کد خبر: ۳۵۹۷۵
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۶
هواشناسی مازندران روز پنجشنبه با انتشار اطلاعیه ای هشدار داد که آب های ساحلی دریای خزر در این استان به سبب تغییر جهت جریان هوا و ورزش شدید باد در روزهای شنبه و یکشنبه هفته آینده (12 و 13 خرداد) برای شنا خطرناک است.
زیست بوم: هواشناسی مازندران روز پنجشنبه با انتشار اطلاعیه ای هشدار داد که آب های ساحلی دریای خزر در این استان به سبب تغییر جهت جریان هوا و ورزش شدید باد در روزهای شنبه و یکشنبه هفته آینده (12 و 13 خرداد) برای شنا خطرناک است.

به گزارش زیست بوم و به نقل از خبرآنلاین، اطلاعیه تاکید کرده است که در این مدت باد شدید از جانب شمال و شمال غرب به ساحل دریای مازندران می وزد که شتاب آن گاهی به 60 کیلومتر در ساعت خواهد رسید.

هواشناسی مازندران پیش بینی کرد که با این شتاب باد، بلندی امواج خزر در سواحل به دو متر و در فراساحل به دو متر و نیم برسد که برای شنا کردن خطرناک است.

در اطلاعیه هواشناسی با تاکید بر ممنوعیت شنا در این مدت در دریای مازندران، از همه فعالان دریا نیز خواسته شده تا تمهیدهای لازم برای رفتن به دریا بیندیشند.

فصل شنا همزمان با اجرای طرح های سالم سازی در سواحل دریای مازندران از یکم خرداد آغاز می شود و تا پایان شهریور ادامه دارد.

بر اساس اعلام ستاد اجرایی طرح ساماندهی دریا، تا پایان ماه مبارک رمضان طرح های سالم سازی با نیمی از ظرفیت در 95 نقطه ساحلی مازندران فعال است و پس از این ماه به ظرفیت کامل خواهد رسید.
همچنین بر اساس برنامه های از پیش اعلام شده، طرح های سالم سازی دریا در مازندران به علت رعایت حرمت ایام قدر در روزهای 14 تا پایان روز 16 خرداد تعطیل است.اگر در تعطیلات پیش‌رو به شهرهای شمالی سفر می‌کنید این گزارش را بخوانید!

پیش بینی هفته پرباران 
هواشناسی مازندران همچنین با انتشار جدول پیش بینی هفتگی خود، نسبت به بارندگی های رگباری همراه با وزش باید شدید و آذرخش و احتمال جاری شدن سیلاب از عصر جمعه در مناطق مختلف استان هشدار داد.

بر اساس این جدول پیش بینی، از عصر فردا جمعه یازدهم خرداد با شمالی شدن جریانات، به تدریج افزایش ابر، رگبار، رعد و برق پراکنده و وزش باد نسبتا شدید مازندران را در بر می گیرد. 

رییس اداره پیش بینی و پیش آگاهی هواشناسی مازندران در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: هوای امروز پنجشنبه در مازندران ابری همراه با بارندگی بود که به تدریج از میزان ابرها کاسته خواهد شد و شهروندان فردا شاهد افزایش دمای هوا خواهند بود.

اصغر بسطامی افزود: دمای هوا فردا جمعه در مناطق شرقی استان بین 27 تا 30 و در مناطق غربی بین 2 تا 27 درجه پیش بینی می شود ولی از جمعه شب دوباره هوا ابری و بتدریج با رگبار و رعد و برق پراکنده و وزش باد همراه می شود.

وی وضعیت هوای مازندران را در روزهای شنبه و یکشنبه هفته آینده هم ابری همراه با بارندگی، وزش باد، کاهش دما و احتمال آذرخش پیش بینی کرد و گفت که در دامنه ها و ارتفاعات به دلیل بارش های رگباری، احتمال جاری شدن روان آب، سیلاب و همچنین بالا آمدن حجم آب رودخانه ها وجود دارد.

بسطامی افزود: روز دوشنبه از میزان ابرها کاسته می شود و روزهای سه شنبه ، چهارشنبه و پنجشنبه هم هوای استان صاف تا قسمتی ابری باقی می ماند که با افزایش دما همراه خواهد شد.

این کارشناس هواشناسی به شهروندان مازنی و مسافران توصیه کرد که در این مدت از توقف در حاشیه رودخانه ها و مناطق عبور سیلاب خودداری کنند.

هوای مازندران از آغاز ماه خرداد بر خلاف انتظار، تاکنون با کاهش نسبی دما و بارندگی های رگباری و پراکنده همراه بوده که این وضعیت هم برای روزه داران و هم کشاورزان خوشایند است. 

در همین حال با گذشت بیشتر از 2 ماه از فصل بهار، امروز ارتفاعات کلاردشت در غرب استان مازندران بارش برف گزارش شد.
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین