کد خبر: ۳۶۴۴۷
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۰
اسکندر فیروز، نخستین رییس سازمان حفاظت محیط زیست ایران، در ۹۳ سالگی درگذشت.
زیست بوم: اسکندر فیروز، نخستین رییس سازمان حفاظت محیط زیست ایران، در ۹۳ سالگی درگذشت.

به گزارش زیست‌بوم، اسکندر فیروز، بنیانگذار و نخستین رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران، در ۹۳ سالگی درگذشت.اسکندر فیروز درگذشت

پس از آنکه کانون شکار در سال ۱۳۴۶ به سازمان شکاربانی و نظارت بر صید تبدیل شد، فیروز ریاست آن را به عهده گرفت. با تلاش‌های او این سازمان در سال ۱۳۵۰ به سازمان حفاظت محیط زیست تغییر نام داد و دامنه فعالیت آن نیز گسترش یافت. سپس در سال ۱۳۵۳ یکی از مهم‌ترین قوانین زیست‌محیطی ایران با عنوان قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست تصویب شد که هنوز در ایران اعتبار حقوقی دارد.

با کوشش او مناطق چهارگانه تحت حفاظت ایران با نام‌های پارک ملی، اثر طبیعی ملی، پناهگاه حیات وحش و منطقه حفاظت‌شده، تعیین شد.

ایده اولیه برگزاری این معاهده بین‌المللی از سال ۱۹۶۲ مطرح شد و در طی سال‌های منتهی به ۱۹۷۱ چندین سمینار و نشست در مورد آن برگزار گشت تا سرانجام به همت ایران و شخص اسکندر فیروز نشست نهایی در رامسر برگزار شد. در این نشست فهرستی از تالاب‌های جهانی تهیه شد که بریتانیا با ۱۶۴ مورد ثبت شده بیشترین تعداد تالاب در بالاترین ردیف این لیست قرار دارد.

در نشست رامسر نمایندگان ۱۸ کشور جهان و نمایندگان نهادهای غیردولتی بین‌المللی همچون سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو)، سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو)، اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط زیست (IUCN) و بنیاد جهانی طبیعت (WWF) حضور داشتند.

تصویب این کنوانسیون البته بدون حاشیه نبود؛ مخالفت اتحاد جماهیر شوروی (سابق) با ۱۷ نماینده کشورهای حاضر در نشست رامسر در طول پیش‌مذاکرات این نشست احتمال عدم امضای متن نهایی از سوی این کشور را به همراه داشت. 
اسکندر فیروز درگذشت
کنفرانس رامسر؛ اسکندر فیروز، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران (نفر اول ایستاده سمت چپ تصویر) در کنار نماینده آفریقای جنوبی که سند را امضا می‌کند
در شب آخر اسکندر فیروز میزبان ویتالی دنیسوف، نماینده اتحاد جماهیر شوروی می‌شود و در یک ضیافت شام با او مذاکره می‌کند. اسکندر فیروز در خاطرات خود با اشاره به فضای موجود در کنفرانس نوشته است: «فضای ناامیدی در تمام سالن احساس می‌شد. همه فکر می‌کردند که بار دیگر توافقی حاصل نخواهد شد». اما مذاکرات شب پیش از آن و موافقت این کشور با متن نهایی نشان داد که مذاکرات اسکندر فیروز تا چه حد در تصویب این کنوانسیون موثر بوده است.
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین