شما به اخلاقیات ضیعف است، خود را تقویت کنید. دانش خود را گسترش دهید و در این زمینه مطالعات بیشتری انجام دهید. برای تقویت اخلاق کاری چند پیشنهاد به شما ارائه میدهیم:

  • از گول زدن خود و ارائه ی توجیهات درونی به خودتان، اجتناب کنید. برای فرار کردن از وجدان خود، به دنبال دلیل و برهان نباشید و به ندای وجدانتان توجه بیشتری کنید تا روند اخلاق مداری در شما تقویت شود.
  • به ساده ترین قانون ها نیز پایبند باشید. به خود نگویید که فلان مساله چیز مهمی نیست؛ اخلاق مداری به شما می گوید، که هست!!!
  • اگر صاحب کسب و کارهستید، برای کارمندانتان کلاس هایی با محوریت اخلاق مداری، برگزار نمایید. سعی نمایید کارمندانتان را بیشتر به رعایت اخلاق در کسب و کار تشویق کنید.
  • در بحث مدیریت کسب و کار، برای انجام هر تغییری، خودتان باید شروع کننده  باشید. خودتان اخلاق مداری و نظم کاری را سرلوحه ی رفتار حرفه ای قرار دهید تا کارمندان از رفتار شما بیاموزند.

سخن آخر:

در هر جامعه ای مسائل اخلاقی حرف اول را برای نجات آن جامعه می گوید. اگر می خواهیم جامعه ای اخلاقی و سالم داشته باشیم، باید از خودمان در خانه و کسب و کارمان در اجتماع شروع کنیم. روند اخلاق مداری در جامعه باعث می شود از سلامت جسم و روان بیشتری برخوردار شویم و زندگی با کیفیت تری داشته باشیم.

منبع:ورکساز

برچسب ها: کسب و کار ، اخلاق ، موفقیت
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین