کد خبر: ۳۶۲۶۶
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۱:۴۱
آب باران های بهاری را ذخیره کنید و در هزینه ها و مصرف آب صرفه جویی کنید.
زیست بوم:جمع آوری آب باران از پشت بام
هر جایی آب باران در داخل زمین فرو نرود و آب روی آن به سمت شیب جریان پیدا کند را حوزه جمع‌آوری آب می‌نامند، پس خوشحال باشید، چراکه شما بدون صرف هزینه‌ای صاحب یک حوزه جمع‌آوری آب هستید! اینکه چقدر از باغچه، حیاط یا محوطه خود را می‌توانید با آب جمع‌آوری‌شده از پشت‌بام آبیاری کنید به مساحت پشت بام، مساحت کل فضای سبزتان، نوع گیاهانتان و اقلیم منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید بستگی دارد.

سیستم ذخیره آب باران


ناودانی‌ها؛ سیستم‌های انتقال آب
ناودانی‌ها می‌توانند از آلومینیم و پلاستیک ساخته شوند. اینکه جنسشان از چیست اهمیتی ندارد، بلکه نکته مهم، اندازه آن است. ناودانی‌ها باید به اندازه کافی بزرگ باشند تا آب بام را از خود عبور دهد. نکته‌ای که باید توجه کنید این است که حتما از صافی یا آشغالگیر برای ورودی آب به ناودان در پشت‌بام و دریچه ورودی آب به مخزن ذخیره استفاده کنید. با این کار مانع گرفتگی ناودان‌ها و هم‌چنین ورود حشرات و برگ و... به درون آب می‌شوید. در جاهایی هم که پشه یک مشکل به حساب می‌آید از توری ریز استفاده نمایید. صافی‌های آلومینیمی مشبک حشرات را دور از آب ایستاده در بشکه‌ها نگاه می‌دارد.

سیستم ذخیره آب بارانمخزن ذخیره آب
برای ذخیره آب باران می‌توانید از بشکه‌های مخصوص این کار استفاده کنید. بشکه‌های ذخیره آب باران را می‌توانید از باغداری‌های ویژه تهیه کنید. بشکه‌ها را زیر ناوادان و تا آنجا که ممکن است نزدیک به خشک‌ترین قسمت حیاط یا محوطه خود قرار دهید. با بالاتر بردن بشکه‌ها، فشار آب بهتری خواهید داشت. مرتفع کردن بشکه‌ها، شیر آب را در موقعیتی بهتر و بالاتر نسبت به زمین قرار می‌دهد. هر چقدر شما آب بیشتر ذخیره کنید، بهتر خواهد بود. اگر چند بشکه تهیه کرده‌اید می‌توانید با لوله‌های کوتاهی آنها را به هم متصل گردانید. ممکن است در طی بارش‌های سنگین، شاهد سرریز‌هایی از بشکه‌ها باشید. می‌توانید بخش سرریز را نزدیک بالای بشکه ایجاد کرده و با اتصال آن به یک لوله، مازاد آب را به داخل باغچه هدایت کنید.

سیستم ذخیره آب باران

همسایگانتان را برای ذخیره آب تشویق کنید
سیستم ساده ذخیره آب بارانتان را به همسایگانتان نشان داده و با حوصله، تمام قسمت‌های آن را توضیح دهید و به آنها خاطر نشان کنید که با این کار نه تنها در مصرف آب، بلکه در هزینه‌ها هم صرفه‌جویی می‌کنید. آنها را به صرفه‌جویی در مصرف آب تشویق کرده و گامی بزرگ برای حفظ منابع آبی کشور بردارید.

سیستم ذخیره آب باران


منبع: مجله منزل | نویسنده: فاطمه مرادی

پایان پیام./

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین