کد خبر: ۳۵۰۷۶
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۳۹۶ - ۱۸:۵۵
محققان در تازه ترین یافته های خود به این نتیجه رسیدند که داشتن خانواده های کوچکتر موثرترین راه برای جلوگیری از انتشار گازهای گلخانه ای است!
منصوره محمدیزیست بوم/منصوره محمدی*: محققان در تازه ترین یافته های خود به این نتیجه رسیدند که داشتن خانواده های کوچکتر موثرترین راه برای جلوگیری از انتشار گازهای گلخانه ای است! 

آیا می خواهید بیشترین کمک را به حفظ محیط زیست داشته باشید؟ البته گزینه های زیادی جلوی رویتان است! از رانندگی کمتر گرفته تا شرکت در فرایندهای بازیافتی مواد و نصب پنل های خورشیدی بر بام خانه تان. اما تحقیقات چالشی اخیر نشان داده است که موثرترین راه مبارزه با تغییرات اقلیمی، داشتن فرزندان کمتر است!

محققان کانادایی و سوئدی، 31 نمونه سبک زندگی سبز را در بین مردم کشورهای صنعتی با هم مقایسه کردند تا ببینند بهترین راه برای جلوگیری از انتشار دی اکسید کربن، متان و سایر گازهای گلخانه ای کدام است. محاسبات آنها نشان داد که داشتن فرزندان کمتر، بیشترین کاهش را در تولید گازهای گلخانه ای داشته است، به این ترتیب که فرزندان کمتر منجر به استفاده کمتر از ماشین شخصی، مانع سفرهای هوایی بیشتر خانواده ها و به کارگیری رژیم غذایی گیاهی بیشتر در آنها می شود. 
 
" تا زمانی که ما یک جامعه کاملا کربنیزه شده داریم، اضافه کردن فرد دیگری به این سیاره، باعث افزایش بیشتر گازهای گلخانه ای خواهد شد. ما نمیخواهیم از بازیافت دست بکشیم، اما بعضی از مردم آماده اند تا نقش خود در تخریب محیط زیست را تقویت کنند و شرایط را برای بحران های حاضر محیط زیستی، پیچیده تر کنند". اینها بخش هایی از صحبت های استر وینز، دانشجوی جغرافیایی دانشگاه بریتیش کلمبیا است.

این مطالعه نشان داد، تغییر مصرف از کیسه های پلاستیکی، به کیسه های خرید بومی، هر ساله حدود 11 پوند از میزان دی اکسید کربن مصرفی افراد را کاهش می دهد. وینیس و کیمبرلی نیکولاس از دانشگاه لوند سوئد می گویند، به ازای هر فرزند کمتر، ردپای مصرف کربن سالانه 65 میلیون تن کاهش می یابد. این ارقام براساس گازهای گلخانه ای هستند، که فرزندان شما و فرزندان آنها، در جریان زندگی روزانه خود به جو روانه می کنند.

براساس این تحقیق، هر پدر و مادری مسئول نیمی از انتشار گازهای گلخانه ای در طول عمر کودک خود ، یک چهارم از انتشار گازهای گلخانه ای نوه های خود و بخش کوچکی از انتشار در نسل های دورتر هستند.
 
بدیهی است که با این فرایند کاهش تعداد فرزندان، جامعه در نهایت از بین خواهد رفت. در رد این ماجرا باستین گیرود پژوهشگر موسسه فدرال زوریخ سوئیس گفته است مطمئن نیست که داشتن خانواده های کوچکتر یک راه حل واقع بینانه برای مسئله کاهش گرمایش جهانی باشد.

وی می گوید، مردم می خواهند میزان انتشار آلاینده های محیط زیستی را کاهش دهند، و از مواردی شروع می کنند که کمترین آسیب ها را وارد کند. علاوه بر این، بزرگترین تاثیرها نتیجه فعالیت بسیاری از مردمی است که گام های کوچکی در زمینه حفظ محیط زیست برداشته اند نه تعداد کمی از مردم که تغییرات سختی در شیوه زندگی خود ایجاد می کنند.
دانستن بهترین شیوه زندگی که به حفظ سیاره ما کمک می کند، شما را شگفت زده خواهد کرد!
باستین گیرود ادامه می دهد "ممکن است کودکان و فرزندان ما رویکردهای موثرتری در حفظ این سیاره در آینده ارائه دهند! کودکان نه تنها نمی توانند بخشی از مشکل باشند، بلکه بخشی از راه حل نیز هستند. گفتن اینکه داشتن فرزندان کمتر، بهترین راه برای کاهش اثرات تخریبی بر سیاره است، برای من فرضیه قابل قبولی نیست."

کریس گودال پژوهشگر دیگری در زمینه پایداری و توسعه به روزنامه گاردین گفته است "از جمله مشکلات دیگری که در زمینه کاهش فرزندان به منظور کاهش انتشار گازهای گلخانه وجود دارد این است که این کار قرن ها طول می کشد.

کریس گودال ادامه می دهد که برخی از مطالعات تنها سوء ظن های سیاسی در این زمینه را تقویت می کنند که تهدید اقلیمی تنها یک پوشش برای کاهش آزادی مردم در انتخاب سبک زندگی آزادانه آنهاست!"

وینس نیز تاکید می کند که تعیین تعداد فرزندان یک تصمیم شخصی است.

او می گوید تحقیقش برای هدایت سیاست های ملی یا فشار بر مردم به منظور داشتن خانواده های کوچکتر نیست، اما وقتی افراد تصمیم می گیرند می خواهند چه تعداد فرزند داشته باشند، این اطلاعات می تواند به آنها کمک کند. 

وینس می گوید، به شخصه اقلیم برای من خیلی مهم است.. من می خواهم یک فضای سالم برای نسل های آینده فراهم شود. این چیزی است که من می دانم، اما همه با آن موافق نیستند.

منبع: Environmental Research Letters

*مترجم
منبع: زیست بوم
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین