کد خبر: ۳۵۹۹۱
تعداد نظرات: 1 نظر
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۳
اکوتوریسم یا طبیعت گردی، سفر به طبیعت و مناطق طبیعی آسیب پذیر اما سالم، کمتر دست خورده و گاها حفاظت شده است و درآمد حاصل از این نوع گردشگری صرف حفاظت از طبیعت شده و حضور اکوتوریست ها موجب رشد و توسعۀ اقتصادی و تقویت سیاسی جوامع محلی می شود و تکریم فرهنگ های گوناگون و حقوق بشر را به همراه دارد.
دکتر علی جهانیزیست بوم/علی جهانی*: اکوتوریسم یا طبیعت گردی، سفر به طبیعت و مناطق طبیعی آسیب پذیر اما سالم، کمتر دست خورده و گاها حفاظت شده است و درآمد حاصل از این نوع گردشگری صرف حفاظت از طبیعت شده و حضور اکوتوریست ها موجب رشد و توسعۀ اقتصادی و تقویت سیاسی جوامع محلی می شود و تکریم فرهنگ های گوناگون و حقوق بشر را به همراه دارد. 

اکوتوریسم در اواسط دهه 1980 میلادی، در پاسخ به نیاز و علاقه مردم به حضور در طبیعت و آشنایی با مسائل زیست محیطی رونق پیدا کرد به طوری که در حال حاضر بالاترین نرخ رشد را در صنعت گردشگری دارد و آمارهای بین المللی سرعت رشد آن را سه برابر نرخ رشد سایر بخش های گردشگری می دانند.

گسترش صنعت اکوتوریسم  افزایش رفاه اجتماعی و اقتصادی جوامع را به همراه دارد اما این امر مستلزم برنامه ریزی گردشگری با توجه به اهداف و ویژگی های مناطق طبیعی و حفاظت شده می باشد. توجه به دیدگاه ها و انگیزه های اکوتوریست ها برای سفر به یک منطقه طبیعی یا بکر، به عنوان یک ضرورت در بازاریابی و برنامه ریزی توسعه اکوتوریسم و همچنین مبنایی برای طراحی زیرساخت های مرتبط با آن می باشد. 

مطالعه و بررسی نظر بهره برداران و استفاده کنندگان از خدمات اکوتوریستی از روش های ارزیابی کارایی خدمات و تسهیلات ارائه شده در یک منطقه است. احساس رضایتمندی از گردشگری در طبیعت نتیجه اقدامات منطقی، هماهنگ و برنامه محور می باشد اما چه چیزی موجب افزایش رضایتمندی طبیعت گردان در سفر به جاذبه های طبیعی محیط زیست ایران می شود و چه کسی مسئول حفاظت از طبیعت در مواجهه با توسعه اکوتوریسم است؟

در تحقیقاتی که در دانشکده محیط زیست کرج وابسته به سازمان حفاظت محیط زیست کشور صورت گرفته است محققان دریافته اند مسئولیت اصلی حفاظت از محیط زیست منطقه بر عهده خود گردشگران است.

در واقع هریک از ما به عنوان یک گردشگر در مناطق طبیعی مهمترین نقش را در حفاظت از جاذبه های طبیعی و محیط زیست خود داریم. همچنین تبلیغات و امور ترویجی مهم ترین عامل در شناسایی و افزایش رونق صنعت اکوتوریسم معرفی شده است. در واقع هریک شهروندان در اولین اقدام برای آشتی و سفر به طبیعت نیاز به شناخت محیط و جاذبه های طبیعی مناطق کشور دارد. 

جالب است بدانیم محققان نیاز به ایجاد راه های دسترسی آسان را به عنوان مهمترین عامل در ایجاد سفری مطمئن و مفرح می دانند و نقش افزایش کیفیت دسترسی به مناطق طبیعی را از برگزاری تورهای گردشگری نیز مهمتر دانسته اند. تحقیقات نشان داده است این روزها طبیعت گردان به دنبال جاذبه های طبیعی در اکوسیستم های آبی همچون دریاها، دریاچه ها، تالاب ها، رودخانه ها، چشمه ها و غیره هستند در حالیکه کمترین برنامه ریزی و سرمایه گذاری بخش گردشگری در اکوسیستمهای آبی به چشم می خورد و زمینه سرمایه گذاری در هر سطحی با بازده اقتصادی بالا در این بخش کاملا فراهم است.

تعامل سرمایه گذاران با مدیریت مناطق تحت حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست در توسعه صنعت طبیعت گردی و ارائه چارچوب های مدیریت طبیعت گردی در زون های تفرجی پارک های ملی می تواند راهگشای توسعه فعالیت های گردشگری پایدار در حوزه محیط زیست باشد. از طرفی ارائه خدمات گردشگری بهینه و کیفیت رفتار میزبان یکی از الویتهای طبیعت گردان است.

لذا فرهنگ سازی و توانمندسازی ساکنین روستاها و مناطق مسکونی مجاور جاذبه های طبیعی کشور اولین گام در جهت دستیابی به روند توسعه صنعت اکوتوریسم کشور است. خوشبختانه فرهنگ بومی غنی مردم به خصوص در روستاها و سکونتگاههای مجاور مناطق طبیعی و حفاظت شده زمینه را جهت توسعه طبیعت گردی فراهم آورده و در بسیاری از مناطق کشور اولین سرمایه گذاری در ارائه خدمات به طبیعت گردان توسط مردم محلی صورت گرفته است.

این سرمایه گذاری در بخش اجاره خانه های محلی و وسایل نقلیه موتوری، تهیه و فروش غذاهای محلی، صنایع دستی و تورهای گردشگری محلی به چشم می خورد که با موفقیت چشم گیری نیز روبرو شده است. این گونه است که ورود سرمایه گذاران بخش خصوصی، حمایت بخش دولتی و همکاری مردم محلی می تواند چراغی پرفروغ را در توسعه اقتصادی کشور در حوزه گردشگری از طریق توسعه طبیعت گردی به همراه داشته باشد.

هیات علمی دانشکده محیط زیست

منبع: زیست بوم
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی:۰
انتشار یافته: ۱
رضا
|
Netherlands
|
۰۹:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
0
0
عالی ای کاش اکوتوریسم مورد توجه و حمایت باشد
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین