کد خبر: ۳۵۱۳۱
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۳
خروج گردشگری از حالت سنتی و در پیش گرفتن نوع مدرن آن در مازندران پای برخی تفریح ها را در این استان باز کرده که به نظر کارشناسان محیط زیست زنگ خطر را برای بخش هایی از مناطق بکر به صدا درآورده است.
له شدن محیط زیست مازندران زیر چرخ های آفرودزیست بوم- منابع طبیعی: سالهای نه چندان دور نشستن زیر سایه درختان در جنگل و روشن کردن آتشی با چوب خشکیده درختان لذتی را برای مسافران و گردشگران به ارمغان می آورد که تکرار این حس برایشان لذتبخش تر از دیگر تفریحات در آن محیط بود اما این روزها تفریحات در مازندران جای خود را به تفریحات مدرن و به قولی ماجراجویانه همچون 'آفرود' داده است که بدون تعیین خط مشی و چهارچوبی در محیط های بکر جنگلی استان اجرا می شود .
با باز شدن پای ماشین و موتور با لاستیک های سنگین و بزرگ به مناطق جنگلی مازندران برای تجربه لحظاتی لذتبخش بدون اینکه چهارچوب مشخصی داشته باشد به قیمت اثرات نامطلوب فرسایش شدید خاک و افزایش ریسک سیل‎خیزی، رشد نیافتن گیاه به‎دلیل کوبیدگی خاک، آلودگی هوا و صوتی و به‎دنبال آن مزاحمت و کاهش امنیت منطقه برای حیات وحش، از بین رفتن برخی حیوانات و مهاجرت اجباری برخی گونه ها تمام شده است.
براساس آمارهای رسمی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری مازندران 180 دفتر مسافرتی در استان فعالیت می کنند اما اطلاعات دقیق از برگزاری برنامه های آفرود در این استان وجود ندارد .
آرمان از آفرودبازانی که عنوان می کند بارها مسیرهای مختلف جنگل های مازندران را طی کرده است، گفت : تیم ماشین سواران گروه آفرود ما با ورود به جنگل ، مسیرهای سخت را انتخاب می کند.
وی افزود: عبور از مسیرهای سخت گذر جنگلی حس بیشتر ماجراجویی را برای من و همراهم تلقین می کند.
آرمان در پاسخ به این پرسش که کدام ارگان یا نهادی برای آنها مسیر حرکت ماشین های آفرود در جنگل ها را مشخص می کند ، گفت : مسافران و گردشگران علاقه مند به تجربه حس ماجراجویانه، دل به جنگل می زنند و در این مسیر گزینه پیشنهادی وجود ندارد .
وی که خود را در عین حال حامی طبیعت و محیط زیست می داند گفت: گروه آفرودباز ما سعی می کند با انتخاب مسیرهایی با کمترین آسیب به جنگل و محیط زیست، این تفریح را تجربه کند.
وی که خود و تیمش را مبرا از زیر پا گذاشتن مسائل زیست محیطی در آفرود بازی می داند ، افزود: جوانان و آنانی که جدید وارد این عرصه شده اند، متهمان اصلی تخریب محیط زیست در این وادی هستند.
له شدن محیط زیست مازندران زیر چرخ های آفرود
* آزاد بودن تجربه های ماجراجویانه گردشگری به هر قیمت نه
بهمن آقایی از فعالان بوم گردی و حوزه گردشگری در مازندران بر حفظ مسائل زیست محیطی در گردشگری تاکید دارد و گفت : برنامه گردشگری در این استان با استفاده از همان داشته های طبیعی و بکر آن و رعایت مسائل زیست محیطی می تواند تجربه های لذتبخشی را برای مسافران و گردشگران در استان فراهم کند.
وی افزود : ورود بی برنامه و فاقد چهارچوب هدفمند در تفریحات گردشگری در قالب تورهای آفرود و موتورسواری ضربه زننده به این بخش است .
آقایی اضافه کرد : برنامه های تفریحی مسافران بدون لحاظ کردن معیارهای زیست محیطی تنها برجا گذاشتن زخم ردپای چرخ خودروها بر پیکره طبیعت مازندران است .
وی از انجام آفرود با عنوان ' آزادگشت ' ذکر کرد و گفت : برنامه های تفریحی باید کنترل شده و با رعایت چهار چوب های حفظ محیط زیست انجام شود که متاسفانه رویه فعلی برخی آفرود بازان در استان خارج از این قوانین است .

له شدن محیط زیست مازندران زیر چرخ های آفرود

* گسترش تفریحات نوظهور گردشگری در مازندران افزایش آسیب های زیست محیطی
یک کارشناس مسئول زیستگاه ها و امور مناطق اداره کل محیط زیست مازندران گفت : در سال های اخیر برخی از مردم ‎به فعالیت هایی نظیر آفرود(اتومبیلرانی در مسیرهای سخت و خارج از جاده ) و موتورسواری در مناطق حفاظت‎شده و مناطق جنگلی روی آورده اند که روند رو به رشدی نیز دارد .
روح الله اسماعیلی افزود : با برگزاری برنامه های آفرود طبیعت مازندران زیر چرخ خودروها و همچنین موتورها له می شود .
وی از فرسایش و کوبیدگی شدید خاک ، افزایش ریسک سیل‎خیزی ، رشد نیافتن گیاه به‎دلیل کوبیدگی خاک ، ایجاد آلودگی هوا ، آلودگی شدید صوتی ، کاهش امنیت منطقه برای حیات وحش، از بین رفتن برخی از حیوانات و مهاجرت اجباری برخی گونه ها را به عنوان بخشی از اثرات مخرب زیست محیطی برگزاری این نوع فعالیت ها در مناطق جنگلی ذکر کرد .
این کارشناس محیط زیست مازندران گفت : به استناد اصل پنجاهم قانون اساسی و ماده 9 قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست مصوب سال 1353 هر عملی‌ که‌ موجب آلودگی‌ محیط ‌زیست‌ شود ، ممنوع‌ است .
وی اضافه کرد: با اتکا به این قانون، فعالیت آفرود در مناطق چهارگانه تحت مدیریت محیط زیست قابلیت اجرا ندارند و می بایست در خارج از مناطق چهارگانه، به‎صورت هدفمند ، قانونمند و در مکان‎هایی که برای طبیعت و حیات وحش آسیب‎ جدی ندارد برگزار شود .
اسماعیلی با اشاره به اینکه انجام اینگونه برنامه ها باید از لحاظ زمانی و مکانی از یک سری ضوابط خاص برخوردار باشند ، پیشنهاد کرد : دستگاه‎های متولی ، پیست های مشخصی را برای برگزاری مسابقات آفرود در یک مکان مشخص در نظر بگیرند تا علاوه ‎بر متمرکز نمودن تاثیرات منفی این گونه فعالیت ها در یک مکان خاص و مدیریت بهینه پیامدهای آن ، در بهره گیری از این نوع فعالیت های تفرجی نیز نقش داشته باشند .
وی گفت : در برخی کشورها سالانه درآمدهای هنگفتی از این محل دریافت می کنند اما رویکرد دوستداران طبیعت در دنیا و سازمان محیط زیست در خصوص تفرج در عرصه های طبیعی، طبیعت‎گردی نه گردشگری است .
این کارشناس محیط زیست مازندران ادامه داد : طبیعت گردی مسئولانه با ورود طبیعت گردان به عرصه های طبیعی باید طوری ساماندهی شود که آسیبی به عرصه های طبیعی وارد نشود .
وی افزود : اگر چه گردشگری توسعه و آبادانی جوامع محلی را به همراه دارد اما این نکته را هم نمی‎توان نادیده گرفت که گردشگری مانند یک چاقوی برنده که قانونمند نباشد خسارات جبران‎ناپذیری را به عرصه های طبیعی اعم از جنگلی و مرتعی وارد می‎کند.

له شدن محیط زیست مازندران زیر چرخ های آفرود

*** تشکیل کمیته ساماندهی برنامه های آفرود در محیط زیست ، علاج قبل از واقعه
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری مازندران از علاقه های جدید گردشگران برای تجربه تفریحات مختلف در سفر به استان خبرداد و گفت : آفرود از جمله برنامه های تفریحی مورد علاقه گردشگران است که این روزها نیز طرفداران خاص خود را دارد .
مهران حسنی از آفرود به عنوان علاقه نوظهور تفریحی گردشگران و مسافران در این استان نام برد و گفت : هنوز سازمانی به عنوان متولی صدور برگزاری آفرود توسط دفاتر مسافرتی وجود ندارد و تنها برگزار کننده هستند .
وی با اشاره به اینکه آماری از تعداد دفاتر و آژانس های مسافرتی فعال مازندران در برگزاری تورهای آفرودی وجود ندارد ،افزود : به دلیل مشخص نبودن چهارچوب و ضوابط خاص در برگزاری این برنامه ها ، افراد و گروه های آفرود باز ازادانه فعالیت می کنند .
معاون گردشگری مازندران با قبول آسیب دیدگی محیط زیست استان بخاطر فعالیت آفرودها، ادامه داد: حذف و یا برچیدن این نوع فعالیت های تفریحی گردشگری در استان تنها پاک کردن صورت مساله است و باید راه حلی برای آن تدبیر کرد .
وی که نبود کمیته و کارگروهی برای ساماندهی فعالیت های آفرود در مناطق جنگلی و محیط زیست استان را ضعف پیش رو برای گردشگری دانست و افزود : کمیته ای متشکل از دستگاه های متولی و مرتبط از جمله استانداری ، منابع طبیعی ، میراث فرهنگی و محیط زیست با تعیین مکان ها ومسیرهای مشخص برای برگزاری آفرود می تواند در کاهش آسیب های زیست محیطی تاثیرگذار باشند .
حسنی تاکید کرد : برای حادتر نشدن این آسیب زیست محیطی باید برای تشکیل چنین مجموعه ای هر چه زودتر اقدام شود تا سرنوشت فعالیت آفرودبازان در فضاهای جنگلی مازندران مشخص شود .
مازندران حدود 2میلیون و 400 هزار هکتار مساحت دارد که 70 درصد از این مساحت را عرصه منابع طبیعی تشکیل می دهد و از این استان حدود یک میلیون و 700 هزار هکتار جنگل است .
همچنین 24 پارک و تفرجگاه جنگلی با مساحت 9 هزار و 560 هکتار در حوزه منابع طبیعی استان مازندران ـ ساری و 33 پارک با مساحت هفت هزار و 496 هکتار در حوزه منابع طبیعی استان مازندران ـ نوشهر قرار دارد .

منبع: ایرنا
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین