کد خبر: ۳۴۷۰۷
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۶
گفته بودیم با تمامی نقد های که بر عملکرد دولت روحانی در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی داریم برای حراست از برجام انرژی هسته‌ای ایران، در راستای حفظ منافع و امنیت ملی از میان کاندیداها فقط و فقط به روحانی رای بدهیم.
مرتضی شریفیزیست بوم/مرتضی شریفی*: گفته بودیم با تمامی  نقد های که بر عملکرد دولت  روحانی  در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی داریم  برای حراست از برجام انرژی هسته‌ای ایران، در راستای حفظ منافع  و امنیت ملی  از میان کاندیداها  فقط و فقط به روحانی رای بدهیم.

رئیس منتخب دولت 12 در "صحبت پیروزی" اشاره داشته اند خود را وکیل مردم بزرگوار و مسئول و موظف به پیگیری مطالبات آنها هستند. جنگلبانان و محیط بان با دل خونین وقلب شکسته از عملکرد دولت در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی با سیلی صورت سرخ نگهداشته در کنار مردم فهیم در خلق حماسه تاریخی نقش آفرینی کردند بالب خندان و قلب آشفته در ساعات خوش مردم حضور دارند مطالباتی دارند و دغدغه اینکه سیاست ناکارآمد دولت در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی ادامه داشته باشد. 

یادش به خیر رسول اف یکی از مدیران خوش نام و موفق منابع طبیعی می گفتند جنگلبان جماعت عجیب مردمانی هستند هفته ها تلاش می کنند که وقت بگیرند و ساعت ها در اطاق انتظار به نوبت می نشینند تا وقتی برای خواست و مطالبه شان فراهم آید وقتی نوبت شان میرسد انتظار داری از مشکلات معیشتی و نیاز های صنفی سخن بگویند ولی این چنین نیست  آنها غالبا دغدغه جفا هایی را دارند که برمنابع طبیعی میرود. آنچه مسلم است با تمامی تبعیضات معیشتی که حتی در مقایسه نسبی با دیگر دستگاههای بر جنگلبان و محیط بان می رود مطالبات جوامع جنگلبانی و محیط بانی معیشتی و صنفی نمی باشد.

تخریب منابع طبیعی و نزول کیفی روز افزون محیط زیست و بحران های ناشی از آن که امروزه به صورت ریزگرد و سیل، آفت و آتش و... بروزکرده و ملموس است. در طی بیش از نیمی از سال و بیشتر نصفی از مملکت تحت تاثیر این بحران ها فلج است. 

بحران آب بحران های اجتماعی را دامن می زند سفسطه و مغلطه جایگزین برنامه های علمی منابع طبیعی و محیط و زیست گردیده است. آسیب شناسی چندان مشکل نیست ، با وجود اینکه افکار عمومی  نه بزرگ  به افکار منحرف اختلال شخصیت خودشیفته متوهم جامع الشرایط بودن، گفتند  منتها شاخک های بجا مانده وارث آن افکار در محیط زیست و سازمان جنگلها در دور اول دولت دکتر روحانی اجازه  ندادند حتی مصوبه های  که دستگاه های  منابع طبیعی و محیط زیست را  موظف می کرد که تحول مدیریت با رویکرد حفاظتی در منابع طبیعی اعمال نمایند اجرائی شود. 

مگر در منابع طبیعی و محیط زیست بحث غیر از بحث فنی داریم؟ بحث اینجاست وقتی در بحث فنی و تخصصی ورود پیدا می کنیم حداقل باید با مفاهیم پایه و فرمول بندی کاربردی آن آشنا باشیم کدام فکر بود که با ورود به حوزه کاری  که هیچگونه تخصص و تجربه در آن  نداشت تصمیمات ویرانگری را عملیاتی می نمود؟

کدام فکر بود که عنوان تخصص را قبول نداشت و باور نداشت  لازمه ورود به بحث فنی داشتن سوابق علمی  و تجربی مرتبط می باشد؟. بدعت گزاران چنین افکاری  در پیشگاه  مردم فهیم مردود شده اند. دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور اخیراً در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت:" ‏مدیرانی که توانایی کار ندارند با عرق ملی به نفع مدیران کارآمد و خلاق کناره گیری کنند. وی تاکید کرد: " منافع کشور نباید به خاطر منافع یک مدیر آسیب ببیند."  پس شایسته است در الویت اول فکر سیاه بجا مانده از آن دوران که  در هیبت مدیر نما ها در تار و پود ساختار جنگلبانی و محیطبانی رسوخ کرده و نقش ملک الموت را برای منابع طبیعی و محیط زیست ایفاء می کنند. پاکسازی  و آسیب زدائی شود.

 مدیران که اعتقادی به تخصص ندارند عرصه را برای تاخت و تاز کارشناس نما ها ی غیر متخصص مهیا می کنند.  نیاز به یاد آوری و تکرار است اگر فردی بدون داشتن پشتوانه اکادمیک مدعی گردد که پزشک است و نسخه برای مریض بپیچد عمل مجریانه تلقی می شود چون عمل اش می تواند به صدمه یا مرگ فرد منتهی شود. اگر فرد یا تیم غیرمتخصصی برای محیط طبیعی نسخه بپیچند صدمه یا مرگ حیات جمعی انسان ها و فن و فلور محتمل بوده و عمل به مراتب مجرمانه تر است. 

در افکار سیاه  طرد شده توسط مردم فهیم از راس هرم مدیریت اجرائی تا قاعده هرم روال بر  این بوده  مسئول مربوطه بدون اینکه حتی یک واحد درسی مرتبط در سابقه آکادمیکی در موضوع داشته باشد، به خود اجازه می داد برای محیط زیست طبیعی نسخه بپیچد ، کارشناس  نما ها فقط وظیفه داشته اند نسخه را در زر ورق بپیچند کار به جای رسیده  بودکه این کارشناس نما ها وقتی می دیدند کسی به کسی نیست به یک تخصص جعلی هم اکتفاء نمی کردند ، آیا در دولت دوازدهم هم قرار است فقط به جابجائی در راس هرم اکتفاء کرده و روال مطرود کماکان در میانه ها و قاعده هرم  ادامه داشته باشد؟

 در نزدیک به چهار سال گذشته دولت یازدهم که این چنین بوده، مصادیق قابل ذکر در این ارتباط فراوان است که البته بار های بار یاد آور شده ایم، پرداخت ریز تر به موضوع سبب از خودبیگانگی فرهنگی هر چه بیشتر می شود و نیاز به ایثار حرمت قلم و کلام و سقوط در حد آنها خواهد بود. که تلاش می کنیم در چنین منجلابی گرفتار نیاییم مسخ فرهنگی مسلماً خط قرمز است منتها اگر انتخاب بین حرمت کلام شخصی و دفاع از طبیعت سرزمین باشد، سرخم می سلامت شکند اگر سبویی،  لذا تاکید بر این است که شایسته نیست تصمیم گیرانی در راس امور قرار گیرند که با جمع کردن یکسری کارشناس نما ها، سمن نما ها ، خبرنگاران غیر متعهد ، تصمیم مخرب را توجیه و قداست کاذب برای عملکرد ایجاد کنند.

 وقتی به سوابق اولیه تشکیلاتی منابع طبیعی نظر می افکنیم چه در حالت مستقل و چه بصورت زیر مجموعه ای از دستگاه دیگر همیشه به خاطر جایگاه حاکمیتی اش استقلال و حرمت خاص خود را داشته است. حتی احکام مدیران میانی اش پس از بررسی در هئیت دولت توسط بالاترین مقام کشور صادر می شد.

از آنجائیکه  ادارات کل منابع طبیعی مدیریت حاکمیتی نزدیک به 90 در صد سرزمین به عهده دارند در گذشته مقام دوم استان محسوب و در غیاب استاندار به عنوان قائم مقام عمل می کردند. لذا اگر اعتقاد و عزم راسخ به احیاء و باز سازی محیط زیست و منابع طبیعی در کار بوده باشد باید حرمت و جایگاه مدیریتی منابع طبیعی و محیط زیست احیاء شود. انشا... در دولت دوازدهم خواسته معاون اول رئیس جمهور  عملیاتی شده و بر آن اساس ‏مدیرانی که توانایی کار ندارند با عرق ملی به نفع مدیران کارآمد و خلاق کناره گیری کنند. تا منافع کشور به خاطر منافع یک مدیر آسیب نبیند." انشاالله.

* عضو شورایعالی جنگل، مرتع و آبخیزداری
منبع: زیست بوم
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین