به‌روز شده در: ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۸
کد خبر: ۳۶۴۶۲
تاریخ انتشار: ۱۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۲
حضور زنان کارآفرین
حضور زنان كارآفرین در رونق تولید و اقتصاد همواره مدنظر برنامه ریزان و كارشناسان بخش های دولتی و حتی خصوصی بوده است و به اعتقاد همه آنها فعالیت این قشر نقش تاثیرگذاری در سلامت اقتصادی واجتماعی جامعه دارد.
قطار اقتصادی كشور با سرعت و در كمال امنیت بر روی ریل توسعه در حركت است، در چنین شرایطی توجه بیشتر به ظرفیت ها از جمله توانمندی زنان الزامی است. بنابراین بستر و شرایط ورود به فضای كسب و كار برای فعالان این عرصه بایستی فراهم شود كه این بستر از قوانین حمایتی برای زنان كارآفرین آغاز می شود. 

موفقیت زنان كارآفرین در جوامع نه ‌تنها از لحاظ اقتصادی برای آنها سودمند است، بلكه منافع اجتماعی و فرهنگی زیادی برای اقشار مختلف جامعه در پی دارد. یكی از مهم‌ترین معیارها جهت سنجش درجه‌ توسعه ‌یافتگی كشورها، میزان اهمیت و اعتباری است كه زنان دارند و نقش این قشر در توسعه، مستقیماً با هدف توسعه‌ اجتماعی و اقتصادی بستگی دارد و از این‌رو در تحول همه جوامع انسانی، عاملی بنیادی محسوب می‌ شود. 


« هلن فیشر» ، انسان شناس دانشگاه راتجز، پنج خصوصیت زنان كارآفرین را در این زمینه منحصر به فرد می داند كه شامل مهارت ‌های ارتباطی ، مردمی ،برقرای توافق ،توانایی در ایجاد و گسترش روابط حسنه و به كاری‌گیری تفكر شبكه ای از جمله آنهاست كه می تواند در موفقیت آنان بسیار مهم و تاثیرگذار باشد.

پریچهر سلطانی مشاور مدیرعامل سازمان صنایع كوچك و شهرك های صنعتی ایران پیش از این اعلام كرده بود: در حال حاضر 800 كارآفرین زن در عرصه تولید كشور فعالیت دارند كه بیشترین آمار ثبت شده مربوط به خراسان رضوی و اصفهان است.

از سوی دیگر معرفی بانوان كارآفرین به جامعه عامل افزایش انگیزه فعالیت و پویایی آنهاست و زنان كارآفرین ایران در بیشتر عرصه ها حضور موثر دارند ولی كمتر معرفی و دیده شده اند.
گرچه فعالیت آنها همواره با موانع اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی همراه است، اما می توان با استفاده از ظرفیت ها و آموزش هایی كه توام با كسب مهارت باشد آنها را به سمت فعالیت های اثربخش و مفید راهنمایی كرد.

در این میان حضور بانوان جامعه به عنوان قشری كارا ، توانمند ، مبتكر و پشتكار می تواند نقش تعیین كننده ای در حوزه كارآفرینی ، اشتغال و رشد توسعه اقتصادی داشته باشد و حضور این قشر در شكوفایی اقتصادی بركسی پوشیده نیست و سال های اخیر سهم بالایی را در حوزه
كارآفرینی ایفا كردند.

در حالیكه كار آفرینی، به نوعی فرایند نوآوری و بهره گیری از فرصت ها با تلاش بسیار و همراه با پذیرش ریسك مالی، روانی و اجتماعی و با انگیزه كسب سود، رضایت شخصی و استقلال همراه است، بر پایه آمارها 30 درصد كارآفرینان كشورهای توسعه یافته را زنان تشكیل می دهند.

امروزه ضرورت كارآفرینی به منزله راهی برای تحقق توسعه و رفع بیكاری، زنان را با افزایش و گسترش فرصت های شغلی بر مبنای خلاقیت كه بار فرهنگی- ارزشی در آن قرار دارد، روبرو كرد.

منبع: ایرنا
برچسب ها: کارآفرینی ، زنان
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین