کد خبر: ۳۶۳۰۵
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۳
وقتی به روستاهای زابل و زاهدان و ایرانشهر و ... رفتم دلم از این همه تصویر تلخ ناامنی که رسانه‌ها از این استان ساخته‌اند به درد آمد.
احسان محمدیزیست بوم/ احسان محمدی- اگر قصد مسافرت دارید، این چند نکته را بخوانید. نتیجه آزمون و خطای شخصی و تجربه بیش از 400 هزار کیلومتر سفر در ایران است.

قسمت اول این یادداشت را اینجا می‌توانید بخوانید.

26_ برای خرید سوغاتی با محلی ها حرف بزنید‌. دوست شوید و جلب اعتماد کنید. آنها بهترین راهنما هستند که جنس خوب با قیمت مناسب بخرید.

27_ اگر در برهه حساس کنونی، قصد خرید خُرده ریزه و لباس با قیمت مناسب دارید گناوه در بوشهر، بانه در کردستان و بازار رسولی زاهدان را توصیه می کنم. بازار پارچه بوکان هم فوق‌العاده است.

28_ بچه‌ها را در دشت و جنگل رها نکنید. خیلی از آنها تفاوت مار و عقرب عروسکی و واقعی را نمی‌دانند.

29_ قوطی کنسرو را در طبیعت رها نکنید. بعد از رفتن شما حیوانات سراغ آنها می‌آیند و دست و پوزه‌شان زخمی می‌شود. در طبیعت جز عکس یادگاری هیچ ردپایی از خود به جا نگذاریم.

30_ کفش پاشنه‌بلند برای خانم‌ها و دمپایی برای آقایان مناسب سفر تفریحی نیست. بخصوص اگر قصد قدم‌زدن طولانی در بازار، موزه یا گردشگاه‌های طبیعی را دارید. پیچ‌خوردگی پا، زخم شدن و تاول‌زدن انگشتان و ... عوارض پوشیدن این پای‌پوش‌هاست. 

31_ اگر در مدرسه یا هتل اقامت داریم از در و دیوار انتقام نگیریم. چندسال پیش در یک مدرسه در سبزوار که اقامتگاه نوروزی شده بود دیدم یک خانواده با کفش گِلی به سقف کوبیده بودند! جای کفش دستکم هفت نفر از کودک تا بزرگسال! احتمالا" برای یادگاری!

بزرگواری برایم تعریف می‌کرد که چون پول هتل در اهواز گران شده، تا صبح شیر آب حمام و دستشویی را باز گذاشته!

32_ در سفر آب و مایعات زیاد بنوشید. گلاب به رویتان تغییر آب و هوا معمولاً باعث می‌شود عمل دفع به خوبی صورت نگیرد.

33_ هر شب در هر جای کشور گرفتار شدید می‌توانید به روستایی‌ها معمولاً می‌توانید اعتماد کنید آنها بهترین جا و کامل‌ترین سفره را برای شما مهیا می‌کنند. بی نظیرند.
25 نکته ضروری که برای سفر در ایران باید بدانید/ قسمت دوم

34_ اگر قفل فرمان و قفل ترمز دارید استفاده کنید. احتیاط شرط عقل است.

35_ زاویه تابش آفتاب در بیشتر نقاط ایران به شکلی است که در فصل گرم استفاده از عینک آفتابی لازم است. اما بعضی عینک‌های آفتابی کم کیفیت ممکن است به چشم‌تان آسیب بزند. در سفر کرم ضدآفتاب استفاده کنید.

36_ با بومی‌ها حرف بزنید. خرده فرهنگ‌های آنها را تحسین کنید و هرگز تجربه تلخ‌تان در برخورد با یک نفر از یک قوم را به حساب همه آنها نگذارید.

37_ هنگام ورود به موزه یا گردشگاه برای بچه‌ها هم بلیط بگیرید. برای بچه‌ها ارزش و شخصیت قائل شویم. بلیط را دست‌شان بدهیم که خودشان به مسئول تحویل دهند.

38_ موقع سلفی‌گرفتن به پشت‌سرتان نگاه کنید. هر سال چند نفر به دلیل عدم رعایت همین نکته ساده به رودخانه سقوط می‌کنند، از آبشار یا کوه می‌افتند و جان‌شان را از دست می‌دهند.

39_ صنایع‌دستی بخرید. حتی در حد یک مچ بند مهره‌ای ساده از یک روستایی. یک زن روستایی چندماه سوزن می‌زند و یک اثر می‌آفریند و روزگار خانواده‌اش به آن بسته است. ارزشش بی‌شک از چند پیتزا بیشتر است!

40_ وقتی به روستاهای زابل و زاهدان و ایرانشهر و ... رفتم دلم از این همه تصویر تلخ ناامنی که رسانه‌ها از این استان ساخته‌اند به درد آمد. در حق این مردم مظلوم بد کرده‌ایم و فقط خبرهای تلخ‌شان را بازتاب داده‌ایم. در ایام عید که آنجا سفر کردم از خیابان‌های تهران به مراتب امن‌تر بودند.

41_ اگر عینکی هستید و عینک زاپاس دارید حتماً با خودتان همراه ببرید. در سفر به ترکمن صحرا عینکم شکست و کیلومترها با مکافات رانندگی کردم.

42_ اگر شب در چادر اقامت دارید هرگز گاز پیک‌نیکی را تا صبح روشن نگه ندارید.

44_ با سوییچ ماشین تلاش نکنید در چیزی را باز کنید. مورد داشتیم که سعی کرده در قوطی چای را باز کند و سوئیچ شکسته و ...

45_ اگر شنا بلد نیستید به آب نزنید. هر سال در ایام نوروز و تابستان چندین نفر در رودخانه‌ها و دریا غرق می‌شوند که می‌گفتند امکان نداره من غرق بشم!

46_ اگر در طبیعت چای آتشی درست می‌کنید یا بساط جوجه کباب راه انداخته‌اید تا زمان خاموش نکردن کامل آتش حرکت نکنید. بیشترین آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع در تعطیلات نوروز رخ می‌دهد.

47_ تمام ایام سفر را با پاساژگردی هدر ندهید. پاساژها در همه جا تقریباً شکل هم هستند.

48_ «من پشت فرمون امکان نداره خوابم ببره»! روح آنها که این جمله را گفتند و پشت فرمان خواب‌شان برد و خود و دیگران را به کُشتن دادند در آرامش!...

عصر بعد از نهار بخصوص در هوای خوشایند بهار بدن به سوی خواب می‌رود. با نهار دوغ نخورید و خواب‌تان آمد بزنید کنار چند دقیقه بخوابید. تا امروز موردی گزارش نشده که به این دلیل آبروی کسی رفته باشد!

49_ نکات مثبت هر شهر را به مردمش بگویید. به بیرجندی‌ها بگویید که شهرشان از نظر تمیزی محشر است. فوق العاده. به یزدی ها بگویید که چقدر بافت سنتی شهر و غذاهایشان به دل می‌نشیند، به بوشهری ها بگویید چقدر بوی ادویه بازارشان خاص است، به رشتی ها بگویید قدم‌زدن در سبزه‌میدان چه حس معزکه‌ای است، به ایلامی‌ها بگویید چقدر تعارف‌هایشان واقعی است، به مریوانی‌ها بگویید چقدر لباس‌های سنتی‌شان زیباست و ... در تحسین خوبی‌ها خسیس نباشیم.

50_ بر اساس گزارش‌ها بیشترین آمار تصادفات در ۲۵ کیلومتر خروجی و ورودی شهرهاست. احتمالاً چون راننده هنوز در حال و هوای خروج است و دل به جاده نداده یا چون گمان می‌کند دیگر به مقصد رسیده و از تمرکزش کم می‌کند. در جاده مواظب خودتان و دیگران باشید، به ویژه در ۲۵ کیلومتری خروجی و ورودی شهرها!

در مورد سفر هر کدام از ما تجربه‌های مختلفی داریم، تلخی‌ها و شیرینی‌هایی که گذرانده‌ایم. آنچه نوشته‌ام ۵۰ نکته است و می‌شود آن را به صد و حتی هزار نکته بسط داد اما همین اندازه هم در محضر مارکوپلوها جسارت بود. سفرتان پر خاطره و بی خطر.

مطالب مرتبط
برچسب ها: سفر ، مسافرت ، نوروز
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین