کد خبر: ۳۶۱۶۲
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۲
بررسی و شناخت آیین‌های محرم، که در شهرهای مختلف برگزار می‌شود و با ثبت ملی هر کدام از این آیین‌ها و کمک به احیاء آیین‌های فراموش شده، می‌تواند زمینه‌های رشد گردشگری مذهبی را در ایران ایجاد کند.
محرم فرصتی برای توسعه صنعت توریسمزیست بوم/ ربابه ساریجالو*:صنعت گردشگری، صنعتی که ایران می‌تواند در جهت توسعه کشور و همچنین ارزآوری از آن سود بجوید. در ایران بسترهای بسیار مناسبی برای پیشرفت و ارتقاء در این صنعت وجود دارد. از جشن‌ها و آیین‌های کهن تا وجود آثار تاریخی و باستانی و همچنین مناطق بکر و طبیعی. هرکدام از این موارد به تنهایی می‌تواند سبب جذب خیل کثیری از گردشگران به ایران شود.

درون مایه‌ی صنعت توریسم آشنا ساختن گردشگران با فرهنگ و آداب و رسوم ملل مختلف می‌باشد. جذابیت شناخت تفاوت‌ها و آیین‌های منحصربفرد، گردشگران را ترغیب به بازدید از کشورهای هدف می‌کند. ایران با تمرکز بر آیین‌ها و سنتی‌هایی با قدمت‌ چندین هزاران سال، می‌تواند بیش از پیش، در صنعت توریسم پیشرفت کند.

یکی از آیین‌هایی که در سراسر ایران بسیار باشکوه برگزار می‌شود، مراسم سوگواری محرم است. ایران از جمله کشورهای مسلمان نشینی‌ست که هر ساله محرم را به سوگ می‌نشیند و شهرهای آن سیاه‌پوش اباعبدالله الحسین(ع) و فرزندان و یاران پاکش می‌شود. در شهرهای مختلف مردم با سنت‌ها و رسوم متنوع و خاص، ارادت خود را به این خاندان پاک اثبات می‌کنند و هرشهری به نوعی غم و اندوه و این بغض هزار ساله را نشان می‌دهد.

تنوع آداب و رسوم در برگزاری مراسم سوگواری حسین بن علی(ع) در شهرهای مختلف ایران، می‌تواند بستر بسیار مناسبی برای توسعه‌ی گردشگری مذهبی در ایران باشد. گردشگری مذهبی، نوعی از گردشگری است که در آن گردشگر با هدف تجربه‌ا‌ی مذهبی، سفر می‌کند. گردشگری مذهبی زیر مجموعه‌های متعددی دارد که می‌تواند شامل سفر به اماکن مذهبی، شرکت در مراسم‌ها و جشنواره‌های مذهبی و ... باشد.

بررسی و شناخت آیین‌های محرم، که در شهرهای مختلف برگزار می‌شود و با ثبت ملی هر کدام از این آیین‌ها و کمک به احیاء آیین‌های فراموش شده، می‌تواند زمینه‌های رشد گردشگری مذهبی را در ایران ایجاد کند.

مراسم طشت گذاری در اردبیل، نخل گردانی در یزد، آیین گِل در لرستان، تجمع عظیم عزادارن در زنجان، آیین تعزیه‌خوانی در اصفهان، سینه‌زنی واحد در بوشهر، مراسم ویژه در حرم امام رضا(ع) و ... از جمله این رسوم و آیین‌ها هستند که هر ساله در ایران برگزار می‌شود.

 نظر به اینکه هر یک از شهرهای ایران به لحاظ تنوع فرهنگی و همچنین قومیتی دارای آداب و رسوم متفاوتی جهت برگزاری مراسم محرم می‌باشند، می‌تواند فرصت بسیار مناسبی برای تبلیغ این مراسم‌ها برای کشورهای مختلف از جمله کشورهای اسلامی، جهت بازدید از مراسم خاص قومیت‌ها و فرهنگ‌های متفاوت در برگزاری آیین محرم، با هدف توسعه‌ی توریسم مذهبی در کشور ‌باشد.  

ایران با حفظ سنت‌ها و  آداب و رسوم و همچنین فرهنگ غنی خود می‌تواند نقش به سزایی در معرفی آیین‌ها و مراسم‌های متفاوت از جمله محرم، به مردمان سایر کشورها داشته باشد و به این ترتیب می‌تواند گام‌های بلندی را برای حفظ سنت‌ها و فرهنگ‌های هزاران ساله‌ی خود و همچنین پیشرفت اقتصادی از طریق توسعه انواع مختلف توریسم بردارد. 

 * کارشناس ارشد محیط‌زیست 
منبع: زیست بوم
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین