کد خبر: ۳۶۴۴۸
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۱
سعید محمودی:
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: کاوده براي اولين بار در سال 81 بعنوان منطقه شكار ممنوع معرفي و در سال 88 نيز مورد تمديد قرارگرفت و در حال حاضر بعد از 17 سال با مساحت 76900 هکتار به پناهگاه حيات وحش ارتقاء یافت.
زیست‌بوم: مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: کاوده براي اولين بار در سال 81 بعنوان منطقه شكار ممنوع معرفي و در سال 88 نيز مورد تمديد قرارگرفت و در حال حاضر بعد از 17 سال با مساحت 76900 هکتار به پناهگاه حيات وحش ارتقاء یافت. 

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، سعید محمودی با اعلام این خبر اظهار داشت: اين منطقه چندين بار به عنوان منطقه شكار ممنوع تمديد شده بود و در طي ساليان اخير با حفاظتي كه از آن صورت گرفته از پتانسيل هاي قوي جمعيت هاي قوچ و ميش استان به شمار می رود و مي تواند به عنوان منبع پشتيباني براي ساير زيستگاه های مجاورکه در حال حاضر به دليل تعارضات و فعاليت هاي انساني دچار مشكلات متعددي هستند، قلمداد شود. 

وی با بیان اينكه این منطقه با توجه به همجواری با استان مازندران و سمنان به عنوان كريدور حمايتي، تبادل جمعيت قوچ و ميش البرز مركزي را بين سه استان مازندران، سمنان و تهران به عهده دارد، افزود: یکی از دلایل ارتقاء این منطقه به پناهگاه حیات وحش، افزايش پشتوانه حفاظتي از گونه هاي ارزشمند جانوري مانند پلنگ، خرس قهوه اي، قوچ و ميش البرز مركزي، كل و بز، روباه تركمني از پستانداران و همچنین افعي البرزي و دماوندي از خزندگان، كبك دري و هما از پرندگان، قزل آلاي خال قرمز از ماهيان بوده كه در سطوح ملي و بين المللي در طبقه بندي تهديد و در معرض خطر انقراض ملي هستند. ارتقاء منطقه كاوده فيروزكوه به پناهگاه حيات وحش/ مناطق چهارگانه محیط زیست در استان تهران کامل شد

محمودی گفت: در حال حاضر آخرین پراكنش و تراكم جمعيتي افعي البرزي و دماوندي استان و كشور و جمعيت قوچ و ميش در اين منطقه با توجه به آخرين برآورد جمعيتي سمداران، بيانگر پتانسيل بالاي اين منطقه است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران همچنين تصریح کرد: مشاهده مكرر و برآورد جمعيتي پلنگ در اين منطقه با استفاده از روش هاي دوربين تله اي و مشاهده مستقیم، نشان از پراكنش و تراكم بالايي از اين جانور در سطح استان بوده كه مي طلبد مورد حفاظت مناسب قرار گيرد.

محمودی با اشاره به اینکه ارتقاء این منطقه تا چندی پیش به عنوان منطقه حفاظت شده در دستور کار قرار گرفته بود، تأکید کرد: با توجه به پیگیری های محیط زیست در شورای عالی محیط زیست و ظرفیت های منطقه به عنوان پناهگاه حیات وحش، نهایتا با تصویب این شورا به استناد بند الف ماده 3 قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست برابر مصوبه شماره 453 و آگهی روزنامه اول اسفندماه سال جاری، این منطقه به پناهگاه حیات وحش تبدیل شد.

این گزارش می افزاید: با اضافه شدن منطقه کاوده به عنوان پناه گاه حیات وحش، مناطق چهارگانه محیط زیست در استان تهران شامل سه پارک ملی، سه اثر طبیعی ملی، چهار منطقه حفاظت شده و یک پناهگاه حیات وحش کامل شد. همچنین دو منطقه شکار ممنوع نیز در این استان وجود دارد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین