کد خبر: ۳۶۰۵۱
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۱
از اروپا به آفریقا، گرمای افراطی و گسترده، نگرانی های مربوط به آب و هوا را در داغترین سال لا نینا به ثبت رساند.
زیست بوم- منابع طبیعی/ عطیه کاظمی مجرد:به گزارش گاردین دمای هوا در این هفته در بیشتر نقاط  جهان به صورت غیر طبیعی به بالا ترین میزان خود  رسیده است. این موج گرمای گسترده و طولانی مدت، نگرانی ها را راجع به گرمایش جهانی افزایش داده است.
ماه گذشته کالیفرنیا با کمبود برق روبرو شد، زیرا گرمای هوا موجب افزایش تقاضا برای استفاده از دستگاه های سرمایشی شده است. الجزایر بالاترین دمایی را که تاکنون در آفریقا ثبت شده است را  تجربه کرده است. در ضمن در بریتانیا، سومین موج گرمایشی طولانی به وقوع پیوست. سقف یک ساختمان علمی در گلاسکو که نشان دهنده یک  قلعه باستانی در ولز بوده است، ذوب شد.
سازمان جهانی هواشناسی (WMO) بیان کرد که افزایش دما  به سبب  پدیده آب و هوای جهانی به نام لا نینا (La Niña) می باشد، که معمولا با سرمای هوا همراه است.
علل گرمای بی سابقه جهانی در هفته گذشته
کلار نولیس، کارشناس WMO، شش ماه نخست امسال را داغ ترین لانینا در تاریخ اعلام کرد. 
 آخرین گزارش ازیک درجه جدید در تیازیانگ تایوان ثبت شد که دما به  40.3 در روز دوشنبه رسید. این یک انفجار محسوب می شود.
هفته گذشته، یک ایستگاه هواشناسی در Ouargla در صحرای الجزایر، حداکثر دمای 51.3 درجه سانتیگراد را در تاریخ 5 ژوئیه اعلام کرد، که بالاترین درجه حرارت در آفریقا است.
حتی زمانی که خورشید غروب می کند، در بسیاری از نقاط جهان هوا خنک نمی شود. در ساحل عمان، دمای شبانه بیش از 42.6 درجه سانتیگراد باقی ماند، که به نظر می رسد بالاترین کمینه دماست است که تاکنون در جهان ثبت شده است.
در سراسر جهان، سال 2016، توسط چرخه آب و هوایی طبیعی El Niño دمای هوا به بالاترین میزان خود رسید. سال گذشته، درجه حرارت نسبت به سال قبل افزایش نداشت  . امسال، در  حالی که انتظار میرفت که دمای هوا خنکتر شود، روند کلی رو به بالا  ادامه دارد.
رشته های نیمکره شمالی به علت سیستم های قوی و پایدار فشار بالا که اغلب اوراسیا را ایجاد می کنند، گرمای بیش از حد خود را به طور مداوم دیده اند.
آب و هوای فوق العاده آفتابی در شمال روسیه که به لطف جام جهانی به صورت میلیاردی در تلویزیون دیده می شود، باعث آتش سوزی هایی به وسعت 80،000 هکتار جنگل در نزدیکی منطقه کراسنویارسک شده است، که دلیل آن  انفجار روزانه 7 درجه سانتیگراد  به طور متوسط گزارش شده است. مرکز هیدرومتر غرب سیبری هشدارهای طوفانی را بعد از دمای بیش از 30 درجه سانتیگراد برای پنج روز صادر کرده است.دانشمندان  هواشناسی  از این می ترسند ذوب شدن لایه منجمد دائمی اعماق زمین ((permafrost) ، منجر به انتشار گاز متان - یک گاز گلخانه ای بسیار قوی تر از CO2 شود.
در کانادا، حداقل 54 مرگ و میر ناشی از موج گرما طولانی مدت و رطوبت بالا در کبک گزارش شده  است. مونترال در تاریخ 2 ژوئیه رکورد جدیدی را ثبت کرد که دمای آن 36.6 درجه سانتیگراد بود.
در اروپا، WMO خشکسالی، آتش سوزی و تلفات برداشت را هشدار داده است. در طول دو هفته گذشته، دمای هوا در شهرهای تفلیس (40.5 درجه سانتیگراد)، شانون (32 درجه سانتیگراد) و بلفاست (29.5 درجه سانتیگراد) بوده است.
نگرانی این است که جبهه های آب و هوایی - گرم و سرد - به دلیل تغییرات آب و هوایی، اغلب مسدود می شوند. این موجب خشکسالی و طوفان می شود و باعث آسیب زدن به آنها می شود. این یک عامل در سیل های ویران کننده اخیر در ژاپن بود، که در آن حداقل 150 نفر پس از بارش باران تا چهار برابر سطح طبیعی فوت کردند.

علل گرمای بی سابقه جهانی در هفته گذشته

پائولو روتی از WMO اعلام کرد که ارتباط هر گونه تغییرات آب و هوایی با تغییرات اقلیمی  دشوار است، اما درجه حرارت های اخیر، باران های شدید و جبهه های هوایی  که در حال حرکت آهسته هستند، مطابق با پیش بینی های مربوط به افزایش انتشار گازهای گلخانه ای بر تغییر اقلیم است.
"تجزیه و تحلیل اخیر نشان می دهد که اعمال تحریم های انسانی ممکن است در حقیقت ویژگی های رویدادهای مسدود کننده تابستان در بخش یورو آسیا را تحت تاثیر قرار دهد، به ویژه اینکه منجر به توقف مسدود شدن طولانی تر می شود."
از خشکسالی در کیپ تاون تا طوفان های غول پیکر در کارائیب و هاروی  در سواحل شرقی ایالات متحده، حوادث شدید آب و هوایی در طول 12 ماه گذشته، می باشند.

با توجه به این پیوند، گزارش جدیدی از دانشمندان گروه جهانی آب و هوایی نشان می دهد که تغییرات آب و هوایی انسانی منشا و تاثیر آن در بارندگی، سه برابر بیشتر از خشکی کیپ تاون را به خود اختصاص داده است.
منبع: زیست بوم
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین