کد خبر: ۳۵۹۸۱
تعداد نظرات: 1 نظر
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۲
گردشگری مذهبی در ماه مبارک رمضان فرصت بسیار مناسبی است برای نشان دادن به چهره واقعی مسلمانان و پیوند آنان با یکدیگر. همچنین ایجاد بازار مناسب برای شکوفایی اقتصاد گردشگری در این حوزه...
ماه رمضان فرصت سوزی ایران در گردشگری مذهبیزیست بوم-گردشگری: فاطمه سادات موسوی*: سال هاست در ایام تعطیلات خرداد شاهد سفرهای داخلی و خارجی ایرانی ها هستیم. طبعا این سفرها بازار داغ آژانس های مسافرتی را نیز به همراه دارد. اما تعطیلات سال 1397 برای همه تقریبا تعطیل است.

در گفتگویی با چند مدیر دفتر خدمات مسافرتی و راهنمای تور از بازار کساد این ایام گِله های مشابه ذیل را داشتند.


  • گران شدن نامتعارف بلیط های پرواز از سوی برخی همکاران بصورت چارتری. بطور مثال بلیط یکطرفه تهران مشهد بیش از یک میلیون تومان خرید و فروش می شود در حالی که بلیط مسیر تهران - استانبول بسیار ارزانتر است.
  • متاسفانه تورهای داخلی بسیار گران تر و کم کیفیت تر از تورهای خارجی می باشد. در بیشتر موارد تورهای خارجی 30 تا 40 درصد ارزانتر و با کیفیت خدمات بهتری ارائه می شوند.
  •  تاخیر پرواز ها و رفتار غیر اخلاقی برخی از چارتر کنندگان با کنسلی پرواز به دلیل نبود مسافر.
  • عدم رعایت استاندارد هتل ها با توجه به ستاره و تبلیغ در خدمات.
  •  با توجه به رفع موضوع شرعی شکستن روزه برای مسافر همچنان مسئله تهیه غذا در ایام ماه مبارک رمضان برای مسافران داخلی و خارجی چالش بزرگی است.
  • عدم تبلیغ و توزیع خدمات گردشگری در استان های غیر شمالی دلیل ترافیک های شدیدی در مسیرهای شمالی می شود.
  • امسال بیشتر محل های تفریخی و گردشگری در ماه مبارک رمضان تعطیل است.
  • عدم آموزش به کسبه بازارهای سنتی در شهرهای مقصد گردشگری باعث می شود کل بازار در این ایام تعطیل می شود و بعد از افطار باز خواهند شد.
  • در موضوع گردشگری غذا در بیشتر شهرها رستوران های معروف محلی که گاهی مسافرها دلیل انتخاب مسیر خود را آن محل می دانند در کل ایام ماه مبارک تعطیل کرده اند و دلیل آن را به صرفه نبودن اقتصادی آن می دانند.

فرصت سوزی در گردشگری مذهبی
فرودگاه امام خمینی (ره) در تعطیلات خرداد 1397

این موراد کلی گویی هایی بود که در حوزه گردشگری که تکراری هم نیست. گردشگری صنعنتی وابسته به یک زنجیره خدماتی و اشتغالی است که جدا کردن یک حلقه از آن امکان پذیر نیست این زنجیر با مسافر شروع و به آژانس مسافرتی،خدمات حمل و نقل هوایی،دریایی،زمینی،ریلی، هتلداری، صنعت غذا، اقتصاد محلی .... مربوط می شود تا مسافر به مبدا بازگردد و جدایی آن زنجیره باعث فروپاشی کل خدمات می شود.

تعطیلات خرداد علی الخصوص مصادف شدن امسال با ماه مبارک رمضان که تورگردانان با مسائل آن دست و پنجه نرم می کنند فرصتی طلایی است که دیگر کشورهای اسلامی برای تبلیغ گردشگری مذهبی از آن در حال بهرمندی هستند.

این روزها شاهد شیطنت های برخی کشورها در راستای مسلمان ستیزی هستیم و تلاش بر آن است که چهره مسلمانان را به گونه ای غیر واقعی نشان دهند. ماه مبارک رمضان با همه رحمتش فرصت بسیار مناسبی است برای تغییر این چهره و همچنین ایجاد بازار اقتصاد گردشگری در حوزه مذهبی که کشورهایی همچون مالزی، اندونزی،ترکیه و...  بسیاری از کشورهای مسلمان فعال در این صنعت حداکثر بهره را می برند.

به نظر می رسد این موضوع گره کوچک با هماهنگی و همدلی ارگان های نطارتی و فعالان صنعت گردشگری به راحتی باز خواهد شد و این فرصت سازی به فرصت سوزی تبدیل نگردد.


*کارشناس ارشد گردشگری
منبع: زیست بوم
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی:۰
انتشار یافته: ۱
محمد
|
United Arab Emirates
|
۰۳:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۸
0
0
مشهد همه رستوران های معروف مثل برادران کریم و شاندیز همه ترجیح داده بودند کل ما رمضان تعطیل باشن
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین