کد خبر: ۳۵۱۰۰
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۶ - ۲۲:۱۷
فلامینگو، طوطی و اگرت ها، سه گروه از پرندگانی هستند که در میان سایر پرندگان در اثر طوفان های قدرتمند اقیانوس اطلس در ماه های گذشته از جمله طوفان هاروی، بیشترین آسیب را دیده اند. اما به چه علت این سه پرنده آسیب های بیشتری دیدند؟
منصوره محمدیزیست بوم/منصوره محمدی*: فری آرنولد از روزنامه نگاران نشنال جئوگرافی در آخرین گزارش خود به بررسی اثر طوفان های هاروی، ایرما و ماریا که در طی دو ماه گذشته در سواحل آمریکا رخ داده است بر روی برخی گونه های پرندگان دراین مناطق پرداخته است. با هم این گزارش را می خوانیم.

فلامینگو، طوطی و اگرت ها، سه گروه از پرندگانی هستند که در میان سایر پرندگان در اثر طوفان های قدرتمند اقیانوس اطلس در ماه های گذشته از جمله طوفان هاروی، بیشترین آسیب را دیده اند. اما به چه علت این سه پرنده آسیب های بیشتری دیدند؟

ساکنان جزایر کارائیب در طی دوماه گذشته، در راه مبارزه با طوفان ها، دوستان ویژه ای پیدا کردند. از بادهای پرسرعت گرفته تا باران های سنگین و سیلتب هایی که بسیاری از خانه ها و مشاغل را در منظقه از بین برده است و خطرات فراوانی برای حیات وحش رقم زده است. 

گزارش های اولیه پس از طوفان نشان می دهد، برخی جمعیت های پرندگان، نسبت به سایر پرندگان، تاثیرات بیشتری را متقبل شده اند. بدین منظور یک کلونی 50 هزار تایی از فلامینگوهای آمریکایی، قبل از ورود طوفان ایرما، با مدیریت جزیره ایناگوا از این منطقه تخلیه شدند و تیم حفاطت بازگشت آنها را بعد از طوفان گزارش دادند. 
 

اما در شهر کایو کوبو،کوبا، بیولوژیست ها، هزاران پرنده مرده کشف کرده اند. در جزایر صعب العبور پرتوریکو و باربودا، هنوز تاثیرات طوفان بر حیات وحش به دلیل بحران های انسانی فراوان اتفاق افتاده در این مناطق معلوم نیست.

گونه های  مختلف پرندگان در کارائیب مدت هاست که با آب و هوای گرمسیری روبرو هستند. اما بسیاری از گونه های پرندگان، از جمله مرغ باران سیاه و طوطی پورتوریکو در این منطقه بر روی لبه انقراض قرار می گیرند و افزایش شدت طوفان ها، شرایط را برای بهبود و جلوگیری از فرایند انقراض آنها سخت تر می کند. 
 چرا حال بعضی پرندگان بعد از طوفان ها بدتر می شود؟
"بعضی از این پرندگان ممکن است در گذشته قادر به احیای خود و بازگشت به شرایط نرمال بوده باشند، اما اکنون انعطاف پذیری آنها کاهش یافته است". این بخشی از صحبت های دان لبین، معاون برنامه حفاظت از پرندگان آمریکایی است.

طوطی پورتوریکو یکی از گونه های در معرض خطر است که در آینده شرایط سخت تری برای احیاء خود خواهد داشت.

مانند انسانها، بسیاری از پرندگان، وقتی وقوع طوفانی را نزدیک می بینند، سعی می کنند از منطقه فرار کنند. به عنوان مثال طوفان هاروی که در سواحل خلیج تگزاس اتفاق افتاد، بسیاری از مردم این سواحل را قبل از وقوع طوفان ترک کردند. 
 
پرندگان در دریا می توانند در اطراف طوفان ها پرواز کنند. اندازه بعضی از این طوفان ها مانند ایرما به بیش از 400 مایل در بالاترین سرعت خود میرسد که شرایط را برای فرار پرندگان دشوار می کند. در این موارد پرندگان گیرافتاده در طوفان، ممکن است صدها مایل از یکدیگر دور شوند. و این اتفاقی است که برای پرندگان در سواحل کیپ کد،ماساچوست افتاده است. استفان الیس، از مدیران یکی از شرکتهای حفاطت ار حیات وحش، وقتی با شهروندی که یک پرنده را در لی کانت هالو پیدا کرد، صحبت کرد، در ابتدا فکر می کرد، یک غاز سفید شمالی (یک گونه از راسته کودن سانان) را نجات داده است، اما تماس تلفنی او با یک متخصص محلی پرندگان نشان داد، این پرنده یک کودن نقاب دار است. (کودن نقاب‌دار پرنده‌ای دریازی از راسته کودن‌سانان است که در مناطق گرمسیری اقیانوسی، به استثنای شرق اقیانوس اطلس، زندگی می‌کند).
چرا حال بعضی پرندگان بعد از طوفان ها بدتر می شود؟
استفان الیس گفت، ما از دیدن یک کودن نقاب دار وحشت زده  بودیم، این پرنده باید مسافتی طولانی را طی کرده باشد. او معتقد است، نقابدار در طوفان خوزه گیر افتاده است و صدها مایل از خانه خود که باید جزایر کارائیب یا خلیج مکزیک باشد دورتر شده است.

متاسفانه پرنده در این سفر علی رغم تلاش های صورت گرفته برای نجاتش زنده نماند و به دلیل گرسنگی و تشنگی و عفونت های قارچی که در این سفر به آن مبتلا شده بود، در روز دوشنبه (3 اکتبر) درگذشت. 

الیس و لبین، هر دو معتقدند خطراتی که پرندگان را در طوفان ها تهدید می کند، مشابه همان خطراتی است که انسان ها را تهدید می کند. برای پرندگان و انسانهایی که نمی توانند از یک طوفان درحال گذر خود را نجات دهند، اولویت یافتن پناهگاه است. فلامینگوهایی که نتوانستند اینگوا را ترک کنند، زنده ماندند، به دلیل مانگروهایی که در نزدیکی آنها بود. به همین ترتیب اگرت ها در نزدیکی جزایر سنیبل فلوریدا در امان ماندند.

حتی در این پنهانگاه ها نیز، پرندگان باید خود را از افزایش سطح آب و سیلاب ها و امواج طوفان ها خود را نجات دهند.  این طوفان همچنین به عرضه مواد غذایی پرندگان نیز آسیب وارد می کند. یک طوفان قدرتمند می تواند تمامی میوه های یک درخت را ازجا بکند و به باروری درخت برای سالهای آینده نیز آسیب رساند. برای پرندگانی که از این درختها تغذیه می کنند، طوفانی نظیر ایرما یا ماریا، آغاز چندین سال بی حاصل است. 

طوفان اخیر همچنین موجب از بین رفتن و یا خرابی بخشی از زیرساخت های حفاظتی مهم از جمله گروه حفاطت از محیط زیست کارائیب در جزیره سن مارین شده است.  برای گونه های نادر و در معرض خطری چون مرغ باران سرسیاه و طوطی پورتوریکو، ممکن است این تلفات تا سالیان طولانی به دلیل توانایی کاهش یافته برای حفاظت از زیستگاه و نجات پرندگان مجروح احساس شود. 

با این وجود لبین تا حدودی  در مورد بقای گونه های پرنده در کارائیب خوشبین است و معتقد است " آنها برای میلیونها سال از طوفان ها زنده ماندند"!

*مترجم و کارشناس ارشد محیط زیست

منبع: زیست بوم
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین