کد خبر: ۳۶۳۰۶
تاریخ انتشار: ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۰:۲۳
بزرگترین رویداد سفرنامه نویسی کشور در سال 97 که با هدف تولید محتوی خلاق و چابک با موضوع معرفی شهر دزفول آغاز شده بود، در تالار مهتاب این شهر، با معرفی نفرات برگزیده به کار خود پایان داد،
زیست بوم/امیرحسین ارکانیان: بزرگترین رویداد سفرنامه نویسی کشور در سال 97 که با هدف  تولید محتوی خلاق و چابک  با موضوع  معرفی شهر دزفول آغاز شده بود، در تالار مهتاب این شهر، با معرفی نفرات برگزیده  به کار خود پایان داد،

به گزارش زیست بوم، آرش نورآقایی مبتکر و صاحب ایده رویداد های سفرنامه نگاری(گرام) در این مراسم جشنواره سفرنگاری دزفول گرام را به شکل کلی رویدادی موفق برشمرد و تصریح کرد: در شرایطی که مشکلات عدیده ای در جامعه  وجود دارد تلاش کرده ایم تا با شیوه های نو در یک فضای رقابتی خلاقانه  فضایی ایجاد کنیم تا در آن سفرنگاران با هنر خود و استفاده از توانایی های خود، دزفول را به شکل و شیوه ای جدید و به روز معرفی کنند.

وی افزود: به شکل کلی با توجه به این که این رویداد دومین تجربه در این سبک بود و در طول اجرای این پروژه نقاط ضعفی گاه حس می شد، اما به شکل کلی میتوان نمره قبولی به این رویداد اختصاص داد.
دزفو‌ل‌گرام، دومین رویداد سفرنگاری سال 97 به کار خود پایان داد

نورآقایی افزود: ماکوگرام تجربیات خوبی در اختیار ما قرار داد و چراغ راهی برای اجرای پروژه دزفول گرام بود. یقیناً تجربیاتی که در طول اجرای این رویداد در دزفول برای ما حاصل شد، در پروژه بعدی بکار خواهیم بست و روز به روز به ایده آل نزدیک تر خواهیم شد.

مدیر مسئول مجله گردشگری گیلگمش افزود: ما برای این رویداد سفرنامه نگاری را از جای دیگری الگو نگرفته ایم و در تمامی مراحل  این رویداد از طراحی مکانیزم داوری، انتخاب شرکت کنندگان، امتیاز دهی و سایر بخش ها ابداعی تیم اجرایی بوده است که مرحله به مرحله این طرح ابداعی پخته تر و کامل تر می شود.
دزفو‌ل‌گرام، دومین رویداد سفرنگاری سال 97 به کار خود پایان داد
نور آفایی افزود: در چند روزی که جشنواره دزفول گرام برگزار شد، مشاهده شد که چگونه این موج معرفی دزفول در شبکه اجتماعی جان دوباره ای گرفت هشتک های مختلف مرتبط با دزفول  پرتعداد شد.

آرش نورآقایی در ادامه تصریح کرد: ایده‌آل اصلی برای تیک اجرایی سوردادهای سفرنگاری، برگزاری این رویدادها در سطح بین المللی و با حضور شرکت‌کننده‌های خارجی می‌باشد.

وی افزود البته در این دوره هم شرکت کننده خارجی از کشور کرواسی در برنامه حضور داشت، اما ما به حضور پر تعداد و موثر سفر نگاران خارجی در ایران هستیم.
دزفو‌ل‌گرام، دومین رویداد سفرنگاری سال 97 به کار خود پایان داد
نورآقایی افزود: در  وبلاگ نویسی و تولید محتوی به زبان انگلیسی شرایط خوبی حس نمی‌شود و لازم است که با تمرکز بیشتری بر روی آموزش در این موضوع متمرکز شویم.

نورآقایی در پاسخ به سوالی در مورد مقایسه رویداد ماکوگرام با دزفول گرام تصریح کرد: هر دو رویداد خروجی های مطلوبی داشتند ولی محتوی های تولید شده در این دوره به استاندارد نزدیک تر بود که این نشانه این است که شرکت کنندگان مسائل آموزشی را بیشتر مورد توجه قرار داده بودند.

نورآقایی در ادامه بیان داشت: با توجه به محدودیت های مالی موجود، شرایط و تونایی برای شناسایی استعدادها، حفظ و هدایت آنها را نداریم، ما فقط  حرکت هایی ایجاد کنیم که منجر به تلنگر و انگیزش در افراد علاقمند به سفرنگاری بشود.

نورآقایی با تشکر از همکاری دستگاه های دولتی با تیم اجرایی رویداد دزفول گرام، تعامل سازنده بین بخش های خضوصی و دولتی را لازمه رشد و شکوفایی در صنعت پاک گردشگری دانست  و افزود در این رویداد نمونه کامل یک تعامل سازنده بین مجموعه گیلگمش و شهرداری دزفول را شاهد بودیم.

نورآقایی در انتها از ادامه رویداد های سفرنگاری در سایر استان‌ها خبر داد و افزود در آینده در استان های گلستان و سیستان و خوزستان مجدد برنامه های مشابهی را اجرا خواهیم نمود.

در ادامه این مراسم  مهندس دوائی فر شهردا دزفول افزود: معرفی شهرستان دزفول در واقع معرفی ایران است‌.

او به حضور و نقش گردشگران در اشتعالزایی تاکید کرد و ادامه داد: با ورود هر گردشگر نزدیک به ۶۰ شغل ایجاد می‌شود. به همین دلیل نقش گردشگری بسیار مهم است. دراین میان لازم است به اقدامات تاثیرگزاری و برنامه های خلاقانه ای چون جشنواره سفرنگاری اهمیت بیشتری قایل شد.

ضمن تشکر از شرکت کننده‌ها هیئت داوران و سایر برگزارکننده های این  رویداد، دزفولگرام را یک رویداد موفق خواند و افزود: محتوی تولید شده در سطح بالا بود و از اینکه ما می‌بینیم در فضای مجازی در مدت زمان کوتاهی نام دزفول جز عنوان‌های پربازدید قرارگرفته است، خوشحال و خرسندیم و این نشانه موفق برگزار شدن این رویداد را دارد.
 
شهردار دزفول افزود: از دیدن چهره‌ های شاد و بشاش  شرکت کننده‌ها بسیار خوشحالم و این نشان دهنده این است که به میهمانان ما در این چند روز خوش گذشته و امیدوارم که عزیزان شرکت کننده در این رویداد سفیران خوبی در بحث معرفی دزفول به سایر نقاط ایران برای ما باشند.

مهندس دوائی‌فر با اشاره به اهمیت توجه به صنعت گردشگری به عنوان یک صنعت پاک افزود: ما برای رسیدن به توسعه در صنعت گردشگری که یک صنعت پاک و پر بازده است  باید قوی کار کنیم، رویداد دزفول گرام حرکتی  جهت توسعه بوده که اولین و آخرین حرکت ما نیست و نخواهد بود، در آینده شاهد رویدادهای بیشتری در دزفول خواهیم بود، رویدادهایی که قرار است با تمرکز بر معرفی هرچه بیشتر شهر دزفول، جشنواره‌هایی با ماهیت آموزشی و توان افزایی برای مردم، تقویت افراد شاغل در این  حوزه باشد.
دزفو‌ل‌گرام، دومین رویداد سفرنگاری سال 97 به کار خود پایان داد
وی در ادامه افزود: مجموعه شهرداری نوروز پرکاری را خواهد داشت، ما در ایام نوروز تقریباً هر روز برنامه‌های متنوعی را در جای جای شهر برای مردم با صفای دزفول و میهمانان نورزی تدارک دیده ایم و تلاشمان این است که با همکاری با سایر دستگاه های متولی،خاطرات خوشی برای مردم دزفول و میهمانان نوروزی در نوروز 98 رقم بزنیم.

دوائی فر افزود: دزفول را به بهشت سرمایه‌گذاران  در حوزه گردشگری تبدیل میکنیم. تا به امروز بیش از 60 طرح در حوزه گردشگری مطالعه و تدوین شده است که  همه این  طرح ها دارای توجیه اقتضائی مثبت ارزیابی شده اند و امیدوار هستیم با  همکاری سرمایه گذاران بتوانیم این طرح ها را تکمیل و به بهره برداری برسانیم.

وی در ادامه افزود: ما برنامه‌های ویژه ای برای حمایت از سرمایه‌گذاران در طرح‌های گردشگری داریم و تمامی طرح های مذکور دارای پیوست حمایتی  هستند به دلیل آنکه بتوانیم از همه ظرفیت ها به بهترین شکل استفاده کنیم.

دوائی فر افزود: هدف اصلی ما در مجموعه شهرداری، حفظ بافت تاریخی شهر دزفول است. عنوان مثال ما با همکاری سایر دستگاه‌ها عبور خودرو را از پل قدیمی 1700 ساله ممنوع کردیم، در بحث حفظ بافت تاریخی چند پروژه در دست اجرا داریم که به عنوان مثال می‌توان به پروژه فاضلاب بافت قدیمی شهر اشاره نمود.

وی افزود: در تمامی طرح های اجرایی مجموعه شهرداری، یک نگاه کارشناسانه و دقیق به موضوع میراث فرهنگی شهر دزفول داریم تا پروژه ها به بهترین شکل ممکن و در پایدار ترین شکل ممکن انجام شود.

مهندس دوائی‌فر ضمن تشکر از سایر مسئولان شهرستان دزفول به جهت همکاری در اجرای این پروژه افزود: رشد و توسعه شهر دزفول در گرو هم‌افزایی دستگاه های اجرایی است که خوشبختانه امروز شاهد این همکاری و هم افزایی در دزفول هستیم. 

معرفی برگزیدگان:

بخش بومی

نفر اول: مهدی پرتو
نفر دوم: مهسا احمدزاده
نفر سوم: مازیار شادپور

بخش انگلیسی

ایوان جوگیج شایسته تقدیر
محدثه مهیمنی شایسته تقدیر

بخش وبلاگ/وب سایت

نفر اول: رضا عاشوری

بخش اینستاگرام

نفر اول:   احسان باقرزاده
نفر دوم: پریسا باجلان
نفر سوم: حامد ملکوتی سمنانی

بخش منتحب مردمی

نفر اول: مهدی کردنژاد با همراهی مصطفی نویدکیا
نفر دوم: صحرا زنگنه نژاد
منبع: زیست بوم
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین