کد خبر: ۳۴۶۳۷
تعداد نظرات: 2 نظر
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۴
زیست بوم بررسی می کند: چرا ابتکار بماند؟ چرا ابتکار برود؟(1)
به نظرم در حوزه برنامه ای و بودجه ای سازمان مشکلاتی را داریم که حتما باید تلاش های بیشتری توسط همکاران ایشان صورت بگیرد تا سطح بودجه ای سازمان را بالاتر ببرند. این سطح بودجه اصلا برای سازمانی با این حجم برنامه کافی نیست.
منصوره محمدیزیست بوم/ منصوره محمدی: با نزدیک شدن به پایان کار دولت یازدهم، در تحریریه زیست بوم برآن شدیم تا در سلسله گفتگوهایی به بررسی عملکرد سازمان محیط زیست و رئیس این سازمان خانم دکتر ابتکار بپردازیم و نظرات کارشناسان و فعالان محیط زیست در پاسخ به دو پرسش «چرا ابتکار بماند؟ چرا ابتکار برود؟» را جویا شویم.

دکتر صدرالدین علی پور از از مدیران کل سابق سازمان حفاظت محیط زیست، با ناکافی دانستن بودجه اختصاص داده شده به سازمان محیط زیست، تاکید کرد سازمان محیط زیست در دولت جدید باید تمرکز خود را برای بالابردن ردیف بودجه ای این سازمان افزایش دهد.

نخستین گفتگو از این سلسله را با دکتر علی پور بخوانید:

به عنوان سوال اول، عملکرد دکتر ابتکار  در 4سال اول دولت تدبیر و امید را چطور ارزیابی می کنید؟
جدای از بحث محیط زیست، من 35 سال است که با این سازمان آشنا هستم هم به واسطه شغل پدرم که محیط بان بودند و در سازمان حضور داشتند هم اینکه خودم افتخار خدمت در این سازمان را داشته ام. در نتیجه نه تنها درباره خانم دکتر ابتکار، بلکه از همه روسای سازمان به نیکی یاد می کنم.  همه کسانی که به عنوان رئیس سازمان محیط زیست انتخاب شدند، به بهبود مشکلات محیط زیستی کمک کردند، اما قرار هم نیست همه مشکلات توسط سازمان محیط زیست به تنهایی حل شود، نهادها، وزارتخانه ها و خود مردم هم باید دخیل باشند، وضع اقتصادی، سیاست ها و حوزه های اخلاقی مردم اگر خوب باشد، خروجی محیط زیستی خوبی خواهیم داشت. بنابراین همه تلاش کردند.

 اما خانم دکتر ابتکار به این دلیل که 8 سال در دولت اصلاحات نیز رئیس سازمان محیط زیست بودند، طبیعتاً سعی خودشان را کردند و از تجربه بیشتری در قیاس با دیگران برخوردار بودند. همچنین این شانس و توانایی را دارند که حمایت رئیس قوه مجریه، قضاییه و در راس آنها توجه ویژه رهبری را نسبت به محیط زیست جلب کنند. ایشان نیز تلاش های موثر و روبه جلویی در ادامه مسیر قبلی که طی کردند داشتند. اما نمی توانیم انتظار داشته باشیم اتفاقات و تخریب هایی که در طی چندین دهه بر سر محیط زیست ما آمده، با اقداماتی دوساله یا چهار ساله بهبود پیدا کند و نیاز است که فعالیت های محیط زیستی استمرار و تداوم داشته باشد.

نقاط قوت کاری خانم دکتر ابتکار در دولت دکتر روحانی را چه می بینید؟
توانمندی ایشان در برقراری ارتباطات بین المللی.  همانطور که می دانید برای اولین بار برخی وزرای محیط زیستی کشورهای تاثیرگذار به ایران سفر داشتند؛ وزرای محیط زیست بلژیک، هلند، سوئد، کره جنوبی، ژاپن. این حجم همکاری با کشورهایی که در زمینه محیط زیست موفق نیز عمل کردند در هیچ دولتی سابقه نداشته است. همچنین توانمندی ایشان در حمایت گرفتن از نهادهای بین المللی مثل سازمان ملل، نشست ریزگردها با حضور 30 کشور که در سطح وزیر و رئیس و دبیر سازمان ملل در تهران برگزار شد و مساله ریزگرد را از یک مساله ملی به یک عزم جهانی با محوریت سازمان ملل تبدیل کرد و بدعتی برای رفع معظل اول کشور پایه گذاری شد.علیپور: توانمندی در برقراری ارتباطات بین المللی نقطه قوت دکتر ابتکار بوده است
 
درباره نقاط ضعف کاری دکتر ابتکار هم توضیحاتی می فرمایید؟
به نظرم در حوزه برنامه ای و بودجه ای سازمان مشکلاتی را داریم که حتما باید تلاش های بیشتری توسط همکاران ایشان صورت بگیرد تا سطح بودجه ای سازمان را بالاتر ببرند. این سطح بودجه اصلا برای سازمانی با این حجم برنامه کافی نیست.

سازمان محیط زیست و شخص دکتر ابتکار در دولت جدید باید در چه بخش هایی بیشتر تمرکز کنند؟
برنامه های قوی برای هدایت بودجه به سمت سازمان، انتخاب و انجام پروژه های موثر، توجه بیشتر به کادر سازمانی و افرادی که در سازمان محیط زیست موثر هستند و استفاده از این افراد در رده های موثر. به علاوه ارتقاء سطح درآمدی کارمندان سازمان هم باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.

سازمان محیط زیست در 4سالی که گذشت به کدام بخش ها اصلا توجه نکرد یا توجه کمتری کرد؟
در حوزه محیط زیست طبیعی در مقایسه با محیط زیست انسانی توجه کمتر بوده و من معتقدم باید از نیروهای درون سازمانی با پتانسیل بالاتر، با انگیزه تر و با انرژی تر استفاده بیشتری بشود.

مدیریت مناطق حفاطت شده و مناطق چهارگانه نیز کمتر مورد توجه قرار گرفته و از طریق تعامل با دستگاه های دیگر و بکارگیری جوامع محلی در مدیریت این مناطق میتوانیم موفق تر باشیم.

به نظر شما اگر دکتر ابتکار فرد مورد نظر دکتر روحانی در کابینه جدید نباشند، چه کسی می توانند جایگزین ایشان باشند؟
البته نظر من خیلی مطرح نیست و شخص رئیس جمهور به عنوان عالی ترین رده براساس نظر کارشناسان به این نتیجه می رسند که چه کسی می تواند به عنوان رئیس سازمان محیط زیست انتخاب شوند. اما خانم دکتر ابتکار فارغ از نقش محیط زیستی، در حوزه سیاسی هم به واسطه تجارب سیاسی و تخصصیشان وزن ویژه ای دارند. اگر قرار است کسی غیر از ایشان باشند، 

پیشنهاد من به عنوان یک کارشناس محیط زیست، بهتر است این بار از کسی که تخصص علمی و اجرایی در زمینه محیط زیست دارند و با موضوعات سازمان آشنا هستند انتخاب شوند تا زمان از دست نرود و فرد جدید زمان زیادی را به سعی و خطا اختصاص ندهد و به نتیجه برسیم. از فردی استفاده شود که سابقه مدیریتی در زمینه محیط زیست دارند و از لحاظ دانش و تخصص هم توانمند هستند استفاده شود.

در سطح استانی، انتخاب مدیران استانی از سوی دکتر ابتکار را مناسب می دانید؟
یکی از نکات موفق خانم دکتر ابتکار همین انتخاب مدیران استانی بوده، ایشان عموماً از گزینه های بیرون سازمانی استفاده نکردند و فرصت را در اختیار افراد و کارشناسان خود سازمان گذاشتند که شناخت بیشتری هم داشتند. اما به نظرم تقویت مدیران سازمان هم در نظر گرفته شود، از نیروهای جوان نیز استفاده شود و کارشناسان جوان سازمان بتوانند بصورت پلکانی، سطوح مختلف مدیریتی سازمان را تجربه کنند.

در پایان به نظر شما مهمترین راهکاری که در حال حاضر می تواند به ارتقا محیط زست کشور در بلند مدت کمک کند چیست؟
محیط زیست موضوعی چندبخشی است و همه موضوعات در کنار خودش اهمیت دارند. ارتباط نهادها، وزارتخانه ها، سازمان ها و سیاست های کلی در راستای حفظ محیط زیست باشد و در کنار آن فرهنگ سازی، آموزش، حضور مردم عادی در حفاظت پر رنگ تر شود. توجه به آموزش کارکنان به عنوان محور فعالیت های سازمانی و تجهیز به آخرین دستاوردهای روز دنیا نیز در دستور کار قرار بگیرد.

 از شما که وقتتان را در اختیار پایگاه خبری زیست بوم گذاشتید.
خواهش می کنم من هم از شما متشکرم.
منبع: زیست بوم
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی:۰
انتشار یافته: ۲
کارمند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۴
1
3
جناب علیپور
لطفا بفرمایید این توانمندیه ایشان در برقراری ارتباطات بین المللی چه خروجی داشته است ؟ از کدام یک از مشکلات محیط زیست ایران کاسته است به غیر از مسافرت های فراوان ایشان به اروپا و خوشگذرانی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۸
0
1
آقای دکتر علی پور آیا واقعا تنها نقطه ضعف خانم ابتکار بودجه سازمان بود؟
آیا در انتصابات خانم ابتکار در استانها از نیروهای شایسته و قوی استفاده شد و یا از نیروهایی که مورد تایید افرادی با قومیت خاص ؟
لطفا چند تا از دستاوردهای بین المللی که منتج به عمل شده باشند را با آدرس نشان بدهید؟
شما که 35 سال است با این سازمان آشنا هستید آیا در این 35 سال مدیریتی ضعیف تر و ناکار آمد تر از این تا کنون دیدیه بودید؟
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین