کد خبر: ۳۴۶۱۳
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۰
تجربیات و خاطرات فیل ها عمیق تر از آنچیزی است که ما تصور می کنیم. آنها می توانند به اطراف منتقل شوند و اکثرا دسته جمعی زندگی می کنند. هر سال اطلاعات بهتر و بیشتری از این آگاهی و هوشیاری جمعی فیل ها به دست می آید.
فیل، معماری اطلاعات نامرئی طبیعتزیست بوم/ جولز هاوارد: وقتی به یک فیل نگاه می کنید چه می بینید؟ آیا بزرگترین پستاندار زمین، که  فروشگاهی بزرگ از اطلاعات درخود دارد، این اطلاعات را به اشتراک می گذارد؟

فیل ها صورت غمگینی دارند که به سختی می توان تصور کرد چه میزان به آنها صدمه وارد شده است. آنها لبهای کشیده و شانه های افتاده ای دارند. فیل ها رفتاری غم انگیز و نگاهی محزون دارند و نگاه کردن به چشم های آنها به شما حس گناهکاری می دهد. با این حال به نظر می رسد القای حس گناهکاری به بیننده برای نجات آنها کافی نیست. 

تا هشتاد سال پیش، بین 6 تا 9 میلیون فیل آفریقایی و آسیایی وجود داشته که امروزه از این تعداد تقریبا نیم میلیون باقی مانده است و آنها روز به روز به انقراض نزدیکتر می شوند. احتمالا زمان آن رسیده است که با دیدگاه های مختلف به لزوم حفاظت از فیل ها پرداخته شود. به جای بدن آنها، شاید خاطرات و تجربیات فیل هاست که روزی برای ما ارزشمند خواهد شد. این دلیلی است که میخواهم در این مقاله به بررسی آن بپردازم. ابتدا بیایید با سیستم عصبی فیل ها آشنا شویم.
 
مغز فیل ها خیلی بزرگ است. خیلی بزرگتر از آن چیزی که از جثه یک فیل انتظار می رود. این امر تا حدودی به این دلیل است که مانند انسان، مغز آنها در طول میلیون ها سال خشکسالی های دوره ای ساخته شده است. جهان از افراد و گونه هایی پر شده است که بیشترین پایداری را دارند. گونه هایی که در برقراری ارتباط، حمایت و پشتیبانی، بیشترین تخصص را دارند. افراد و گونه هایی که درک خوبی از پیوستگی و ارتباطات خانوادگی دارند.

حافظه پیشرفته، ویژگی دیگری است که معمولا در موجودات در معرض خشکسالی دیده می شود: موجوداتی که مکان آبشارها و آبشخورها را به یاد می آورند و این کار باعث رشد مغز آنها می شود. انتخاب طبیعی به آنها کمک می کند. و این دلیلی است که مغز فیلها مانند ما انسانها حاوی بیش از 10 میلیون نورون است. من معتقدم برای این ظرفیت حافظه ای فیلها، باید جشن گرفته شود. این ضرب المثل قدیمی که "فیلها هرگز فراموش نمی کنند" حقیقتی درباره فیل هاست. در سال 2007 لوسی و همکارانش از دانشگاه سنت اندورز طی تحقیقی در پارک ملی آمبوسلی کنیا دریافتند که فیل ها می توانند تفاوت بین گروه های قومی محلی را بشناسند و به آن پاسخ دهند. آنها متوجه شدند فیل ها با ترس خاصی به بوی لباس مردهای قبیله ماسایی، نسبت به مردهای قبیله کامبا واکنش نشان می دهند، زیرا افراد قبیله ماسایی شکارچیان سنتی هستند و فیل ها با استشمام بوی بدن آنها به سمت چمنزارهای بلند عقب نشینی می کنند.فیل، معماری اطلاعات نامرئی طبیعت

 بعلاوه این تحقیق نشان داد فیل های جوان هم که تجربه مواجه مستقیم با قبیله ماسایا را ندارند نیز در هنگام استشمام بوی لباس افراد این قبیله، با احتیاط برخورد کرده و اقدامی مشابه باتجربه ها انجام می دهند. آنها می دانستند که چیزی برای ترسیدن وجود دارد، با توجه به اطلاعاتی که بین اعضای گروه به اشتراک گذاشته شده. 

تجربیات و خاطرات فیل ها عمیق تر از آنچیزی است که ما تصور می کنیم. آنها می توانند به اطراف منتقل شوند و اکثرا دسته جمعی زندگی می کنند. هر سال اطلاعات بهتر و بیشتری از این آگاهی و هوشیاری جمعی فیل ها به دست می آید. در سال 2014، کارن مک کومب و تیم تحقیقاتی اش متوجه شدند که فیلها به تفاوت صدای انسانها پاسخ های متفاوتی می دهند. فیل های حاضر در مطالعه قادر به تمایز بین قومیت، سن و جنسیت افراد بودند.  برای مثال فیل ها به مردهای قبیله ماسایا واکنش شدیدتری نسبت به زنها نشان می دادند. آنها با اضطراب به صدای مردها پاسخ می دادند. آنها براساس تجربیات خود و یا عکس العمل فیل های اطرافشان برای حفظ خود اینگونه قضاوت می کردند.

 انگار آنها به یک شبکه پنهان از اطلاعات متصل بودند. به نظر می رسد که رئیس گروه ها که از همه قدیمی ترهستند در این شبکه اطلاعات، پایگاه مرکزی هستند و درون مغز آنها تجربه دهها سال زندگی و تجارب کسب شده وجود دارد. در جریان خشکسالی سال های 1983 در پارک ملی تانزاتیا، فیل های کودک در حضور فیل های قدیمی پارک، شانس کمتری برای زنده ماندن داشتند. فیل های قدیمی تر، در زمان های سخت، جایی که غذا در آنجا وجود داشت را به یاد می آوردند و در نتیجه در گروه افرادی ارزشمند بودند. آنها مرکز داده ها و ذخیره ای برای نسل های آینده هستند، آنها کسانی هستند که به افرادجوانتر کمک می کنند در موقعیت های جدید قرار بگیرند. از آنها، الگوهای رفتاری دربرابر انقراض در دسترس دیگران و افراد جوان گروه قرار می گیرد. 
 
این ایده که فیل ها، یک شبکه اطلاعاتی هستند در حفاظت از محیط زیست مهم است، زیرا در دیدگاه جهانی، هر فیلی که توسط انسان کشته می شود از کاربران این شبکه اطلاعاتی و یا ویرایشگران آن است که از دست می رود. با انقراض فیل ها، در واقع ما شاهد انقراض یک شبکه از تجربیات فیل ها هستیم؛ کجاها آبشارها وجود دارند، چه کسی دوست و چه کسی دشمن است،  گیاهان چه جاهایی زودتر یا دیرتر رشد می کنند، کجاها کروکودیل وجود ندارد که در صورت انقرض این شبکه های اطلاعاتی کوتاه تر می شوند.

 به ما گفته شده است که فیل ها مهم اند، زیرا آنها به ظاهر هوشمند و کاریزماتیک هستند، و همچنین مهندسین اکوسیستم و گونه ای چتر هستند که در حفاظت از منطقه نقش مهمی دارند، اما اگر بخواهند معماری اطلاعاتی که جوامع خود فیل ها از آن استفاده می کنند چه؟ اول از همه ما میخواهیم زبان انسانی را از انقراض نجات دهیم، اما چرا اقدامی برای حفظ تجربیات و خاطرات گروهی فیل ها  نداشته باشیم؟ 

امروزه افرادی هستند که با برنامه نویسی به ذخیره سازی زبان کامپوترها اقدام می کنند، پس چرا نباید تلاش های خود را بری حفظ زیرساخت های حافظه عمومی فیل ها به کار بریم؟ در آینده متوجه خواهیم شد که فیل ها چیزی بیشتر از پوست و استخوان و عاج به نمایش می گذارند. آنها یک مخزن اطلاعاتی هستند. اگر این گنجینه ها برای انسان غیرقابل فهم و غیرقابل تشخیص باشند، هیچوقت تلاش های لازم را انجام نمی دهند تا آنرا به گنجینه ای ارزشمند و واقعی تبدیل کنند. بسیاری از موزه ها دانش و تجربیات انسانی را در قالب آثار باستانی به نمایش می گذارند که ما برای خواندن یا درک آن تلاش می کنیم. چرا این سیستم ارزشی برای فیل ها یا سایر حیوانات اعمال نمی شود؟

این فکر پیچیده و جدید می تواند در تلاش های حافظان محیط زیست، برای حمایت از این حیوانات در نظر گرفته شود. کسی چه می داند، ممکن است در آینده مرگ یک کاربر شبکه اطلاعاتی فیل ها، دلخراش تر از مرگ یک موجود زنده باشد. این می تواند شروع یک مبارزه انتخاباتی موفق با حمایت تکنولوژی های بزرگ باشد در حفظ شبکه اطلاعاتی فیل ها باشد.

تصور کنید که در آینده فیل ها توسط حمایت دولت ها و حافظان حیات وحش نجات پیدا نمی کنند، بلکه توسط ناوگانی از فناوری اطلاعات و نمودارها و گره های شبکه ای ذخیره می شوند. شبکه اطلاعات یک فیل در حیات وحش ذخیره می شود و ما چه چیزی از این داستان را می توانیم به اشتراک بگذاریم؟ تجربه ای برای فیل ها که سعی در درک آن دارند. 

گاردین
مترجم: منصوره محمدی
مطالب مرتبط
برچسب ها: فیل ، حافظه فیل ، هوش فیل
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین