به‌روز شده در: ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۱
کد خبر: ۳۶۳۲۴
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۱
نگرانی‌های سیل از شمال شرق ایران به مرکز و حالا جنوب غرب کشیده شد. از گلستان به فارس، بعد لرستان و ایلام و حالا خوزستان. اما اوضاع در خوزستان چطور است؟
شرایط سیلابی خوزستان به زبان سادهزیست بوم/احسان محمدی: نگرانی‌های سیل از شمال شرق ایران به مرکز و حالا جنوب غرب کشیده شد. از گلستان به فارس، بعد لرستان و ایلام و حالا خوزستان. اما اوضاع در خوزستان چطور است؟ 

هر روز با حضور متخصصان آب وزارت نیرو و سازمان آب و برق خوزستان جلساتی در اهواز برگزار می‌شود و تمام گزارش‌ها در خصوص میزان بارندگی، وضعیت ورودی و خروجی سدها، تراز قابل تحمل، وضعیت پائین دست سدها، شرایط رودخانه‌ها و ... مورد بررسی قرار می‌گیرد و حتی شبیه‌سازی شرایط پیش رو هم انجام می‌شود.

سپس گزارشات برای اعلام تصمیمات نهایی به استانداری منتقل می‌شود. جمعی از باتجربه‌ترین دانش‌آموخته‌های حوزه آب ایران و استان که در این جلسات هستند معتقدند با توجه به پایش آنلاین امکان شکستن سد دز و کرخه متصور نیست. 

سد کرخه بزرگترین سد خاکی خاورمیانه است که در شمال غرب اندیمشک و بالادست شهرهای شوش، سوسنگرد، حمیدیه و ... قرار دارد.

به صورت معمول از این سد آبی در حدود 400 متر مکعب بر ثانیه خارج و در دشت وسیع پائین دست توزیع می‌شد اما پس از بارندگی‌ها در استان‌‌های لرستان و ایلام حالا این خروجی به 2400 متر مکعب بر ثانیه رسیده است.

آب خروجی که 6 برابر قبل شده وارد زمین های کشاورزی و روستاهایی که همجوار آنها هستند وارد می‌شود، مردم محلی برای نجات زمین‌های کشاورزی با ایجاد سیل‌بندهای دستی مسیر آنها را منحرف می کنند که گاهی وارد خانه‌ها می‌شود.

زمین اشباع است و آب جذب نمی‌شود، مردم به دلیل بی‌اعتمادی به مقامات و نگرانی برای دسترنج خود توصیه‌ها را گوش نمی‌دهند که از آنها می‌خواهند اجازه ورود آب به مزارع را بدهند تا از ارتفاع آب کاسته شود. در نتیجه سطح آب در برخی مناطق بالا آمده است. 

با توجه به حجم بارندگی‌ها که بی‌سابقه گزارش می‌شود و با توجه به میزان آب پشت سد کرخه که متعادل نگه داشتن آن یک ضرورت است به نظر می‌رسد این شرایط و این میزان خروجی تا دو هفته آینده ادامه خواهد داشت که شرایط را دشوارتر می‌کند و لازم است ساکنان روستاهای در معرض خطر این مناطق را ترک کنند.
شرایط سیلابی خوزستان به زبان ساده
سد کرخه برای اولین‌بار از زمان ساخت خود در سال 1380 دارد چنین حجم آبی را تجربه می‌کند.

این سد که در زمان ساخت مورد نقد قرار گرفت روز 13 فروردین سیلابی با دبی 8500 متر مکعب بر ثانیه را مهار کرد که اگر نبود احتمالاً شهرهای پائین دست به شرایط مشابه پلدختر، معمولان و خرم‌آباد دچار می‌شدند.

تلاش مدیران استانی برای جلوگیری از سرریز سد یک تصمیم درست است. حجم آبی فعلی تقریباً 4 متر از شرایط میانگین پشت سد بالاتر است و باید تخلیه شود. 

همه این تصمیمات در شرایطی اخذ می‌شود که در بالادست سد بارندگی شکل نگیرد. درصورت بروز بارندگی شدید باز هم باید حجم بیشتری از آب این سد تخلیه شود و شرایط در پائین دست دشوارتر می‌شود.

این یک شرایط ویژه، تجربه نشده و اضطراری است و پیشنهاد می‌شود مردم دلخوری‌ها، ناراحتی‌ها و گله‌های به حق را از دولت و حاکمیت بگذارند برای زمان دیگر و در حال حاضر به توصیه متخصصان گوش بدهند.

خسارت مالی گرچه دردناک، تلخ و جگرسوز است اما حفظ جان از آن بسیار مهمتر است.
منبع: زیست بوم
مطالب مرتبط
برچسب ها: خوزستان ، محیط زیست ، سیل ، سد دز
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین