کد خبر: ۳۵۱۳۸
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۶ - ۲۲:۴۹
در جدیدترین پژوهش های محققان دانشگاه کلمبیا، تبخیر آب به عنوان جدیدترین منبع انرژی در ایالات متحده کشف شده است که می تواند با تولید 325 گیگاوات برق، معادل 70 درصد کل تولید برق این کشور را تامین کند.
منصور محمدیزیست بوم/ منصوره محمدی*: بحران های انرژی در جهان، کمبود منابع آبی و نگرانی درخصوص اتمام منابع تجدیدپذیر، دانشمندان را به دنبال کشف روش های جدیدی در تولید انرژی های روزانه سوق داده است.

در جدیدترین پژوهش های محققان دانشگاه کلمبیا، تبخیر آب به عنوان جدیدترین منبع انرژی در ایالات متحده کشف شده است که می تواند با تولید 325 گیگاوات برق، معادل 70 درصد کل تولید برق این کشور را تامین کند. 

هرچند این کشف، در مراحل اولیه خود قرار دارد، اما درصورت اجرایی شدن، می تواند در حل چالش‌های مربوط به آب و انرژی تاثیر مهمی بگذارد. اما محققان از این مرحله نیز فراتر رفته و در جدیدترین یافته های خود از انرژی بدن هر فرد به عنوان یک منبع تولید انرژی یاد کرده اند که در صورت اجرایی شدن آن، بخش بزرگی از مشکل تامین برق مصرفی لوازم کوچک و کاهش مصرف ذخایر انرژی جبران می شود. گزارشی که در زیر می خوانیم بخشی از مقاله جدید موسسه فناوری کارلسروهه است که ساینس دیلی آن را منتشر کرده است.

گوشی های هوشمند، MP3 پلیرها، دستگاه های الکترونیک ورزشی، پمپ های انسولین و تعداد زیادی از همراهان الکترونیکی، زندگی روزمره را برای ما آسان تر می کند. اما با وجود  کمک های ارزشمند این دستگاه های هوشمند، گرسنگی ثابت آنها در مصرف برق یک مشکل بزرگ است. 

برای حل این مشکل، راه حل چیست؟ یک منبع تغذیه، که انرژی را از حرکات اعضای بدن تولید می کند! این موضوع تحقیقی است که دانشمندان در موسسه فناوری کارلسروهه به آن پرداخته اند.

" کریستین پلاتیوک از موسسه فناوری اطلاعات کاربردی (IAI) می گوید: اگر بخواهیم انرژی تولید شده توسط حرکات بدن را برداشت کنیم، چالش این است که این تولید برق نباید  نیاز به هیچ گونه قدرت مصرفی اضافی توسط کاربر داشته باشد."
 بدن انسان، به عنوان منبع تولید انرژی!
پلاتیوک و همکارانش دو سیستم را که این نیاز را برآورده می کنند توسعه دادند: یک طرح که برای اندام های تحتانی بدن استفاده شده، از وزن بدن در طول راه رفتن استفاده می کند. یک بالشتک کوچک که با مایعی پر شده، به زیر پاشنه فردی که راه میرود نصب می شود. تاثیر برروی زمین و چرخش باعث می شود، مایع به عقب و جلو برود و از طریق لوله وصل شده به آن پمپاژ شود. این عمل بسیار شبیه به یک نیروگاه جزر و مدی کوچک است که با هدایت یک پیستون، متعاقب آن یک ژنراتور را هدایت می کند.

پلاتیوک این نیروگاه مینیاتوری را در یک پایه پروتز مجهز به سنسورهای فعال پشتیبانی از حرکات نصب کرده است. این مکانیزم می تواند در کفش های ورزشی نصب شود و به عنوان یک سرعت سنج یا یک سیستم تشخیص عملکرد عمل کند.

ژنراتور دیگری می تواند مانند ساعت مچی در مچ دست استفاده شود. مشکل خاص این سیستم در این است که: برای کارکردن ژنراتور، حرکات بسیار متفاوت بازو باید به یک حرکت پیوسته تبدیل شود. برای حل این مشکل، پلاتیوک از فناوری های ثابت قبلی استفاده کرد:  نحوه عمل شبیه یک ساعت اتوماتیک است. برخلاف کارکرد ساعت، که در آن انرژی توسط یک باتری شارژ و ذخیره می شود، یک موتور القایی در اینجا استفاده می شود، که در آن یک عنصر جدید، یک آهنربا را در یک سیم پیچشی حرکت می دهد.

ماکزیمم قدرت 2.2 میلیوات هنوز برای اجرای یک دستگاه شنوایی یا شارژ گوشی هوشمند کافی نیست، با این حال وی می گوید، ما در حال کار بر روی نسخه قوی تری برای مصرف کنندگان هستیم که احتمالا تا پایان سال به نتیجه برسیم.

برای دریافت اطلاعات بیشتر می تواند به وب سایت موسسه کارلسروههwww.kit.edu سر بزنید.

* کارشناس ارشد محیط زیست و مترجم
منبع: زیست بوم
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین