کد خبر: ۳۶۰۷۱
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۹
بر اساس آمارهای موجود، مناطق حفاظت شده و پارک های ملی جهان بین سال های 1970 تا 1985 میلادی بیش از 80 درصد افزایش یافته اند که البته برای رسیدن به اهداف توافقنامه پاریس 2015 در مورد تغییرات اقلیمی و برنامه های توسعه پایدار، حیاتی و الزامی است.
جوامع محلی، بهترین حافظان محیط زیستزیست بوم - محیط زیست / عطیه کاظمی مجرد*: تغییرات اقلیمی، اثرات گوناگونی در زیست بوم های طبیعی و حتی زندگی روزمره انسان ها  دارد که سازمان های جهانی حامی محیط زیست راهکارهای  مختلفی جهت برطرف کردن آن ها ارائه داده اند. 

بر اساس آمارهای موجود، مناطق حفاظت شده  و پارک های ملی جهان بین سال های 1970 تا 1985 میلادی بیش از 80 درصد افزایش  یافته اند که  البته برای رسیدن به اهداف توافقنامه پاریس 2015 در مورد تغییرات اقلیمی و برنامه های توسعه پایدار، حیاتی و الزامی است. چنین مناطقی برای مبارزه با آثار منفی تغییرات اقلیمی بر  روی انسان ها و حفاظت از تنوع زیستی در نظر گرفته می شوند.

از  سوی دیگر مردم بومی و جوامع محلی سرمایه ای گرانبها در این فرایند محسوب می شوند که در صورت توجیه توسط مقامات ملی و استانی، مشارکت در تصمیم گیری ها، آموزش و افزایش دانش تخصصی برای بهره برداری پایدار از موهبتی که در اختیار دارند می توانند به عنوان نگهبانان تنوع زیستی و عوامل کلیدی برای حفاظت موثر در سطح وسیع به کار گرفته شوند.

در بسیاری از نقاط جهان مردم  بومی در یک منطقه خود را مسئول آنچه  که زنده است و آنچه که  می میرد می دانند. آن ها ته فقط برای بهره کشی از محیط اطراف بلکه به عنوان یک آرمان اخلاقی و گاهی دینی از طبیعت مراقبت می کنند و به آن ها به منزله  مخلوقات مقدس احترام می گذارند و از طریق زبان، رسوم محلی، رفتارهای سنتی، هنجارهای قومی، عقاید و آیین های  مذهبی ارتباطی روحی، معنوی و اخلاقی با طبیعت برقرار می کنند.

در مقابل، خدمات  زبست بومی به عنوان نعمت های خدادادی در اطراف جوامع محلی می تواند موجب پایداری و  تامین درآمد آن ها شود. این منافع اجتماعی و اقتصادی تنها در صورت  پایداری منطقه و محیط زیست اطراف آنها قابل بهره برداری می باشد که در واقع مبنای یک درک عمیق و دانش سنتی مردم محلی در راستای مدیریت منابع برای ایجاد توسعه پایدار  است.


*کارشناس علوم زیستی
منبع: زیست بوم
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین