کد خبر: ۳۵۴۶۷
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۶
گزارشي درباره تأثير ناآرامي‌هاي اخير بر صنعت گردشگري کشور
در روزهاي اخير بروز اعتراضات و ناآرامي‌ها در کشور بازتاب زيادي در رسانه‌هاي جهاني داشت، اين اعتراضات و انتشار اخبار آن روي بخش‌هاي زيادي از کشور اثر گذاشت. صنعت گردشگري کشور يکي از اين بخش‌ها بود که اخبار اين روزها در اولين گام آنجا را تحت‌تأثير قرار داده است.
زیست بوم-گردشگری: در روزهاي اخير بروز اعتراضات و ناآرامي‌ها در کشور بازتاب زيادي در رسانه‌هاي جهاني داشت، اين اعتراضات و انتشار اخبار آن روي بخش‌هاي زيادي از کشور اثر گذاشت. صنعت گردشگري کشور يکي از اين بخش‌ها بود که اخبار اين روزها در اولين گام آنجا را تحت‌تأثير قرار داده است. بر اساس اخبار منتشرشده، برخي از گردشگران خارجي و تورهايي که از مقصد کشورهاي اروپايي به ايران راهي بودند، سفر خود را لغو کرده‌اند. آيا اين اثر مخرب دوام خواهد داشت؟ بايد منتظر ماند. در همين زمينه از يک کارشناس و يک فعال و تورگردان حوزه گردشگري خواسته‌ايم آخرين خبرها و جزئيات در اين زمينه را براي مخاطبان «شرق» توضيح دهند. آنچه در ادامه آمده است مشروح نظرات آنهاست.

آغاز هشدارها
سميه کارامد، کارشناس ميراث و گردشگري: در اندک‌زماني پس از توافق هسته‌اي و شروع به حذف تحريم‌ها عليه ايران (ژانويه ٢٠١٦)، گردشگري به مقصد ايران توجه زيادي را جلب کرد؛ رسانه‌هاي مختلف شروع به نوشتن از اين مقصد بازگشته به صحنه گردشگري کردند؛ افراد آن را در فهرست آرزوهاي خود جاي دادند و شهرهاي ايران بعد از ٣٧ سال دوباره در برنامه‌هاي سفر (itinerary) درخشيدند. يکباره گزارش‌ها و مقالات منفي درباره ايران جاي خود را به مدح و ستايش‌ها از معماري هوش‌ربا، طبيعت زيبا و مردم ميهمان‌نواز اين کشور خاورميانه‌اي دادند و يکباره سفر به ايران تبديل به «مد روز» شد!
گذشته از آنچه به آن اشاره شد، مهم‌ترين اتفاق به‌روز‌شدن هشدارهاي سفر براي مقصد ايران بود. 

هشدارهاي سفر
(Travel Warning) براي يک مقصد گردشگري، از روابط سياسي بين کشورها و نيز اتفاقات داخلي آن مقصد خاص نشئت مي‌گيرند؛ مشابه آنچه در ترکيه اتفاق افتاد و هشدارهاي وزارت امور خارجه به اتباع ايراني و لزوم اجتناب از سفرهاي غيرضروري به شهرهاي آشوب‌زده اين کشور.

به دنبال توافق هسته‌اي، کشورهاي انگليس و فرانسه هشدارهاي مسافرتي عليه ايران را يکباره کاهش دادند. پس از بازگشايي سفارت بريتانيا در تهران در ماه آگوست سال ٢٠١٥ دولت انگلستان توصيه‌هاي سفري پيشين خود را براي ايران به‌روز کرد و يکباره (به جز مناطق مجاور در نزديکي افغانستان، پاکستان و عراق) کل کشور ايران در نقشه راهنما به رنگ سبز و امن براي سفر اعلام شد. دولت فرانسه نيز عملي مشابه و البته قدري محافظه‌کارانه‌تر در پيش گرفت و در دسامبر ٢٠١٥، قلمرو مرکزي ايران را به رنگ زرد درآورد و فقط براي مناطق مرزي ايران هشدار سفر در نظر گرفت.

در کنار انگلستان و فرانسه، استراليا، آلمان، بلژيک، کانادا و بسياري ديگر از کشورها نيز هشدارهاي مسافرتي خود براي مقصد ايران را به‌روز کردند و با اطمينان‌بخشيدن از روابط ديپلماتيک مناسب و امکان حمايت از شهروندان خود در هنگام سفر، امنيت رواني آنها براي سفر به اين مقصد جديد را تأمين کردند. به زبان ديگر، به ترويج گردشگري ايران کمک شاياني کردند و از اين راه در طول دو سال گذشته، با بي‌تغييرماندن توصيه‌هاي مسافرتي، جريان شتاب‌گيرنده‌اي از مسافران به سمت ايران به راه افتاده است. ناآرامي‌هاي شهرهاي ايران در هفته اخير مصادف بود با آخرين روزهاي سال ميلادي و تعطيلات گسترده در سطح جهان. از روز سه‌شنبه و شروع سال جديد ميلادي اولين ترکش‌هاي بين‌المللي اين ناآرامي‌ها به اين مقصد گردشگري اصابت کردند: لغو سفر وزير امور خارجه فرانسه که براي تأمين مقدمات سفر رئيس‌جمهور آن کشور رهسپار ايران بود و نيز به‌تعليق‌درآمدن بعضي تورهاي گردشگري فرانسوي به مقصد ايران!گردشگري و رشته‌هايي که پنبه مي‌شود

در ماه‌هاي اخير لبخند رضايت تورگردانان و راهنمايان تور ايراني حاکي از موفقيت آنها در دوباره‌آوردن فرانسوي‌هاي محافظه‌کار به ايران بعد از چهار دهه بود. همان‌ها که با گاردي بسته از هواپيما پياده مي‌شدند و در پايان روز اول سفرشان، عاشق اين کشور شده بودند و در بازگشت به فرانسه، دوستان خود را با ايران آشنا و به اين سفر ترغيب مي‌کردند...

فقط فرانسوي‌ها نيستند که با بدگماني آميخته به ترس مقصد ايران را زير نظر دارند، آلماني‌ها و اتريشي‌ها نيز اگرچه هنوز سفرهايشان را تعليق نکرده‌اند، اما در حال تبادل اطلاعات با همتايان ايراني و پرس‌وجوي اوضاع و امنيت ايران‌اند. کانال‌هاي تلويزيوني در آلمان و اتريش، همچون کانال‌هاي فرانسوي مستمر در حال پوشش اعتراضات مردمي در ايران هستند. اگرچه اين پوشش‌هاي خبري به سمت توضيح واقعيات روز ايران و به‌رسميت‌شناخته‌شدن حق اعتراض توسط حاکميت (و مخالفت حاکميت با اغتشاش) پيش مي‌رود و جملگي سعي در تهيه تصويري عادلانه از ايران دارند، اما کمتر کسي است که به حکم عقل سليم علاقه به سفر به منطقه‌اي ناامن داشته باشد.

پس از دو سال ثبات مقصد گردشگري‌مان در چشمان دنيا، هشدارهاي سفر کشورهاي مذکور در بالا و بسياري بيشتر در روزهاي اخير بلافاصله تغيير کرده و به شهروندان خود که پيشاپيش در ايران‌اند يا رهسپار ايران هستند، توصيه دوربودن از تجمعات و شلوغي‌ها را مي‌کنند و البته آماده به زنگ بودن براي خروج سريع از ايران! به سادگي آنچه در دو سال رشته بوديم، در حال پنبه‌شدن است... .

خودزني
اميد شکوهي، فعال گردشگري: «توسعه متوازن و جامع به عنوان هدف مهم ملت ايران، حداقل از زمان مشروطه تا امروز مدنظر بوده و گردشگري سکوي حرکت به سمت توسعه و کوتاه‌ترين پل ميان ملت‌هاي جهان است»، «ما با برجام سفره‌مان را براي ميهمانان و گردشگران خارجي باز کرديم» اينها گزيده‌اي از دو سخنراني دکتر روحاني، رئيس‌جمهوري اسلامي ايران در سال گذشته و سندي بر اهميت و نقش گردشگري پس از برجام است.

با انتخابات سال ۱۳۹۲ اميدي هرچند اندک به کوچه‌پس‌کوچه‌هاي سوت‌وکور گردشگري ايران بازگشت. پس از برجام مجلات بزرگ و معتبر از لزوم کشف پارسي گفتند که سال‌ها بود از ياد دنيا رفته بود. مجلات و روزنامه‌ها و برنامه‌هاي تلويزيوني‌ بسياري از لزوم سفر به ايران برنامه‌ها ساختند. از سال ۲۰۱۵ گردشگران خارجي با گاردي بسته ايران را به‌عنوان مقصد فرهنگي غني خود انتخاب مي‌کنند و در نخستين ساعات حضور در ايران اين گارد کنار مي‌رود و ثروت سرزمين پارس جايگزينش مي‌شود.

رئيس‌جمهوري اسلامي ايران نهم بهمن سال گذشته در کنوانسيون راهنمايان گردشگري جهان که براي اولين‌بار در ايران برگزار مي‌شد، آمار چشمگير و ‌تأمل‌برانگيزي از رشد ورود گردشگران اروپايي به کشور ارائه داد و گفت: افزايش حضور گردشگران در ايران بدون‌شک از پيامدهاي برجام و نشان‌دهنده آن است که دروازه کشورمان به ‌روي ميهمانان خارجي بازتر از گذشته است؛ فرايندي که نويدبخش تحول در اقتصاد غيرنفتي و اشتغال‌زايي به‌عنوان دو فراورده حياتي براي اهداف راهبردي و سياست‌هاي کلان جمهوري اسلامي ايران است.

 گردشگري ايران با پتانسيل بي‌حدش، با زحمات عزيزاني در اين صنعت حساس، پس از سال‌ها حال بد، در مسير رونق خود قرار گرفته است؛ صنعتي که به طور مستقيم معاش مردم را درگير مي‌کند و به شهر‌هاي کوچک و بزرگ رونق مي‌بخشد و شغل‌هاي بسياري را به پا کرده. در سال‌هاي اخير، ايران بر سر زبان گردشگران افتاده است. به نقل از فرانسويان: «اين روزها ايران مد شده». هفته‌اي که گذشت، پر بود از اتفاقاتي که با ناآگاهي ما از چگونگي ابراز مطالبات‌مان مي‌تواند آسيبي جدي در مسير ايراني باشد که با سرعت بسيار پايين در حال گشودن درهاي خود به سوي جهان است.

من به‌عنوان راهنما و فعال گردشگري در ايران در هفته اخير پيام‌هاي بي‌شماري از گردشگراني دريافت کردم که سفرهاي خود را در سال ۲۰۱۸ معلق کردند. سفر لودريان، وزير امور خارجه فرانسه که قرار بود اين هفته به ايران انجام شود و مقدمات سفر امانوئل مکرون را آماده کند، به تعويق افتاد. اين اخبار با زندگي مستقيم و غيرمستقيم خيلي از مردمان شهرهاي کوچک مرتبط است. اين اخبار مي‌تواند نااميدي در حوزه سرمايه‌گذاري خارجي را به همراه داشته باشد و مي‌تواند ما را به دوره‌اي بازگرداند که به نفع هيچ‌يک از ما نيست. مطالبه‌گري را ادامه دهيم؛ نه آشوب را که دومي خودزني‌اي بيش نيست.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین