کد خبر: ۳۶۱۰۹
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۷
یک کارشناس محیط زیست با بیان اینکه آینده خوشی در انتظار دریای خزر نیست، گفت: براساس پیش بینی‌های صورت گرفته با چالش‌هایی مثل خشک شدن تالاب های ساحلی و خلیج گرگان مواجه خواهیم بود.
ز یست بوم- منابع طبیعی: همایون خوش روان عضو گروه پژوهشی مدیریت محیط زیست وزارت علوم در نشست تخصصی بررسی نوسانات تراز سطح آب دریای خزر با بیان اینکه فرسایش سواحل در دهه ۶۰ تا ۷۰ شمسی خسارات هنگفتی را در سواحل خزر رقم زد، گفت: این خسارات به دلیل نوسانات اب دربای خزر و افزایش ۲ سانتیمتری آن بود. ما زیستگاه‌های مهمی مثل جنگل‌های هیرکانی را به دلیل پیش روی آب خزر از دست دادیم. در حال حاضر نیز کاهش تراز آب نیز در این دریا موجب خشک شدن تالاب شده که موجب نگرانی در استان‌های شمالی است.

وی با بیان اینکه ۹۵ درصد از تالاب میانکاله خشک شده است، گفت: خلیج گرگان نیز به عنوان یکی از مهمترین ذخیره‌ گاه‌های زیستی دریای خزر به سمت خشک زایی پیش می رود. کاهش سطح تراز آب دریای خزر به دلیل دخالت های انسانی است که موجب افزایش دما و کاهش رطوبت در منطقه شده است. از سال ۱۹۹۵ شاهد کاهش سطح تراز آب این دریا بوده ایم.

وی تغییرات سطح آب دریای خزر را به دلیل رفتار دینامیکی خاص آن عنوان کرد و گفت: بر اساس پیش بینی‌های تا سال ۲۰۱۰۰ آینده خوشی در انتظار خزر نیست و خشک شدن تالاب های ساحلی و خلیج گرگان از چالش های پیش روی این منطقه است.

همچنین پروین فرشچی در این نشست با بیان اینکه مرکز مطالعات دریای خزر با تکیه بر بررسی هایی که در روسیه انجام گرفت اعلام کرد که آب خزر از سال 2015 تا 2020 حدود 42 سانتیمتر افزایش خواهد داشت، گفت: عده ای معتقدند که تراز آب خزر، کاهش خواهش یافت اما مساله مهم این است که، چه آب خزر افزایش و چه کاهش یابد برنامه های توسعه ای در ساحل این دریا به گونه ای باشد که به محیط زیست و منابع موجود در آن آسیب وارد نشود.

وی درخصوص مسائل مطرح شده درخصوص خلیج گرگان و تالاب میانکاله اظهار داشت: خزر در هر شرایطی باشد باید نگران این حوزه های آبی باشیم.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: نوسانات آب خزر به عنوان یک پدیده طبیعی است که نباید با آن مقابله کنیم اما باید نحوه برخورد و مدیریت آن را یاد بگیریم. تمام این مسائل سال ها دغدغه دانشمندان منطقه بود و تاکنون نیز چندین جلسه منطقه ای و بین المللی برای تراز آب خزر تشکیل شد.

به گفته معاون دریایی سازمان محیط زیست: از آنجا که دلایل مختلفی مانند تغییر اقلیم، حرکت ماه، هکتونیک زمین، میزان ورودی آب و فعالیت های انسانی مطرح است، نمی توان به نتیجه قطعی درباره تراز آب خزر رسید، بنابراین کارشناسان معتقدند برای انجام هر گونه فعالیت و توسعه در ساحل خزر باید به گذشته این حوزه آبی مراجعه کرد.

فرشچی با توجه به اختلاف نظر زیاد درخصوص تراز آب خزر پیشنهاد داد کارگروهی برای این موضوع تشکیل شود تا بتوانند سطح نوسانات تراز خزر را به طور علمی بررسی کنند.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: با توجه به اینکه محیط زیست کشور از جمله محیط زیست آبی تحت تاثیر انواع زباله ها به ویژه پلاستیک قرار دارد گفت: برای مقابله با این امر طرح نبرد با غول پلاستیکی را از امروز آغاز کردیم.

وی افزود: شهر بابلسر در استان مازندران به عنوان پایلوت برای اجرای این طرح در نظر گرفته شده و بر این اساس مقرر شد شهروندان زباله های پلاستیک خود را جمع آوری و تحویل مکان های در نظر گرفته شده بدهند.

وی با اشار۶ به اینکه این طرح تا 25 مردادماه ادامه دارد و در آن روز تمام افراد پلاستیک های جمع شده را در میدان شهر جمع آوری می‌کنند، گفت: سازمان بازیافت با حضور در محل این غول پلاستیکی را برای بازیافت منتقل خواهد کرد.

فرشچی خاطرنشان کرد: هدف از اجرای این طرح این است که مردم ببینید تفکیک پلاستیک از زباله ها تا چه حد آسان است و هم اینکه به وضوح مشاهده کنند که حجم پلاستیک در قالب زباله جمع می شود، با توجه به اینکه پلاستیک سال های طولانی در طبیعی باقی می ماند اثرات بسیار سوئی بر آب و خاک به جای خواهد گذاشت.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه این طرح با حمایت سازمان بنادر و دریانوردی انجام می شود، گفت: بیشترین حجم زباله های پلاستیکی از ایران وارد دریای خزر می شود.
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین