کد خبر: ۳۶۰۵۴
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۳
غار يخگان در 77 کیلومتری شهر خلخال در ضلع غربی رشته کوه ماسوله داغ (تالش) و در ارتفاع حدود 2400 متری از سطح دريا در دامنه غربی كوهی به نام يخگان داغی (بوزخانه داغی) واقع شده است.
زیست بوم - گردشگری: غار يخگان در 77 کیلومتری شهر خلخال در ضلع غربی رشته کوه ماسوله داغ (تالش) و در ارتفاع حدود 2400 متری از سطح دريا در دامنه غربی كوهی به نام يخگان داغی (بوزخانه داغی) واقع شده است.

مساحت این غار 1100 هکتار می‌باشد و دارای دو دهانه است که با اختلاف ارتفاع حدود 25 كيلومتر از یکدیگر قرار دارند. قطر دهانه ورودی اصلی این غار در حدود نیم متر است که به وسیله راهرویی تنگ و باریک به طول 10 متر، به تالار وسیعی منتهی می‌شود.

حوضچه آبی به عمق 20 سانتی‌متر و در ارتفاع 1/5 متری در كف غار تشكيل شده است. آب حوضچه از جمع شدن قطرات آب ناشی از تقطير در اثر برخورد بخار آب با ديواره سرد تأمين می‌شود. از پدیده‌های جالب توجه این غار، استالاکتیت‌های سقف غار می‌باشند.

در واقع وجه تسمیه این غار به علت وجود خاصیت یخچالی در بخشی از غار است. در مواقعی که هوای بیرون غار گرم است، انجماد صورت می‌گیرد و با سرد شدن هوای خارج، نه تنها یخ تشکیل نمی‌شود بلکه یخ‌های موجود نیز به تدریج ذوب می‌شوند بنابراین می‌توان گفت غار یخگان خلخال اعجاز معکوس طبیعت محسوب می‌شود.

هوای غار به وسیله دودکشی که به بیرون غار راه دارد، تأمین می‌شود از این رو در داخل غار هیچ گونه کمبود اکسیژن دیده نمی‌شود.

غار یخگان - خلخال

غار یخگان - خلخال

انتهای پیام/
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین