کد خبر: ۳۶۲۹۳
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۱
کمتر کسی است که برج ایفل، این سازه شگفت انگیز و محبوب را نشناسد. برج ایفل به اندازه ای مشهور است که حتی گوستاو ایفل می گوید: من باید به ایفل حسودی کنم.
زیست بوم - گردشگری: کمتر کسی است که برج ایفل، این سازه شگفت انگیز و محبوب را نشناسد. برج ایفل به اندازه ای مشهور است که حتی گوستاو ایفل می گوید: من باید به ایفل حسودی کنم. این برج از من خیلی معروف تر است. حتماً تا حالا متوجه شده اید که گوستاو طراح این برج باشکوه است که در سال 1889 در شهر پاریس ساخته شده. اما در این مقاله قصد داریم تا چند حقیقت عجیب و غریب را در مورد برج ایفل مطرح کنیم. برجی که مردم فرانسه آن را نماد آهنین این کشور می نامند.

اتاق مخفی در بالای برج ایفل

پیدایش
روند ساخت برج ایفل دقیقاً 2 سال و 4 ماه و 5 روز طول کشید. این سازه عظیم قرار نبود که دائمی و همیشگی باشد. زیرا ویکتور لوستیگ (Victor Lustig)، اعتقاد داشت، این برج دارای وزن بسیار سنگینی بوده و پایداری لازم را ندارد. اما باید بدانید که این مرد یکی از بزرگترین کلاهبرداران جهان بوده و برج ایفل را دوبار فروخته است.


در امان مانده از تخریب
قرار بود که این برج بعد از گذشت مدتی از احداث آن تخریب گردد. اما بعد مقرر شد که از آن به عنوان یک آنتن رادیویی بسیار بزرگ استفاده شود.

زحمت بیشتر برای هیتلر
هنگامی که هیتلر در جنگ جهانی دوم به پاریس رسید، فرانسویان حیله گر که علاقه ای نداشتند هیتلر به راحتی از برج ایفل بازدید کند، کابل آسانسور برج را قطع کردند. به این ترتیب، اگر هیتلر می خواست به بالای برج برود، باید از حدود هزار و 655 پله بالا می رفت.

 آیا اسپانیا باید پشیمان باشد؟
ابتدا قرار بود برج ایفل در شهر بارسلونای اسپانیا ساخته شود. اما مقامات این شهر با آن مخالفت کرده و سرانجام این طرح را رد کردند.


اتاق مخفی در بالای برج ایفل


 برج ایفل متاهل است!
زنی به نام اریکا (Erika)، ساکن سانفرانسیسکو آمریکا در سال 2007 با این سازه مشهور جهان ازدواج کرد. این زن به حدی عاشق و شیفته برج ایفل می باشد که حتی نام خانوادگی خود را به ال تور ایفل تغییر داده است. این اتفاق عجیب حقیقتاً انسان را شگفت زده می کند.

گروه ایفلی ها
شاید برای شما نیز جالب باشد اگر بدانید که بیشتر از 30 نسخه کپی و جعلی از برج ایفل در سرتاسر دنیا ساخته شده است.

 زندگی در بالای برج
گوستاو ایفل پس از ساختن بنای خیره کننده ایفل، آپارتمان شیک و کوچکی را در نوک این برج برای خود در نظر گرفت تا بتواند در آن ارتفاع تمام شهر را تماشا کند.


اتاق مخفی در بالای برج ایفل
برج ایفل در چین

 هیچ کس از بالای برج ایفل اقدام به خودکشی نمی کند.
علی رغم مناسب بودن ارتفاع این برج برای خودکشی، افراد کمی در طول تاریخ دست به این کار غیر عاقلانه زده اند. مطابق آمار، تنها 349 مورد خودکشی از زمان افتتاح این برج ثبت شده است. برخی از این افراد از بالای این برج به پایین پریده اند، بعضی تنها خود را حلق آویز کرده و مابقی نیز زنده مانده اند.

آزمایشات
بلندی ساختمان ها همیشه هم مزیت محسوب نمی شود. آزمایش شاهکارهای هوایی همواره از این ساختمان های بلند دردسر ساز بوده است. فرانز ریچلت (Franz Reichelt) خیاط فرانسوی در سال 1912 جلیقه نجات فنرداری را اختراع کرد. وی برای آزمایش عملکرد اختراعش تلاش کرد تا خود را از بالای برج به پایین پرتاب کند. اما از ارتفاع 57 متری سقوط کرده و جان خود را از دست داد.

رنگ آمیزی
رنگ آمیزی و به نوعی نونوار کردن برج ایفل نیاز به حدود 60 تن رنگ دارد. همچنین حساب کنید که با 18 بار رنگ شدن تاکنون، چقدر رنگ برای این سازه عظیم مصرف شده است!

پر بازدیدترین
برج ایفل یکی از پر بازدیدترین بناهای تاریخی جهان به شمار می آید. مردم برای تماشای این سازه شگفت انگیز باید پول پرداخت کنند. این برج زیبا در طول سال بیشتر از 250 میلیون بازدید کننده دارد.

جریمه برای عکس برداری
برج ایفل 20 هزار لامپ دارد که از آغاز شب تا 1 بامداد روشن هستند. علاوه بر این، باید حواستان باشد که عکس برداری از نمای شبانه این برج جرم محسوب می شود. زیرا این عکس اثر هنری محسوب شده و  شما مطابق قانون کپی رایت جریمه می شوید.

اتاق مخفی در بالای برج ایفل
گوستاو ایفل

آپارتمان مخفی در بالای برج ایفل
طرفداران پروپا قرص دیزنی لند می دانند که در قلعه سیندرلا یک سوئیت لوکس وجود دارد اما آیا می دانستید که در نوک برج ایفل هم یک آپارتمان مخفی پنهان شده است؟ هرچند برخلاف قلعه سیندرلا، گوستاو ایفل این شاهکار را به عنوان مخفیگاهی برای خود ساخته بود و هیچ کس اجازه ورود به آن را نداشته است.

اگر بخواهیم بدانیم که بهترین چشم انداز اروپا کجاست قطعا بالای برج ایفل جواب این سوال خواهد بود. تصور کنید که در یک آپارتمان دنج با کاغذ دیواری های رنگارنگ، آشپزخانه ای چوبی و یک پیانوی بزرگ از خواب بیدار شوید و درحالیکه به کاخ شایو از فاصله 305 متری در آسمان چشم دوخته اید قهوه و کراسان خود را نوش جان می کنید. باور کنید که این درست همان چیزی بوده است که گوستاو ایفل هنگام ساخت این آپارتمان مخفی در سال 1889 در ذهن داشته است.

برج ایفل در اصل نمایشگاهی موقت برای نشان دادن قدرت صنعتی فرانسه به دیگر نقاط اروپا بود. گوستاو ایفل می دانست که قرار است در سال 1909 خراب شود از این رو با برجسته ترین دانشمندان سراسر دنیا تماس گرفت تا بتواند از این برج در راستای اهداف علمی استفاده کرده و آن را از خطر ویرانی نجات دهد.  

پس از تکمیل ساخت برج از آپارتمان موجود در نوک آن به عنوان آزمایشگاهی برای اندازه گیری های هواشناسی، مشاهدات نجومی و آزمایشات فیزیکی استفاده می شد. در سال 1903 نیز از این برج برای آزمایشات بیسیم تلگراف ارتش فرانسه استفاده شد. این برج قادر به پخش سیگنال های بیسیم به سمت شمال آمریکا بود و باعث شد که برای شهر عضوی لازم و ضروری بشمار آید که اگر این اتفاق نمی افتاد شش سال پس از ساخت تخریب می شد.

اتاق مخفی در بالای برج ایفل

به گفته ژرژ آرنو نویسنده فرانسوی آپارتمان ایفل به سبکی ساده مخصوص دانشمندان مبله شده بود و این برخلاف ساختار آهنی مدرن و تکنولوژی ماهرانه آن می باشد. همانطور که تصور می کنید قلمرو شخصی گوستاو ایفل موضوع بحث نخبگان پاریسی بود و بسیاری از آنها درخواست اجاره این مکان را داشتند. با این حال آپارتمان ایفل خصوصی و شخصی ماند و وی میزبان میهمانان کمی نظیر توماس ادیسون در آن بود.

در تابستان سال 2016 یک شرکت توریستی به نام هوم اِوِی فضای کنفراس داخل برج را به یک آپارتمان تغیر داد. البته آپارتمان حاصل مانند آپارتمان نوک برج نیست اما هنوز 57 متر بالاتر از سطح زمین می باشد که دارای 2 اتاق خواب، یک گلخانه و چشم انداز سراسرنمایی می باشد که طاق پیروزی، کلیسای سکره کر دو مون مارتر و رودخانه سن را پنجره های تمام قدش نمایان می کند. اقامت در این اتاق از طریق یک مسابقه امکان پذیر می باشد.

از آنجاییکه همچنان اجازه اقامت در آپارتمان مخفی برج ایفل مقدور نمی باشد اما هنوز هم می توانید از آن بازدید کنید. همچنین می توانید از مجسمه های مومی ایفل و ادیسون که درحال صحبت با یکدیگر هستند دیدن کنید.     

منبع: اوفکت
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین