کد خبر: ۳۵۹۵۶
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۱
آخرین اطلاعات وزارت بهداشت درباره سه اتفاق حوزه سلامت در ایران چه می‌گوید؟
براساس اعلام وزارت بهداشت، تاکنون بیش از ٨٠٠ نفر به دلیل مصرف قارچ‌های سمی مسموم شده، ١١ نفر جان‌شان را از دست داده ‌ و حدود ٢٢٠ تا ٢٣٠ نفر هم در بیمارستان بستری شده‌اند.
زیست بوم: ماجرا از چهاردهم اردیبهشت شروع شد و هنوز هم ادامه دارد. اتفاق شاید خیلی ساده به نظر می‌آمد؛ خوردن قارچ‌های جنگلی. اتفاق اما تا جایی پیش رفت که تا همین دیروز که ١٥ روز از ماجرا می‌گذرد، نام ١١ نفر در لیست کشته‌های این گیاه سمی جای بگیرد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت دیروز خبر داد که تعداد قربانیان قارچ‌های سمی، در سه استان به ١١ نفر رسیده که باید آمار ٨٠٠ مسموم این گیاه سمی را هم به آن اضافه کرد. 

استارت قارچ‌خوری مسموم در یکی از روستاهای کرمانشاه زده شد، بعد از آن خبرهایی از مناطق دیگر این استان آمد و ماجرا به کردستان و لرستان هم سرایت کرد. حالا محمدمهدی گویا که رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت است، توضیح می‌دهد که این قارچ‌ها، در دو فصل بهار و پاییز رشد می‌کنند و هر‌سال هم گزارش‌هایی از مسمومیت با این قارچ‌ها اعلام می‌شود، اما آ‌ن‌چه باعث شده تا امسال این موضوع شدت بیشتری پیدا کند، بالا رفتن رطوبت خاک است که بیش از همه در استان‌های کرمانشاه، کردستان، آذربایجان‌غربی و شرقی و همچنین همدان دیده شده است: «افزایش میزان و تعداد بارندگی‌ها در رویش این قارچ‌ها بسیار موثر است، وقتی رطوبت خاک زیاد می‌شود، رشد این قارچ‌ها هم بیشتر می‌شود، البته این مسمومیت‌ها صرفا به دلیل مصرف قارچ‌های وحشی است که به صورت خودرو در مناطق جنگلی و کوهستانی رشد می‌کنند و ارتباطی با قارچ‌های خوراکی فروشگاه‌ها که برچسب دارند، ندارد.»قربانیان قارچ سمی، تکذیب حذف اتوبوس ایدز و ماجرای سالک و وبا

او همین جا فرصت را مناسب دانست تا بگوید که مردم به هیچ وجه قارچ‌های مناطق جنگلی و صحرایی و همچنین قارچ‌هایی را که دست‌فروشان می‌فروشند، نخرند و نخورند: «شکل ظاهری این قارچ‌ها نمی‌تواند این اطمینان را ایجاد کند که به لحاظ خوراکی سالم هستند، حتی شناسایی قارچ‌های سمی از خوراکی برای متخصصان بسیار سخت است. ممکن است برخی محلی‌ها بگویند که این قارچ‌ها را می‌شناسند، اما نباید به هیچ‌وجه به این حرف‌ها اعتماد کرد. توصیه وزارت بهداشت این است که قارچ‌ها را به صورت بسته‌بندی‌شده و از فروشگاه‌ها و مراکز خرید تهیه کنید.»

گزارش وزارت بهداشت نشان می‌دهد که تاکنون بیش از ٨٠٠ نفر به دلیل مصرف قارچ‌های سمی مسموم شده، ١١ نفر جان‌شان را از دست داده و حدود ٢٢٠ تا ٢٣٠ نفر هم در بیمارستان بستری و سه نفر از این افراد هم پیوند کبد شده‌اند.

مسمومیت با قارچ سمی سه مرحله دارد؛ یک مرحله، علایم بیماری است که طی ٦ ساعت تا سه روز پس از مصرف گیاه سمی خودش را نشان می‌دهد. علایم آن هم مشکلات گوارشی مثل تعرق، استفراغ و گاهی اسهال‌های شدید است. این علایم ممکن است با درمان‌های ساده برطرف شوند، اما ممکن است بعد از ٢٤ساعت تا حداکثر چهار روز مرحله دوم بیماری شروع شود. البته اغلب کسانی که به این بیماری مبتلا می‌شوند، در همان مرحله نخست درمان می‌شوند.

در مرحله دوم مسمومیت با قارچ، علایم تهوع مشخص می‌شود، بعدش زردی اتفاق می‌افتد و فعالیت کبد تا حدودی مختل می‌شود. افرادی که به این مرحله از بیماری می‌رسند باید بستری شده و تحت نظر قرار گیرند. معمولا این مرحله سه تا چهار روز به طول می‌انجامد. تعدادی از این افراد هم وارد مرحله سوم بیماری که شامل نارسایی شدید کبد و در برخی موارد بیماری‌های کلیوی است، می‌شوند، به طوری که ممکن است حتی نیاز به پیوند داشته باشند یا جان خود را از دست بدهند.

براساس اعلام رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، پروتکل درمان این بیماری تهیه شده و در اختیار مراکز درمانی قرار گرفته است، البته این بیماری درمان دارویی خاصی ندارد و درمان آن، درمان علامتی است.

فعالیت اتوبوس ایدز متوقف نشده است
ماجرای بعدی که مورد توجه رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در نشست خبری روز گذشته قرار گرفت، بیماری ایدز بود که این روزها پرخبر شده. پس از صحبت‌های مینو محرز، رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران که درباره توقف اتوبوس ایدز و کمبود داروهای این مبتلایان صحبت کرده بود، این بار اولی است که یک مسئول در وزارت بهداشت در این‌باره صحبت می‌کند. 

گویا به صراحت اعلام کرد که برای بیماران مبتلا به ایدز، کمبود دارویی وجود ندارد: «بخش قابل توجهی از داروی ضد ایدز در ایران تولید می‌شود، در مورد بخشی هم که خارجی است، دارو به اندازه کافی موجود است و به بیماران اطمینان خاطر می‌دهم که مشکلی از این بابت وجود ندارد.» قربانیان قارچ سمی، تکذیب حذف اتوبوس ایدز و ماجرای سالک و وبا

توقف اتوبوس ایدز، بخش دیگری از توضیح‌های این مسئول در وزارت بهداشت را به خود اختصاص داد: «اتوبوس‌های ایدز همچنان به فعالیت خود در شهرستان‌های مختلف کشور ادامه می‌دهند. البته تأکید می‌کنم که اطلاع‌رسانی کاری چندبخشی است که تنها بخشی از آن به وزارت بهداشت مربوط می‌شود. بخشی از اطلاع‌رسانی‌ها در مورد چنین بیماری‌هایی به سازمان‌هایی مانند بهزیستی هم مربوط می‌شود. در مجموع اگر جایی کمبودی در این زمینه بوده، بی‌تردید به منابع مالی مربوط می‌شود. اتوبوس ایدز یکی از سیاست‌های موفق بوده که همچنان ادامه دارد و از این جهت با مانعی مواجه نیستیم. اگر هم مانعی وجود داشته باشد، قادر به برطرف کردن آن هستیم. درحال حاضر می‌توانیم اطلاعات دقیق دهیم که این اتوبوس‌ها کجاها فعالیت دارند و اظهارات مبنی بر توقف این فعالیت‌ها می‌تواند اظهارنظر سختی افراد تلقی شود.»

 عباس زارع‌نژاد، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت هم دیروز، خبر متوقف شدن فعالیت اتوبوس‌های ایدز را رد کرد و این توضیح را داد: «فعالیت اتوبوس‌های ایدز تحت‌ عنوان کمپین اطلاع‌رسانی و مشاوره ایدز متوقف نشده و هیچ نامه‌ای نیز درباره توقف این فعالیت‌ها ابلاغ نشده است. فعالیت این مراکز در استان‌ها ادامه دارد، اما ممکن است روند اجرایی آن به دلیل کمبود منابع کُند شده باشد.» او این را هم اضافه کرد: «کمپین اطلاع‌رسانی درباره این بیماری با رویکرد پیشگیری، در کنار سایر برنامه‌ها همچنان فعال است.»

١٣‌هزار نفر مبتلا به ایدز تحت درمان
رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در ادامه صحبت‌های دیروزش، درباره سیاست‌های وزارت بهداشت در زمینه پیشگیری و درمان بیماری ایدز در کشور گفت که ١٣‌هزار مبتلا به ایدز در کشور تحت درمان هستند و در حدود ٤٠‌درصد آنها آزمایش‌هایی را انجام داده‌اند که نشان داده درمانشان کامل بوده است. 

او در ادامه صحبت‌هایش درباره سیاست پیشگیری از انتقال بیماری از مادر به کودک صحبت کرد: «براساس این سیاست، مادرانی که دارای رفتارهای پرخطر هستند را شناسایی و درمان آنها را در دوران بارداری پیگیری می‌کنیم و در صورت ابتلا به این عفونت، موارد لازم انجام می‌شود. زایمان این مادران در شرایط ویژه صورت می‌گیرد و پس از زایمان نیز درمان ادامه می‌یابد. کودکان آنها نیز تحت ‌درمان و مراقبت هستند.

خوشبختانه آماری که در این زمین داریم در سطح جهان خیره‌کننده است، به‌طوری که ٩٣,٥‌درصد کودکانی که از مادران مبتلا به HIV به دنیا آمدند، به دنبال اقداماتی که برای آنها انجام شده، پس از تولد سالم بودند.»

بیماری‌های سالک و وبا در کرمانشاه تحت ‌کنترل است
بیماری‌های شایع در مناطق زلزله‌زده هنوز برای مسئولان وزارت بهداشت نگران‌کننده است؛ بیماری‌های سالک و وبا در رأس آنها قرار دارند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت که پیش از این بارها درباره این بیماری‌ها در مناطق زلزله‌زده به‌ویژه در کرمانشاه هشدار داده بود، این‌بار هم اشاره‌ای به شیوع این دو بیماری کرد و گفت: «یکی از موفق‌ترین برنامه‌های وزارت بهداشت در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه پیشگیری از بیماری‌های واگیر در مناطق زلزله‌زده بود. ما با دو بازه زمانی فصل سرما و گرما در مناطق زلزله‌زده روبه‌رو بودیم، به‌طوری که در فصل زمستان بابت بیماری‌های تنفسی به‌خصوص آنفلوآنزا نگرانی داشتیم. در این زمینه ٢٥‌هزار نفر از ساکنان مناطق زلزله‌زده که در معرض ابتلای شدید به این بیماری بودند علیه آنفلوآنزا واکسینه شدند. خوشبختانه موردی از آنفلوآنزای شدید یا فوت به دلیل این بیماری در مناطق زلزله‌زده نداشتیم که این موضوع یکی از دستاوردهای وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه به شمار می‌رود. در فصل گرما نیز خوشبختانه تا کنون طغیان بیماری واگیر نداشته‌ایم.»قربانیان قارچ سمی، تکذیب حذف اتوبوس ایدز و ماجرای سالک و وبا

گویا با اشاره به پیش‌بینی گسترش چند بیماری در فصل گرما ازجمله بیماری‌های منتقله از آب و غذا مانند وبا و همچنین بیماری‌هایی نظیر سالک، مارگزیدگی، عقرب‌گزیدگی و حیوان‌گزیدگی، این توضیح را داد: «برای بیماری‌های ناشی از آب و غذا چندین جلسه در سطح استان برگزار شد. اقدامات خوبی در رابطه با آب آشامیدنی و مصرفی مناطق زلزله‌زده صورت گرفته است. جمع‌آوری فاضلاب‌ها و روان‌آب‌های سطحی از ابتدا خواست وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی بود که مورد حمایت استانداری قرار گرفت. البته در برخی از مناطق سرپل ذهاب همچنان به صورت جزیی این موارد باقی است، اما نسبت به بعد از زلزله، خطر به میزان قابل توجهی کاهش یافته است که امیدواریم در طول تابستان این وضع ادامه یابد.»

 او درباره بیماری سالک در مناطق زلزله‌زده هم گفت: «مهمترین کار در این زمینه جمع‌آوری نخاله‌های ساختمانی است که کاری سخت و زمانبر است و به سادگی میسر نیست. به‌طوری که در زلزله بم شاهد بودیم که آواربرداری چندین‌سال به طول انجامید اما در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه بین ٧٥ تا ٨٠‌درصد کار آواربرداری انجام و به این ترتیب بخش عمده نگرانی‌ها برطرف شده است.»

به‌گفته او، وزارت بهداشت در این راستا برنامه جونده‌کشی را در دستور کار دارد، چرا که این جوندگان مخزن بیماری سالک هستند. در کنار این برنامه، سم‌پاشی علیه حشرات هم صورت گرفته است. با وجود آن‌که بیماری سالک در سر پل ذهاب بیماری بومی بود، اما به دنبال اقدامات صورت گرفته، موارد سالک در این مناطق حتی در حد انگشتان دست هم گزارش نشده است. همچنین مرگ ناشی از عقرب و مارگزیدگی اعلام نشده و سرم ضدمار و ضدعقرب به میزان کافی در مراکز درمانی مناطق زلزله‌زده توزیع شده است.
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین