کد خبر: ۳۵۵۲۶
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۲
افزایش موج ها باعث تحریک و به حرکت انداختن رسوبات بر روی شیب کم عمق فلات قاره ای می شود که این عمل باعث آزاد شدن رادیوم و سایر مواد شیمیایی که به سطح حمل می شوند شده و با جریان بادهای شدیدی مانند جریان قطب گذر به سمت اقیانوس های آزاد حرکت می کند
منصوره محمدیزیست بوم/منصوره محمدی*: دانشمندان شواهد شگفت انگیزی از تغییرات سریع آب و هوا در شمالگان یافته اند: در میانه های اقیانوس منجمد شمالی، جایی نزدیک به قطب شمال، آنها متوجه شدند که میزان رادیوم 228 در طول یک دهه گذشته دو برابر شده است. خرد شدن  و کاهش یخ ها در نزدیکی سواحل قطب شمال، آبهای آزاد بیشتری را به سمت سواحل روانه می کند که با حرکت آنها و ایجاد باد، امواج در ساحل شکل می گیرد. 

افزایش موج ها باعث تحریک و به حرکت انداختن رسوبات بر روی شیب کم عمق فلات قاره ای می شود که این عمل باعث آزاد شدن رادیوم و سایر مواد شیمیایی که به سطح حمل می شوند شده و با جریان بادهای شدیدی مانند جریان قطب گذر به سمت اقیانوس های آزاد حرکت می کند.

اخیرا طی مطالعه ای ، شواهد نشان داد که تغییرات اقلیمی با سرعت شگفت آوری باعث ایجاد تغییرات ساحلی در قطب شمال می شود که این امر تاثیر قابل توجهی بر شبکه غذایی قطب و جمعیت حیوانات دارد. 
 
این یافته ها نشان می دهد  تغییراتی در مقیاس وسیع در امتداد سواحل در حال رخ دادن است، زیرا منبع آن رادیوم خشکی و شیب کم عمق قاره ای است. این تغییرات ساحلی به نوبه خود، انواعی از مواد مغذی، کربن، و سایر مواد شیمیایی را روانه اقیانوس منجمد شمالی می کند که باعث اثرات شگرفی بر روی شبکه های غذایی قطبی و جمعیت حیوانات می شود. 

تیم تحقیقاتی، به رهبری موسسه اقیانوس شناسی وودز هول (WHOI)، احتمال می دهد، ذوب شدن یخ های قطبی، با حرکت باد، آب های آزاد بیشتری را به نزدیکی سواحل می فرستد که این امر باعث ایجاد امواج بیشتر و بیشتری می شود. موج ها وقتی به پایین می رسند رسوبات کم عمق فلات قاره را تحریک می کنند که این عمل باعث آزاد شدن رادیوم و حرکت آن به سطح و انتقال آن به اقیانوس های آزاد می شود.

این عمل نیز  باعث جذب بیشتر مواد مغذی، کربن و دیگر مواد شیمیایی در اقیانوس منجمد شمالی خواهد شد و در ادامه  رشد پلانکتون در پایین زنجیره غذایی را در پی دارد. مجموعه این عوامل می توانند تاثیر قابل توجهی بر ماهی ها و پستانداران دریایی و تغییر اکوسیستم قطب شمال داشته باشند.

 این مطالعه در سوم ژانویه 2018 در مجله ساینس ادونس منتشر شده است و تیم تحقیقاتی شامل لورن کیپ، متی چارت و پل هندرسون (WHOI)، ویلارد مور (دانشگاه کارولینای جنوبی) و ایگناتیس ریگور (دانشگاه واشنگتن) است. 
شواهد شگفت انگیز دانشمندان از تغییرات زنجیره ای اکوسیستم در شمالگان
دانشمندان مدتها رادیوم 228 را برای ردیابی جریان مواد از خشکی و رسوبات به اقیانوس بررسی کردند. رادیوم 228 یک ایزوتوپ طبیعی است که توسط متلاشی شدن رادیو اکتیو توریم در رسوبات ایجاد می شود. اما کیپ نویسنده اصلی این مقاله می گوید، برخلاف توریوم، رادیوم 228 در آب حل می شود و در این شرایط دانشمندان می توانند منبع، مقادیر، میزان و جهت این جریان را شناسایی کنند. 

کیپ برای اندازه گیری رادیوم سفری دو ماهه را ترتیب داد. او با کشتی یخ شکن Healy، در تابستان سال 2015، 69 نقطه را از لبه غربی اقیانوس منجمد شمالی به سمت قطب مورد بررسی قرار داد و میزان رادیوم آن 69 نقطه را بررسی کرد.

این کشتی تحقیقاتی که از تجهیزات برنامه بین المللی GEOTRACES بود،  با هدف اندازه گیری ردیاب های شیمیایی در اقیانوس های جهان و درک جریان های اقیانوسی که مبنایی برای ارزیابی تغییرات شیمیایی در اقیانوس ها است، به کار گرفته شد. 

در کمال تعجب تیم تحقیقاتی دریافت  غلظت رادیوم در مرکز اقیانوس منجمد شمالی، به طور قابل ملاحظه ای نسبت به اندازه گیری ها در سال 2007 افزایش یافت. سوالی که ذهن محققان را درگیر کرد این بود که منبع این رادیوم از کجاست و چرا مقدار آن افزایش یافته است؟

تیم تحقیقاتی مسیر تغییر و گرایش یخ های قطبی در اقیانوس را بررسی کرد و الگویی از یخ و آب های در جریان  به سمت شمال را در بخش عظیمی از سواحل روسیه به سمت مرکز اقیانوس منجمد شمالی که در آن غلظت رادیوم افزایش یافته، زیر نظر گرفتند.

این الگو با جریان قطب گذر هم تراز و هماهنگ شده، جریان قطب گذر، جریانی قدرتمند است که در جهتی مشابه می تواند رادیوم را از منابع ساحلی حمل می کند.

آنها به این نتیجه رسیدند که رادیوم مازاد، باید از رسوبات فلات قاره ای قطبی شرقی، در روسیه که بزرگترین فلات قاره ای بر روی زمین است منشا گرفته است. این ناحیه مکانی نسبتا کم عمق و سطحی، با عمق 170 پا است اما 930 مایل در ساحل گسترش یافته و مخزنی بزرگ از رادیوم و سایر ترکیبات شیمیایی است.

باید چیزی در طول سواحل تغییر کرده باشد تا توجیهی بر افزایش شگرف رادیوم در میانه های اقیانوس باشد. دانشمندان معتقدند یک محیط گرمسیری قطبی، پوشش یخی دریاها را کاهش داده که باعث شدت گرفتن جریان امواج و به دنبال آن تخریب رسوبات و بسیج بیشتر رادیوم می شود. 

اما آنها نظر دیگری هم دارند. دانشمندان می گویند عوامل دیگری هم ممکن است باعث ایجاد تغییرات در فلات قاره شوند. فعالیت بیشتر موج ها باعث فرسایش ساحلی نیز می شود که این امر باعث اضافه شدن رسوبات خشکی به اقیانوس ها می شود. افزایش دما باعث ذوب شدن لایه های منجمد دائمی، رها کردن مواد بیشتر به اقیانوس، و افزایش رواناب رودخانه ها و آب های زیرزمینی که رادیوم، موادمغذی ،کربن و سایر مواد را با خود به اقیانوس حمل می کند می شود.

نویسندگان این تحقیق می گویند نظارت مداوم بر روی ورودی فلات قاره، به سطح آبهای قطبی به این دلیل حیاتی است که با این بررسی ها می توان درک کرد، چگونه تغییرات اقلیمی بر مواد شیمیایی، بیولوژی و منابع اقتصادی اقیانوس منجمد شمالی تاثیرگزار خواهد بود. 

پوشش اطلاعات در فلات سیبری شرقی در حال حاضر بسیار محدود است، در نتیجه ضروری است تا مطالعات بیشتری در این منطقه انجام شود تا علل مستقیم افزایش ورودی فلات اقیانوسی به دقت تعیین شود و شرایط برای پایش بیشتر در آینده فراهم شود.

باب اندرسون یکی از پژوهشگران در دانشگاه کلمبیا گفته است، شواهدی که کیپ و همکارانش به دست آوردند نشان دهنده تغییرات قابل ملاحظه ای در محیط شیمیایی اقیانوس منجمد شمالی است که بر ضرورت مطالعه پایدار این تغییرات و فرایندهای مربوطه تأکید دارد. اگر تلاش های روسیه با سایر ملت ها در زمینه تحقیقات دریایی یکپارچه شود، نتایج بسیار خوبی در پی خواهد داشت.

* کارشناس محیط زیست و مترجم

این تحقیق توسط تلاش های موسسه اقیانوس شناسی Wood Hole به انجام رسیده و متن کامل مقاله با عنوان Increased fluxes of shelf-derived materials to the central Arctic Ocean در ژورنال ساینس ادونس موجود است.
منبع خبر: ساینس دیلی


مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین