کد خبر: ۳۵۹۶۰
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۷
دیروز آخرین مهلت ثبت نام استخدام فراگیر دستگاه های اجرایی بود. استخدامی که با حواشی متعددی به دلیل نادیده گرفتن فارغ التحصیلان رشته محیط زیست در تصدی دویست ردیف شغلی اعلام نیاز شده از سوی سازمان محیط زیست روبرو شد.

منصوره محمدیزیست بوم/منصوره محمدی*: دیروز آخرین مهلت ثبت نام استخدام فراگیر دستگاه های اجرایی بود. استخدامی که با حواشی متعددی به دلیل نادیده گرفتن فارغ التحصیلان رشته محیط زیست در تصدی دویست ردیف شغلی اعلام نیاز شده از سوی سازمان محیط زیست روبرو شد.

در طی این مدت، اعتراضات، نامه نگاری و جلسات متعددی از سوی فارغ التحصیلان ایت رشته با مدیران سازمانی برگزار شد، که در نهایت بدون هیچ توضیح قانع کننده ای پرونده این ثبت نام بسته شد.

در بین تمامی رشته محل های واجد شرایط که با بحث ها و اظهارنظرهای مخالف متعددی روبه رو شد، به نظر می رسد چالشی ترین عنوان شغلی مربوط به کارشناس ارزیابی توان اکولوژیک سرزمین است که با توجه به وجود گرایش تخصصی این عنوان شغلی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترای رشته مهندسی منابع طبیعی-محیط زیست، نه تنها برای متخصصین این رشته اعلام نیاز نشده است، بلکه برای یکی از رشته های مورد نیازدکترای متالوژی گرایش مواد پیشرفته اعلام نیاز شده است.

متالوژی یا همان علم فلزات به طور کلی در زمینه استخراج کانی ها و فلزات، ساخت و فناوری های کار با فلزات سرو کار دارد در واقع این رشته بخشی از منابع مورد نیاز در ارزیابی توان اکولوژیک سرزمین را به صورت تخصصی مورد بررسی قرار می دهد.

اما در رشته مهندسی منابع طبیعی-محیط زیست، گرایش ارزیابی و آمایش سرزمین چه می گذرد؟ در این رشته دانشجویان علاوه بر آشنایی اولیه با تمامی منابع زیست محیطی، به صورت کاملا تخصصی به فرآیند آمایش سرزمین، ارزیابی توان اکولوژیکی سرزمین، بهره گیری از علوم سنجش از دوری و سامانه های اطلاعات جغرافیایی، ارائه راهکارهای مدیریتی و تعیین نوع کاربری مطلوب مناطق با کمک متخصصین سایر حوزه ها می پردازند.

چگونه است که کارشناسان ارزیابی محیط زیست که در واحدهای درسی و پایان نامه خود تماما به مباحث مندرج در سرفصل دروس امتحانی آزمون استخدامی پرداخته اند، از پس تحلیل های آمایشی و ارزیابی توان اکولوژیک مناطق بر نمی آیند، اما یک متخصص متالوژی که واحدهای درسی خود را تماما در زمینه مواد و کامپوزیت ها پاس کرده است، از پس این ردیف شغلی بر می آید؟

در همین لحظه آیا یک متخصص متالوژی با گرایش مواد پیشرفته قادر به ارائه تعریف دقیقی از آمایش سرزمین یا ارزیابی توان محیط زیست می باشد؟ آیا می داند از متخصصین چه حوزه هایی برای تعیین توان اکولوژیکی و توان اقتصادی، اجتماعی مناطق باید مشاوره و نظر بگیرد؟ آیا با واحدهای کاری آمایش سرزمین آشناست؟

حال سوال اینجاست که متخصصین رشته متالوژی از پس چه کاری برمی آیند که یک کارشناس ارزیابی و آمایش سرزمین از پس آن بر نمی آید؟

آیا یک فارغ التحصیل رشته متالوژی که حتی یک واحد دانشگاهی در زمینه محیط زیست نیز پاس نکرده، اشراف و آگاهی بیشتری به دغدغه های محیط زیستی و نیازهای فعلی این عرصه دارد یا یک فارغ التحصیل محیط زیست با تخصص ارزیابی و آمایش سرزمین؟ آیا این انتخاب­ها صنعت محور بودن مدیران رده بالای سازمان محیط زیست را به جای محیط زیست محور بودن نشان نمی دهد؟

در میان مصاحبه های چند روز گذشته، دیدگاه یکی از کارشناسان وقت سازمان تامل برانگیز است که معتقد بود "سازمانی که قرار است در مورد صنایع و معادن مختلف در زمینه پایش و ارائه مجوز استقرار آنها اظهار نظر کند شایسته است که یک کارشناس متالورژی هم در تیم خود داشته باشد"، اما اگر نیاز به کارشناسی در زمینه شناسایی سنگ ها و استخراج فلزات و کانی ها در بدنه سازمان است، چرا عنوان شغلی کارشناس متالوژی به صورت مجزا ارائه نشده است؟ در سازمان محیط زیستی که نیاز به کارشناس محیط زیست نیست، نیاز به کارشناس متالوژی است؟

اگر به مفهوم توسعه پایدار و در نظر گرفتن تمامی جوانب منابع زیست محیطی نیز توجه کنیم، که در آن باید به بررسی تمامی منابع فیزیکی از جمله، اقلیم و آب و هوا و سنگ ها و شکل زمین و خاک و منابع زیستی یعنی رستنی ها و جانوران پرداخته شود، از طرفی باید تمامی منابع اقتصادی، اجتماعی سرزمین نیز مد نظر قرار گیرد، و با احتساب این شرایط ما نه تنها به کارشناس متالوژی، بلکه به کارشناس خاک، کارشناس هیدرولوژی، کارشناس اقلیم، کارشناس زمین، کارشناس حیات وحش،گیاه شناس، کارشناس شهرسازی، معماری، جغرافیا، جامعه شناسی، جمعیت شناسی، برنامه ریزی اجتماعی، برنامه ریزی و مدیریت محیط زیست و غیره برای این ردیف شغلی نیازمندیم، پس چرا متالوژی؟

با توجه به تفکر غالب دکتر عیسی کلانتری که دیدگاه های توسعه ای را همیشه مدنظر خود قرار داده اند، این اقدام میدان دادن به صنعت و معدن و نفوذ به بدنه بی هویت سازمان محیط زیست نیست؟

به علاوه در اظهار نظری دیگر آمده است سازمان محیط زیست از نیروی متخصص محیط زیستی اشباع است و به کارشناسان سایر زمینه ها نیاز دارد، اگر سازمان محیط زیست از کارشناس محیط زیست اشباع است و به متخصصین سایر گرایش ها نیاز دارد، پس چرا بیکارترین قشر فارغ التحصیلی کشور مربوط به این رشته است؟

در شرایطی که سازمان محیط زیست نتوانست برای حفظ عکس یوز ایرانی بر روی پیراهن تیم ملی ایران اقدام تاثیرگذاری بکند، سپردن کار به کاردان در این سازمان، توقع بجایی است؟

* دانش آموخته محیط زیست

منبع: زیست بوم
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین