به‌روز شده در: ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۸
کد خبر: ۳۵۷۷۸
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۱
بالی بزرگترین جزیره گردشگری اندونزی براساس رسم دیرینه در جشن سال نو با عنوان 'هاری نایپی' یا 'جشن سکوت' از امروز- شنبه- به مدت 24 ساعت در سکوت فرو می رود تا انسان ها و طبیعت به دور از هیاهوی شهری فرصتی برای تامل در خود و احیا داشته باشند.
زیست بوم- گردشگری: هاری نایپی' سال جدید هندوها در بالی بر اساس تقویم ساکا است. مبداء تاریخ این تقویم از روی تقویم گریگوری مطابق با 3 مارس سال 78 میلادی است. این تقویم برمبنای سال خورشیدی است و با اعتدال بهاری آغاز می ‌شود.


تقویم ساکا در سال 1957 به ‌عنوان تقویم ملی هندوستان اعلام شد تا با تقویم گریگوری همزمان مورد استفاده قرار گیرد.
روز سکوت در بالی اندونزی در ماه مارس و تقریبا نزدیک سال نو ایرانی و جشن نوروز برگزار می شود که مطابق با سال خورشیدی است.
مسئولان این جزیره هر ساله با استفاده از تدابیر مختلف سعی می کنند در روز 17 مارس(26 اسفند) از ساعت 6 صبح به وقت محلی درمدت یک شبانه روز سکوت، فرصت تنفس دوباره ای به زیست محیط این جزیره شلوغ و مالامال از گردشگران بین المللی بدهند.
طبق گزارش رسانه های محلی، امروز آسمان این جزیره کوچک اما شلوغ به روی 480 پرواز مسافربری ازجمله 240 پرواز بین المللی که روزانه در فرودگاه 'ناگورا رای' انجام می شد، بسته است.
هاری نایپی یا جشن سکوت در واقع استقبالی از سال جدید شمسی است که توسط هندوهای این جزیره برگزار می شود و براساس برخی آداب آن همه چراغ ها و نورها خاموش شده و به کسی اجازه ورود یا خروج از جزیره داده نمی شود.
امسال برای نخستین بار از شرکت مخابراتی 'تلکام سل' اندونزی نیز خواسته شده است تا اینترنت را در این روز در جزیره بالی قطع کند.
براساس اظهارات مسئولان محلی فقط مراکزی که ماموریت های حیاتی و مهم دارند مانند بیمارستان ها، مراکز اورژانس و امنیتی و بانک ها اینترنت خواهند داشت.
بومیان هندی جزیره بالی در این روز طبق آئین های سنتی خود به طور کامل در روزه داری، تمرکز، خودآزمایی و مراسم ویژه احترام و تکریم طبیعت به سر می برند.
مسئولان جزیره در این روز از گردشگران و افراد غیر بومی می خواهند تا از هتل ها و یا خانه های خود خارج نشوند و از زمان غروب آفتاب نیز تمام چراغ های داخل خیابان ها و خانه ها خاموش خواهد بود.
علاوه براین اجازه تردد خودرو و موتورسیکلت در خیابان ها داده نمی شود و البته خودروهای متعلق به گروههای اورژانس و امداد شامل این قانون محلی نمی شوند.
در واقع هندوهای بالی در روز آغاز سال نو خود از هر نوع فعالیت و تلاش دست می کشند و این جزیره را درتاریکی و خاموشی نگه می دارند.
مقامات این جزیره نیز تمام مراکز تفریحی و گردشگری را در همراهی و احترام به بومیان این منطقه تعطیل می کنند.
بومیان بالی که اکثرا هندی هستند در چنین روزی طبق سنت هایی بسیار کهن نیایش و عبادت را در ابتدای سال نو مهمترین کار خود می دانند. زنان دستار ویژه ای به نام 'کیاپا' و مردان نیز 'آندانگ' سفید به سر می کنند.
پیش از ورود به جشن سال نو همه ظروف و ابزارهای این مراسم در برنامه ای با عنوان 'ملاستی یا ملیس' در آب اقیانوس شسته می شود که سمبلی از تطهیر و پاک کردن روح انسان از آلودگی و گناهان است.
این مردم باور دارند که قدرت طبیعت تمام رنج ها را می زداید و روح را تازه می کند.
منبع: ایرنا
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین