کد خبر: ۳۵۱۴۶
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۸
گزارش روز اول استارت آپ ویکند گردشگری دانشگاه تهران
رویداد استارت آپ ویکند گردشگری با محوریت توسعه پایدار در 19 مهر ماه 1396 در پارک علم وفناوری دانشگاه تهران آغاز شد.
زیست بوم گردشگری: رویداد استارت آپ ویکند گردشگری با محوریت توسعه پایدار در 19 مهر ماه 1396 در پارک علم وفناوری دانشگاه تهران آغاز شد. مجری بعد از خوشامدگویی از سخنران اول، جناب آقای دکتر زالی ریاست دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران دعوت به عمل آوردند.

دکتر زالی، رئیس دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران به عنوان سخنران مراسم افتتاحیه گفت:  ایران سرزمین فرصت های کارآفرینانه است حوزه گردشگری یکی از حوزه های پر فرصت در ایران است. طبق داده های GEM در سال 2016 شاخص کارآفرینی نوپا در کشور حدود 13 درصد بوده است یعنی به این میزان کسب و کار در کشور راه اندازی شده است. بر طبق این آمار کشور ما در این دسته جزوء 20 کشور اول در این زمینه است. به صورت کلی دو نوع جریان کارآفرینی وجود دارد که شامل جریان اجباری و  جریان فرصت گرا می باشد که جریان  فرصت گرا جریانی است که موتور رشد اقتصادی است  که البته امارهای جهانی نشان دهنده افزایش جریان فرصت گرا در ایران بوده است.

در پایان ضمن تشکر از حامیان برگزاری این رویداد برای ارتقا کارآفرینی در کشور همراه با جوانان ایرانی ابزار امیدواری کردند.

استارت آپ ویکند گردشگری

سخنران بعدی این رویداد خانم مریم برنجی رئیس اداره روابط عمومی بانک گردشگری و عضو انجمن روابط عمومی بانک ها گفت: وجه تمایز کشورهای درحال توسعه و پیشرفته تجاری سازی ایده ها و فکر ها نو  است یکی از راه های پیشرفت اقتصادی توجه ویژه به کسب و کار های دانش بنیان است که در این میان حوزه گردشگری یکی از حوزه های با پتانسیل بالا محسوب می گردد.

وی افزود: با توجه به اینکه بانک گردشگری اولین و تنها بانک عوض سازمان جهانی (  UNWTO) می باشد و  در زمینه استارت ها نیز فعالیت داشته است  این گونه رویدادها را دارای نقش به سزا در ایجاد رشد اقتصادی و فراهم کردن بستر تجاری سازی ایده ها دانست و جهت حمایت از اندیشه های نو به خصوص در گردشگری اعلام آمادگی نمود واین امر  را نشاند هنده توجه سیاست گذران و  مدیران بانک گردشگری به ایده ها و فکر های جدید دانست.

در پایان ایشان با اشاره به اینکه در طول رویداد همکاران بانک گردشگری نیز حضور خواهند داشت عنوان کردند که بانک گردشگری آماده استقبال از ایده های نو در راستای تقویت صنعت گردشگری و رشد اقتصادی کشور می باشد.

دکتر جعفری معاون پارک علم وفناوری دانشگاه تهران به معرفی خدمات این مرکز به استارت آپ ها پرداختند.  وی ضمن اشاره به حمایت سه مرحله ای این مرکز از ایده ها به تشریح طرح های مختلفی که برای حمایت از ایده ها وجود دارد پرداختند
طرح های این مرکز شامل طرح جوانه ( اجرا شده برای دانشجویان دوره کارشناسی)، طرح شکوفایی 1 شامل حمایت مالی تا سقف 5 میلیون تومان برای دانشجویان کارشناسی ارشد و 8 میلیون تومان برای دانشجویان دوره دکترا، طرح شکوفایی 2 شامل حمایت مالی تا سقف 25 میلیون تومان به صورت تسهیلات و طرح رویش که شامل حمایت مالی می باشد و در فرودین 1397 فراخوان خواهد شد.

استارت آپ ویکند گردشگری

مهندس ترابیان، کارآفرین برتر حوزه گردشگری، موسس طراح و و سرمایه گذار و مجری دهکده تفریحی - توریستی گنجنامه همدان  در دو زمینه انگیزشی و گردشگری گفت: تحقیقات جهانی نشان میدهد که طی 5 سال آینده روزهای کاری به 3 روز کاهش می باید، گرایش روند جهانی را به سمت  سرمایه گذاری روی گردشگری دانستند. گردشگری خلاق یکی از حوزه هایی است که فرصت های کارآفرینی بسیاری در آن وجود دارد.

آقای زردبانی  مشاور پتروشیمی باختر ضمن اشاره به اهمیت حوزه گردشگری،  صنعت گردشگری را حوزه ای با پتانسیل بالا برای سرمایه گذاری دانستند.

دکتر خاوند کار  عضو هیات مدیره  و دبیر انجمن پارک های فناوری و مراکز رشد کشور به عنوان آخرین سخنران این رویداد گفت: تا به حال بیش تز 4000 هزار شرکت را در پارک های علم و فناوری ایجاد کنیم.

با اعلام تسهیل گر رویداد به تشریح اقداماتی که در یک رویداد استارت آپی انجام می شود پرداختند و از حاضرین خواستند ایده های خود را جهت ارائه یادداشت کرده و به مسئولین تیم اجرایی تحویل دهند.

استارت آپ ویکند گردشگری

تعداد 54 ایده از حاضرین دریافت شد و همه ایده ها در یک دقیقه ارائه شدند. بیشتر ایده ها در زمینه برگزاری تور و یک ایده در زمینه انجام تسهیلات مالی ارائه شدند. بعد از رای گیری از حاضرین  11 ایده به عنوان ایده برتر انتخاب و معرفی شدند:

  1. ایده شماره 29  - تجربش کن
  2. ایده شماره 33 - بوم گشت
  3. ایده شماره 40 - گردشگری سلامت
  4. ایده شماره 2 -  ون تور
  5. ایده شماره 48 -  کارناوال گردشگری
  6. ایده شماره 38-  مای کردیت
  7. ایده شماره 45 - سفر نوردایده شماره 28 - سفر یاب
  8. ایده شماره 4 - سفر ساز
  9. ایده شماره 43 - سوپر سرویس
  10. ایده شماره 9 - آی لیدر

بعد از معرفی ایده های برتر، مجددا صاحبان ایده به تشریح ایده خود جهت تیم سازی پرداختند و دکتر کاظمی عضو هیات علمی و مدیر گروه کسب وکار دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران توضیحاتی را درمورد بوم کسب وکار استروالدر ارائه کردند.

در پایان از صاحبان ایده درخواست شد به تیم سازی بپردازند. این رویداد در روز جمعه با اعلام گروه های پایان خواهد یافت

منبع: زیست بوم
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین