کد خبر: ۳۶۱۳۵
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۱
شپشک آردآلود،
چگونه شپشک آرد آلود را کنترل کنیم تا گیاه آپارتمانی سالم و سرحالی داشته باشیم؟
زیست بوم| کشاورزی و منابع طبیعی:بررسی گل و گیاه آپارتمانی قبل از خرید

اولین نکته برای اینکه گیاه آپارتمانی سالم و سرحالی داشته باشید، قبل از اینکه گیاه آپارتمانی جدیدی که خریداری کرده‌اید را به خانه بیاورید، باید آن‌ را از نظر آلوده بودن به آفت شپشک آرد آلود به دقت بررسی کنید.


تغذیه بیش از حد گیاه ممنوع

شپشک‌های آرد آلود در خاک غنی از نیتروژن رشد می‌کنند. بنابراین مراقب باشید که گیاهان خود را فقط در صورت لزوم گیاه آپارتمانی را تغذیه کنید.


استفاده از یک پارچه یا دستمال کاغذی

می‌توانید با استفاده از یک پارچه یا دستمال کاغذی، شپشک آرد آلود را از گیاه آپارتمانی حذف کنید و مطمئن شوید که آن‌ها را حتماً از بین برده‌اید و نه اینکه فقط شپشک‌ها را جابجا کرده باشید.

در صورتی که از پارچه برای له کردن و حذف شپشک‌ها استفاده کردید، بلافاصله آن را با آب شست‌و‌شو دهید. اگر از دستمال کاغذی استفاده کردید، آن را در یک کیسه پلاستیکی گذاشته و آن‌ها را دور بیندازید.

توجه کنید…!

لازم است بدانید که بررسی کردن کیسه‌های تخم شپشک آرد آلود امری ضروری بوده و در صورت وجود آن‌ها را نیز حذف کنید. کیسه‌های تخم شپشک آردآلود مانند توپ‌های پنبه ای کوچک (تخم‌ها توسط شپشک‌ها با پوشش پشمی شکل پوشانده می‌شوند) هستند که به گیاه آپارتمانی وصل می‌باشند.


پنبه آغشته به الکل 

می‌توانید شپشک‌های آرد آلود را توسط یک اسفنج  پنبه‌ای که کمی به الکل آغشته کرده اید، خشک کنید.


آبپاش روغنی یا صابونی

گیاه آپارتمانی آلوده به شپشک آرد آلود را با یک آبپاش روغنی یا صابونی اسپری کنید.

با این کار رشد شپشک آرد آلود متوقف شده  یا این آفات خشک می‌شوند و در نهایت از بین می‌روند.

 با این حال، ممکن است کیسه‌های تخم این آفات در مکان‌هایی از گیاه قرار گرفته باشند که نمی‌توان آن مناطق را به آسانی اسپری کرد.

اسپری آفت‌کش مخصوص کنترل شپشک آرد آلود، به منظور دستیابی سریع به نتیجه‌ی مطلوب استفاده می‌شود.

 البته استفاده از اسپری‌های آفت‌کش، تنها یک راه حل کوتاه مدت برای کنترل شپشک آرد‌آلود می‌باشند و نباید بعنوان تنها روش کنترل هجوم آفات استفاده کنید.


هفت قدم تا نابودی آفت‌های گیاه آپارتمانی
۱-  ½ فنجان فلفل تند را با ½ فنجان حبه سیر یا پیاز مخلوط کنید. همچنین می توان هم از پیاز و هم از سیر استفاده کرد. همه سبزیجات باید قبل از استفاده خرد شوند.

۲ – سبزیجات خرد شده را در مخلوط کن برقی بریزید تا به حالت یک رب غلیظ برسند.آفت‌کش کیاهان آپارتمانی

۳ – دو فنجان آب گرم (۵۰۰ میلی لیتر) به ترکیب اضافه کنید و به طور کامل آن ها را با هم مخلوط کنید.

4- ترکیب را در یک ظرف شیشه ای یا پلاستیکی بریزید و آن را به مدت ۲۴ ساعت در یک مکان آفتابی یا یک مکان گرم قرار دهید.

۵ – مخلوط را از یک صافی عبور دهید و آب به دست آمده را به یک ظرف دیگر منتقل کنید. این آب آفت کش شما می باشد.آفت کش گیاهان آپارتمانی

۶ – آفت کش خود را به درون یک آب‌پاش بریزید. قبل از این که آفت‌کش را به درون آب‌پاش بریزید، آب پاش را با آب و صابون بشویید تا آلودگی نداشته باشد.

۷ – از این آفت کش می توان برای درمان گیاهان آلوده هر ۴ یا ۵ روز یکبار استفاده کرد. پس از ۳ یا ۴ بار استفاده، آفات از بین می روند.


پایان پیام/
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین