کد خبر: ۳۶۱۶۴
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۱
دامپزشک و نماینده تام الاختیار مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی درامور حیات وحش گفت: توانستیم پلنگ ارس را mri رنگی کنیم و در کنار آن آنژیوگرافی نیز صورت گرفت و این دو کار برای نخستین بار در کشور انجام شد.
زیست بوم: دامپزشک و نماینده تام الاختیار مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی درامور حیات وحش گفت: توانستیم پلنگ ارس را mri رنگی کنیم و در کنار آن آنژیوگرافی نیز صورت گرفت و این دو کار برای نخستین بار در کشور انجام شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، فربد هومن  اظهار داشت: پلنگ ارس باغ وحش مشهد با هماهنگی صورت گرفته برای نخستین بار در کشور با توجه به سابقه تشنجی که ارس داشت و داروهایی که برای درمان دریافت می‌کرد مورد MRI رنگی قرار گرفت؛ در آزمایش این حیوان اولیه علائم عفونت نداشت و عاملی برای وضعیت فعلی این حیوان یافت نشد.
MRI رنگی برای نخستین‌بار در کشور از پلنگ ارس


وی افزود: MRI تشخیصی یکی از راه‌ها برای بررسی وضعیت این حیوان و تومور و انگل مغزی بود و با هماهنگی صورت گرفته و با هماهنگی مدیرکل محیط زیست استان و همیاری معاون دادستان مشهد توانستیم که این پلنگ را mri رنگی کنیم و در کنار آن آنژیوگرافی نیز صورت گرفت و این دو کار برای نخستین بار در کشور صورت گرفته و فتح بابی برای درمان تخصصی حیوانات شد.

هومن ادامه داد: در این روش درمان حیوان باید بیهوش شود و ریسک بیهوشی صورت گرفت و خداراشکر دو ساعت کامل این حیوان بیهوش بود و سپس به حالت هوشیار بازگردانده شد و منتظر هستیم متخصصان رادیولوژی فیلم mri را بخوانند و گزارش را به ما بدهند.

دامپزشک حیات وحش و نماینده تام‌الاختیار مدیرکل محیط‌زیست خراسان‌رضوی در امور حیات وحش گفت: برای نخستین بار در این زمینه یک تیم تخصصی فعال شد و در موارد مشابه نیز این تیم قابلیت پیگیری مسائل و مشکلات درمان را دارد.

به گزارش تسنیم، پلنگ ارس پلنگ نری است که از مناطق حفاظت شده استان خراسان‌رضوی توسط متخلفان ضبط شد و بعد از پیگیری یگان ویژه حیوان از متخلف گرفته و به باغ وحش منتقل شد. این حیوان 6 ساله است و از پنج سال پیش مشکل تشنج داشته و دچار تشنج شدیدی شده بود. پیگیری زیادی برای درمان آن صورت نگرفته بود اما در دو ماه اخیر با حمایت محیط‌زیست استان خراسان رضوی و تشکیل تیم تخصصی پیگیری شدیدتر و روند درمان حیوان آغاز شد.

برچسب ها: MRI ، پلنگ ارس
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین