کد خبر: ۳۶۳۳۸
تاریخ انتشار: ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۲
مدیرکل محیط زیست استان تهران در حاشیه پاکسازی ارتفاعات دربند:
همزمان با گرامیداشت روز جهانی زمین و هفته زمین پاک، با شعار "حفاظت از گونه های زیستی، نه به زباله و پلاستيك "بخش هایی از ارتفاعات تهران با حضور علاقمندان به طبیعت و محیط زیست، گروههای خودجوش و با همراهی مردم، از وجود زباله پاکسازی شد.
زیست بوم: همزمان با گرامیداشت روز جهانی زمین و هفته زمین پاک، با شعار "حفاظت از گونه های زیستی، نه به زباله و پلاستيك "بخش هایی از ارتفاعات تهران با حضور علاقمندان به طبیعت و محیط زیست، گروههای خودجوش و با همراهی مردم، از وجود زباله پاکسازی شد.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، کیومرث کلانتری در حاشیه این مراسم با اشاره به اینکه زباله های رها سازی شده در طبیعت هم بلحاظ بصری و هم بلحاظ آلودگی های محیط زیست، مضرات فراوانی برای منظر و سلامت مردم دارد، اظهار داشت: بسیاری از این زباله ها سال ها در طبیعت باقی مانده و به هیچ وجه تجزیه نمی گردد و در واقع آفت و آسیب بسیار جدی در حوزه آب و خاک محسوب می گردد.

وی با تاکید بر اینکه داشتن محیط زیست پاک و سالم و زیبا حق همه شهروندان است، افزود: رهاسازی و ریختن زباله ها در طبیعت علاوه بر اینکه با فرهنگ و ارزش های دینی و اخلاقی ما ایرانیان منافات دارد، بلکه زمینه کار مضاعف عده ای را برای برداشتن و پاکیزه کردن محیط اطراف فراهم می کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران ادامه داد: ما باید با الگوسازی فرهنگی و نیز اجرای  برنامه های نمادین پاکسازی محیط های طبیعی بتوانیم این تفکر را که ریختن زباله ها در طبیعت و جاده ها ، خیابان ها و دیگر اماکن حق خود بوده و جمع کردن آنها وظیفه دیگران و رفتگران زحمتکش است را تغییر دهیم.

کلانتری با توضیح اینکه آلوده کردن طبیعت در کیفیت چرخه طبیعی حیات موجودات زنده اثر نامطلوبی دارد و پیامدهای زیانباری برای زندگی انسان، حیوانات و گیاهان خواهد داشت، گفت: یکی از مصادیق این موضوع نامگذاری شعار جهانی روز زمین با عنوان حفاظت از گونه های زیستی است که این عنوان در کشور ما با نریختن زباله و پلاستیک در طبیعت پیوند خورده و مبين اين است كه الودگي محيط زيست ، زيست گونه هاي مختلف را تهديد مي كند.
بايد فرهنگ استفاده کمتر از پلاستیک و تفکیک زباله از مبدا را تقویت نماییم
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم تغییر الگوی مصرف برای کاهش زباله و استفاده از پلاستیک تاکید کرد و بیان داشت: ما باید بتوانیم الگوی مصرف خود را تغییر دهیم و تا جای ممکن از پلاستیک و ظروف پلاستیکی زیست تخریب ناپذیر استفاده نکنیم و از طرفی بتوانیم فرهنگ تفکیک زباله از مبدا را در زندگی روزمره خود تقویت کنیم.
وی تصریح کرد: به هر حال بخشی از زباله های رهاسازی شده در طبیعت قابلیت بازیافت و بازگشت به چرخه تولید داشته و می تواند صرفه اقتصادی به همراه داشته باشد و این موضوع در قدم اول با تفکیک زباله از مبدا و نریختن زباله در طبیعت امکان پذیر است.

کلانتری همچنین از برگزاری برنامه های پاکسازی در سطح شهرستانهای استان تهران در هفته گذشته و همزمان با گرامیداشت زمین پاک خبر داد و گفت: البته این اقدامات بصورت نمادین و برای توجه به فرهنگ حفاظت محیط زیست صورت می گیرد ولي متاسفانه  در همین برنامه های نمادین نیز مقادیر قابل توجهی زباله جمع آوری شده و از طبیعت خارج می شود.
بايد فرهنگ استفاده کمتر از پلاستیک و تفکیک زباله از مبدا را تقویت نماییم
بايد فرهنگ استفاده کمتر از پلاستیک و تفکیک زباله از مبدا را تقویت نماییم

وی در پایان از همه مردم و شهروندان خواست تا به موضوع حفظ محیط زیست و طبیعت به عنوان یکی از چالش های مهم حاضر توجه کنند و در هنگام سفر به طبیعت هیچ چیز به طبیعت اضافه نکنند و هیچ چیز دیگری غیر از زباله از آن خارج نکنند.

این گزارش می افزاید، در این مراسم که به همت اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران و با همکاری مترو و شهرداری تهران و انجمن امداد کوهستان برگزار شد، بخش هایی از طبیعت ارتفاعات دربند تهران پاکسازی شد.
منبع: زیست بوم
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین