به‌روز شده در: ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۸
کد خبر: ۳۶۴۷۸
تاریخ انتشار: ۱۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۵
ویروس کرونا فرصتی برای شفاف‌تر و آسان‌تر کردن محیط کسب و کار ایجاد کرد.
برای این که این موقعیت را به فرصت تبدیل کنیم باید برنامه‌ریزی‌های ما کوتاه‌مدت باشد و سریع به روز شود و باید نظام برنامه‌ریزی پویا و آگاهی و اضطراب داشته باشیم، یعنی در عین اینکه اطلاعات داریم، فکر کنیم ممکن است این اطلاعات کافی نباشد، بنابراین باید دائم دنبال اطلاعات تازه‌تر بوده و عمل‌گرایی همراه با خلاقیت و ریسک‌پذیری خردمندانه داشته باشیم که جزو لاینفک زندگی در دهه آینده است.
مدیر مرکز تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی با اشاره به اینکه در این وضعیت فرصت‌هایی هم ایجاد شد تا محیط کسب و کار را شفاف‌تر، روان‌تر و آسان‌تر کنیم، تصریح کرد: علاوه بر حوزه کسب و کار مسائل زیست‌محیطی نیز ایجاد می‌شود، مصرف آب افزایش یافته، آب آغشته به مواد ضد عفونی است، ضد عفونی شهر آسیب‌های جدی زیست‌محیطی ایجاد می‌کند و باعث مشکلاتی می‌شود که باید به آن فکر کنیم. رها کردن وسایل بهداشتی مانند ماسک و دستکش در سطح شهر نیز موجب آسیب‌هایی می‌شود.

سخدری اضافه کرد: برای این کار باید برنامه‌ریزی‌های ما کوتاه‌مدت باشد و سریع به روز شود و باید نظام برنامه‌ریزی پویا و آگاهی و اضطراب داشته باشیم، یعنی در عین اینکه اطلاعات داریم، فکر کنیم ممکن است این اطلاعات کافی نباشد، بنابراین باید دائم دنبال اطلاعات تازه‌تر بوده و عمل‌گرایی همراه با خلاقیت و ریسک‌پذیری خردمندانه داشته باشیم که جزو لاینفک زندگی در دهه آینده است.

وی تصریح کرد: جامعه‌ای که آمادگی دارد برای یک مساله فکر کرده، سناریوهای مختلف دارد و برای هر سناریویی یک برنامه طراحی کرده، این رقص در میدان تغییر است، در غیر این صورت دچار بحران می‌شوند و از یک بحران به بحران دیگر می‌غلتد، البته بحران‌ها نیز پیچیده‌تر شده‌اند و برخی بحران‌ها و تغییرات غیر قبال پیش‌بینی هستند.

وی خاطرنشان کرد: بخش قابل توجهی از منابع ما باید برای بحران‌هایی ذخیره شود که به آن فکر نمی‌کنیم، شاید در بازه کوتاه‌مدت چند ماهه اخیر به ویروس کرونا فکر می‌کردیم، اما در گذشته کسی به آن فکر نمی‌کرد، این به ما نشان داد که بیماری‌های همه‌گیر جزو لایفنک زندگی شده و باید از این به بعد به آنها فکر کنیم. برای اینکه دوباره چنین اتفاقی رخ ندهد، باید برخی منابع را برای بحران‌ها و مسائل غیر مترقبه‌ای که به آنها فکر نمی‌کنیم و در واقع ابر بحران هستند، کنار بگذاریم.

ویروس کرونا نظام ناکارآمد توزیع را به ما نشان داد

ویروس کرونا نظام ناکارآمد توزیع را به ما نشان داد، نظام ناکارآمد توزیع ما از گذشته هم معلوم بود، اما در این وضعیت به دلیل حساسیت بالاتر، شدت خود را بهتر نشان داد. اکنون فرصت‌های بزرگی ایجاد شده تا افرادی روی نظام توزیع کار کنند تا زمانی که محصولات تولید و خدماتی ارائه می‌شود، هزینه سر بار آن به دلیل ناکارآمدی نظام توزیع بالا نرود که مصرف‌کننده نتواند هزینه را پرداخت کند، به همین دلیل اگر نظام توزیع خود را کارآمد کنیم، محصولات و خدمات تولیدی به ارزان‌ترین شکل ممکن به دست مصرف‌کننده نهایی می‌رسد و قیمت‌ها کاهش و تقاضا افزایش می‌یابد.

وی ادامه داد: نکته دیگر در سازماندهی است که نشان می‌دهد نظام تدبیر و سیاست‌گذاری ما باید حتما به فکر سازمان‌دهی مناسب برای مواجهه با چنین مسائلی باشد، قبل از آن فکر کند و نقشه راه مناسبی برای این مسائل داشته باشد، این فرصتی برای دانشگاه‌ها و مراکز علمی است که روی این مسائل کار کنند تا نقشه راه مناسبی برای مدیریت چنین مباحثی داشته باشیم.

منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین