کد خبر: ۳۴۷۶۰
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۱
رئیس ذخیره‌گاه زیست‌کره توران شاهرود ضمن بیان اینکه با اقداماتی مانند نذر طبیعت می‌توان به افزایش جمعیت وحوش کمک کرد، گفت: طی ۱۰ سال اخیر جمعیت گورخر در این پارک دو برابر شده است.
زیست بوم: رئیس ذخیره‌گاه زیست‌کره توران شاهرود ضمن بیان اینکه با اقداماتی مانند نذر طبیعت می‌توان به افزایش جمعیت وحوش کمک کرد، گفت: طی ۱۰ سال اخیر جمعیت گورخر در این پارک دو برابر شده است.

احمد رادمان از دو برابر شدن جمعیت گورخر آسیایی پارک ملی توران طی ۱۰ سال اخیر خبر داد و ابراز داشت: آئین سرشماری گورخر آسیایی هرساله طی تابستان و در ذخیره‌گاه زیست‌کره توران انجام می‌شود که با همکاری ادارات محیط‌زیست شهرستان‌های استان سمنان ۲۳ اکیپ دو و سه‌نفره به‌وسیله موتورسیکلت و ماشین از جمعه شش مردادماه آغاز و بعدازظهر هفتم مردادماه به پایان رسید.

وی افزود: طی آخرین پایش و سرشماری صورت گرفته از جمعیت گورخر آسیایی پارک ملی توران از سال ۸۶ تاکنون این جمعیت دو برابر شده است که نشان می‌دهد توانسته‌ایم با همکاری نهادهای مختلف در راستای حفظ و احیای این‌گونه ارزشمند کوشا باشیم.

تصویر ۴ یوزپلنگ در سال جاری به ثبت رسید
رئیس ذخیره‌گاه زیست‌کره توران شاهرود در پاسخ به این پرسش که چه تعداد پلنگ و یوزپلنگ در این منطقه به ثبت رسیده است، ابراز داشت: طی چهارماهه نخست سال جاری چهار مشاهده یوزپلنگ و سه روئیت پلنگ در پارک ملی توران به ثبت رسید که طی سال گذشته نیز هشت مشاهده مستقیم و دو بار توسط دوربین تله‌ای از تصویر یوزپلنگ در قاب دوربین نشست.

رادمان در ادامه تصریح کرد: در ادامه فعالیت‌های کارگروه نجات یوزپلنگ آسیایی و در راستای ایمن‌سازی جاده‌های منطقه طی یک هفته گذشته دو تابلوی هشداردهنده به همراه چراغ چشمک‌زن در حاشیه جاده شاهرود به سبزوار محدوده میاندشت به عباس‌آباد و کاهک توسط اداره کل راه و ترابری استان سمنان نصب شد که امیدواریم با همکاری نهادهای مربوط مراحل فنس‌کشی کریدور عباس‌آباد عملیاتی شود.
جمعیت گورخر در پارک ملی توران ۲ برابر شد/ مشاهده ۴ قلاده یوزپلنگ
وی درباره تعلیف حیات‌وحش منطقه نیز افزود: در مناطقی مانند عباس‌آباد طی خشک‌سالی‌های اخیر ازنظر علوفه آسیب بسیار متحمل حیات‌وحش شده است ازاین‌رو علوفه را به کمک خیران و طبیعت دوستان تأمین می‌کنیم که در حال حاضر در منطقه عباس‌آباد برای گونه‌های گورخر و آهو و همچنین در سایت و مرکز تحقیقات گورخر سازی و آهو پارک ملی توران در حال انجام است.

پاقدم نوزاد شاهرودی نذر طبیعت شد

رئیس ذخیره‌گاه زیست‌کره توران شاهرود همچنین از اهدای چهار مخزن ذخیره آب به این منطقه توسط مردم دوستدار طبیعت شهرستان خبر داد و ابراز داشت: در آستانه ولادت باسعادت، علی بن موسی‌الرضا (ع) و روز محیط‌بان، به همت انسان‌های خیرخواه و طبیعت دوست در آیین خداپسندانه نذر طبیعت، چهار مخزن ذخیره‌سازی آب توسط خیرین به ذخیره‌گاه زیست‌کره توران اهدا شد.

رادمان بابیان اینکه پاقدم نوزاد شاهرودی و هدیه روز تولد یک خانم و یک باشگاه ورزشی در قالب منبع آب نذر طبیعت شد، بیان کرد: نذر طبیعت توسط محیط‌بان نمونه کشوری احمد بحری شکل گرفت و اکنون نیز این کار ارزشمند ادامه دارد از این مخازن برای ذخیره‌سازی آب برای حیات‌وحش و مدیریت بحران آب و خشک‌سالی در منطقه استفاده می‌شوند

وی نذر طبیعت را به‌عنوان هدیه به مناسبت روز محیط‌بان به عوامل پارک ملی توران برشمرد و افزود: می‌توان به‌جای خرج‌های اضافه نذری را به حیات‌وحش تقدیم کرد و با انجام تبلیغات گسترده این اقدامات در جامعه ترویج کنیم تا شاهد محیط‌زیست غنی و قوی در منطقه باشیم.

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین