به‌روز شده در: ۰۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۶
کد خبر: ۳۶۲۱۱
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۵
اگر رویای فعالیت در عرصه بین المللی دارید و مایل به آغاز زندگی تازه‌ای هستید، برای اشتغال در خارج ازکشور باید قدم های درست بردارید. البته درخواست کار مراحل گوناگونی دارد و به دلیل تنوع نظام‌های اداری کمی دشوار است ولی با اطلاع از چند ترفند و بهره مندی از فناوری و شبکه‌های اجتماعی، درخواست کار می‌تواند راحت‌ تر شود.

حرفه ای‌ها می‌دانند مهارت‌های بازار کار در جهان به روز شده است و اگر در فکر استخدام و اشتغال در یک شرکت یا موسسه تولیدی، خدماتی یا علمی هستید و یا مایل به کارآفرینی و راه‌اندازی یک کسب و کار در خارج از کشور هستید، صرفا اقدام برای اخذ ویزای توریستی یا پذیرش تحصیلی و یا حتی اخذ اقامت با سرمایه‌گذاری ممکن است قدم های صحیحی نباشند.

در این رابطه چند سوال مطرح است:

  • چرا برخی از افراد و شرکت‌ها همیشه پروژه‌هایی در دست انجام دارند؟
  • چرا برخی دوستان و آشنایان و اطرافیان ما همیشه پیشنهاد های شغلی خوبی دارند؟
  • چرا برخی در دستیابی به موقعیت‌های شغلی بین المللی موفق نمی‌شوند؟

پاسخ همه این سوال‌ها «مهارت در شبکه سازی حرفه‌ای» است. ولی این فرایند بدون یک رزومه حرفه‌ای قابل دستیابی نیست.به عبارت دیگر یک شبکه سازی شغلی قدرتمند از ارتباطات تخصصی میتواند سرعت و کیفیت انجام کارها را افزایش دهد. تردید نکنید که شبکه سازی شغلی در هر حرفه و تخصصی، یک مهارت است که برخی آن را جادوی روابط عمومی و ارتباطات می‌دانند. دردورانی که اغلب از بیکاری و درآمد کم شکایت می کنند و حقوق دریافتی خود را بر مبنای دلار و یورو با سایرین مقایسه می‌کنند، برخی افراد موفق پیشنهاد های شغلی و سفارش پروژه‌ های جدید را با ایمیل و تلفن و یا حتی پیام از لینکدین می‌گیرند.  برای مشاهده ویدیوی تمام صفحه بر روی تصویر دوبار کلیک کنید یا از کلید راست موشواره خود استفاده کنید.

پس از آماده شدن برای درخواست کار باید رزومه یا CV خود را به زبان کشور یا کشورهای مقصد آماده ‌کنید و اطمینان حاصل کنید که رزومه‌ تان روزآمد شده است. یک رزومه استاندارد بین‌المللی باید مهارت‌های عمومی و فرهنگی شما را هم نشان دهد تا کارفرما یا شرکت های واسطه استخدامی بتوانند شخصیت کاری و حرفه ای شما را با نیازمند های شرکت و سازمان مقصد تطابق دهند. در رزومه بر مهارت‌های خود تأکید کنید ولی صداقت کامل داشته باشید و خود را برای پاسخ به سوالات جزیی در مصاحبه آماده کنید که می تواند به صورت حضوری، تلفنی یا از طریق اسکایپ انجام ‌شود.

 curriculum vitae خود را به زبان کشور یا کشورهای مقصد آماده ‌کنید و اطمینان حاصل کنید که رزومه‌ تان روزآمد شده است. یک رزومه استاندارد بین‌المللی باید مهارت‌های عمومی و فرهنگی شما را هم نشان دهد تا کارفرما یا شرکت های واسطه استخدامی بتوانند شخصیت کاری و حرفه ای شما را با نیازمندهای شرکت و سازمان مقصد تطابق دهند. دررزومه بر مهارت‌های خود تأکید کنید ولی صداقت کامل داشته باشید و خود را برای پاسخ به سوالات جزیی در مصاحبه آماده کنید که میتواند به صورت حضوری، تلفنی یا از طریق اسکایپ انجام ‌شود.

 از طرفی شما برای کاریابی و یا اخذ پذیرش تحصیلی به مدارکی نیاز دارید که شاید انگیزه نامه یا نامه درخواست از دشوارترین آن‌ها باشد چرا که باید با مهارت نوشته شود تا در کمیته پذیرش که معمولاً متشکل از چند مدیر و استاد عالی‌ رتبه است که در اتاقی دربسته نامه‌های نوشته‌ شده ده ها و بلکه  صدها نفر را بررسی می‌کنند و از آن میان باید صلاحیت تعداد اندکی را تایید کنند. توجه داشته باشید که این کمیته هیچ شناختی از شما ندارد و فقط با خواندن رزومه و درخواست یا انگیزه نامه می‌تواند شایستگی شما را تشخیص دهد.  در درخواست نامه ها باید خود را پویا، متمایز، باهوش وعلاقه‌ مند نشان دهید که دارای قابلیت های منحصربه‌ فرد هستید. قبل از ارسال نامه خود حتما از مشورت و بازخوانی  اساتید و افراد دارای صلاحیت کمک بگیرید. گاهی سرنوشت شما با کم یا زیاد شدن یک کلمه تغییر میکند. 

ادامه مطلب را اینجا بخوانید.
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین