کد خبر: ۳۶۰۳۹
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۴
تلاش اتحادیه اروپا در سیاست بازیافت زباله ها
اتحادیه اروپا هدف نهایی این سیاست جدید بازیافت را ایجاد اقتصاد جدید و پایداری در صنعت پلاستیک می داند که می تواند شامل کاهش مالیات و مدرن کردن تولیدات پلاستیکی برای ایجاد یک تغییر رفتاری باشد.
زیست بوم - محیط زیست/ عطیه کاظمی مجرد*: قانون گذاران اتحادیه اروپا یک سیاست جدید در نظر گرفته اند که طی آن همه زباله های پلاستیکی تا سال 2030 باید قابل بازیافت باشند. به نظر میرسد اتحادیه اروپا برای محدود کردن استفاده از پلاستیک ها پس از چین اعلام کرده است که از واردات زباله  از سال 2018 جلوگیری خواهد کرد.

مجله بین المللی فورچون اروپا در مطلبی هدف نهایی این طرح ایجاد اقتصاد جدید و پایداری در صنعت پلاستیک است که می تواند شامل کاهش مالیات و مدرن کردن تولیدات پلاستیکی برای ایجاد یک تغییر رفتاری باشد.

اروپاییان حدود 25 میلیون تن زباله پلاستیکی به طور سالیانه تولید می¬کنند که کمتر از 30 % آن بازیافت می¬شود. به گفته اتحادیه اروپا اگر در این زمینه کاری انجام نشود،50 سال آینده ما بیشتر از ماهیان دریا، زباله پلاستیکی خواهیم داشت.


بازیافت همه زباله ها تا 2030


شهر بروکسل به تنهایی توانسته است میزان مصرف پلاستیک را به صفر برساند، با این امید که بتواند اقلامی مانند پلاستیک ها و بطری ها، فنجان ها، سرپوش¬ها،کارد و چنگالها و... را بازیافت نماید.

پلاستیک یک بار مصرف، 5 ثانیه زمان برای تولید و500 سال زمان برای ازبین رفتن نیاز دارد.علاوه بر تشویق به فرهنگ مصرف، اتحادیه اروپا دسترسی آسان به آب را ایجاد خواهد کرد تا از مصرف بطری¬های پلاستیکی آب ممانعت کند.گفته شده است با اینکار اتحادیه اروپا خواهد توانست ضرر 16 میلیارد دلاری ناشی از خروج انگلستان را جبران کند.

اتحادیه اروپا تاکید کرده است که چنین قانونی در چین توانسته است جو مثبتی را ایجاد نماید که باعث بروز نوآوری و روش-های نوین بازیافت شده است.

اتحادیه اروپا از چنین نوآوری هایی استقبال می کند و حدود 122 میلیون دلار بودجه برای این طرح در نظر گرفته است. این طرح ضروری به نظر می¬رسد چراکه در چین تغییرات مثبتی را شاهد هستیم. ما نمیتوانیم چنین زباله هایی را به چین صادر کنیم و باید همه را در همین جا بسوزانیم یا دفن کنیم. بیایید از این فرصت برای ایجاد روش هایی برای بازیافت آن در همینجا استفاده نماییم.

*کارشناس علوم زیستی
منبع: زیست بوم
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین