به‌روز شده در: ۰۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۶
کد خبر: ۳۶۴۲۹
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۴
مدیرکل حفاظت محیط زیست اصفهان:
اگر چه این بحران به وسیله باد و باران در کوتاه مدت حل می شود اما چاره کار نیست و تنها راه حل اثربخش احساس مسئولیت اجتماعی از سوی همه افراد جامعه به ویژه صاحبان صنایع نسبت به محيط زيست است.
زیست‌بوم: مدیر کل حفاظت محیط زیست استان گفت: «این ابزار وارد کشور ما شده اما فرهنگش نیامده» این جمله را خیلی اوقات در مهمانی ها و دورهمی ها شنیده ایم. وقتي افراد مي خواهند عنوان کنند که بخشي از مشکل اين است که در مورد يک معضل آموزش نديده ايم به اين جمله استناد مي کنند.

وی افزود :«ما اول صنایع را توسعه دادیم و بعد به فکر محیط زیست افتادیم» در واقع وقتی مشکلات محیط زيستي به وجود آمد، هوا آلوده شد، خاک صدمه ديد، آب غيرقابل آشاميدن شد، گونه هاي گياهي و جانوري رو به زوال رفتند تازه به اين موضوع فکر کرديم که توسعه صنعت بدون ارزيابي هاي محيط زيستي شايد در کوتاه مدت دستاوردهاي درخشاني داشته باشد اما در بلند مدت خسارت بار است و حتي گاهي آثار آن بر زيست انسان غيرقابل جبران مي شود.دکتر ایرج حشمتی

ایرج حشمتی با اشاره به اینکه کلانشهر اصفهان در یک اقلیم خشک و کم باران واقع شده است گفت : این واقعیتی است که هیچ کس نمی تواند آن را انکار کند. در چنین اقلیم شکننده اي هر نوع دستكاري در محيط زيست، آثار شديد و ويرانگري بر جا مي گذارد. در حوالي اين شهر استراتژيك بيش از ۱۰ هزار صنعت كوچك و بزرگ مشغول به فعاليت هستند. بسياري از آنها وقتي آغاز به كار كرده اند كه نه موضوع محيط زيست مساله عمومي بوده و نه سازمان آن از قدرتي برخوردار بوده كه بتواند مقابل ميل سيري ناپذير به توسعه، مقاومتي بكند و البته رسانه ها هم تا اين اندازه گسترده نشده بودند و عموم مردم قادر نبودند از طريق آنها صدايشان را به جايي يا كسي برسانند.

وی در ادامه افزود : امروز اما ماجرا عوض شده است. تعطیلی های پی در پی مدارس شاید دانش آموزان را خوشحال کرده باشد اما حاوی این هشدار بود که شهر زیباي اصفهان؛ قلب تپنده تاريخ و تمدن ايران «هوا» براي نفس کشيدن ندارد. آلودگي هوا سر و صدا ندارد براي همين به اثرات آن مرگ خاموش مي گويند. اينجا فاجعه نه تنها باعث مرگ و مير و گسترش بيماري ها مي شود بلکه روان شهروندان را هم افسرده مي کند و گردشگران را هم براي سفر به اين شهر پشيمان مي کند، در نتيجه روي اقتصاد هم تاثير مي گذارد. در واقع اگر کسي بگويد آلودگي هوا صرفاً يک مساله محيط زيستي است راه را خطا مي رود زيرا مسائل محيط زيستي به هيچ عنوان تک بعدي نيستند بلكه ساحت هاي مختلف يك جامعه را تحت تاثير قرار مي دهند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان اظهار داشت : اگر چه این بحران به وسیله باد و باران در کوتاه مدت حل می شود اما چاره کار نیست و تنها راه حل اثربخش احساس مسئولیت اجتماعی از سوی همه افراد جامعه به ویژه صاحبان صنایع نسبت به محيط زيست است. استفاده از سوخت پاک، گسترش حمل و نقل شهري، توسعه پايدار منطبق با اقليم و محيط زيست منطقه در کنار  ارتقاي سواد محيط زيستي شهروندان نيز مي تواند ما را از اين بن بست نجات دهد. براي اين کار بايد برنامه هاي کوتاه مدت، ميان مدت و دراز مدت مبتني بر قانون هواي پاک به صورت جدي در دستور کار همه دستگاه ها و نهادها قرار بگيرد و به آن باور داشته باشند. فراموش نکنيم غول آلودگي هوا نمرده است، بلكه سال ديگر با قدرت بيشتر بر مي گردد و اين بار حتي ممكن است نه تنها تعطيلي مدارس بلكه تخليه شهر هم چاره ساز نباشد. قبل از آنكه دير شود بايد كاري اساسي و منطقي كرد. تا همين امروز هم هزينه هاي فوق العاده زيادي داده ايم و مشكلي هم به صورت بنيادين حل نشده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین