کد خبر: ۳۴۵۵۰
تعداد نظرات: 1 نظر
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۶ - ۰۰:۴۴
نخستین دوره تخصصی آموزش عمومی مفاهیم پایه محیط زیست با حضور جمعی از متخصصان و فراگیران محیط زیست برگزار شد.
نگار فیض آبادیزیست بوم/نگار فیض آبادی: نخستین دوره تخصصی آموزش عمومی مفاهیم پایه محیط زیست با حضور جمعی از متخصصان محیط زیست برگزار شد.

به گزارش زیست بوم،  نخستین دوره تخصصی آموزشی عمومی مفاهیم پایه محیط زیست با حضور کارشناسان نخبه، علاقمندان و فعالان حوزه محیط زیست از سوی آموزشکده محیط زیست ایرن مدیا، با همکاری اداره کل مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست و صندوق ملی محیط زیست برگزار شد. 

صحراگردی برای توسعه محلی
مهندس راحله احمدی، مدیر، طراح و مجری پروژه های توانمندسازی بانوان روستایی، سخنان خود را با طرح دو مسئله «چگونگی احیای روستای درگیر با خشکسالی و اعطای وام های خوداشتغالی در روستاها» آغاز کرد. وی به شعار جهانی سازمان ملل، «جهانی فکر کن، منطقه‌ای عمل کن» اشاره و تاکید کرد بر طبق این شعار، ما می توانیم جهانی فکر کنیم. اما لازم است برای اثرگذاری بهتر، بدانیم چطور می شود با افزایش توان اقتصادی حتا یک منطقه و یک روستا، محیط‌زیستش را احیا کنیم.

احمدی تاکید کرد یکی از راه حل ها این است که طرح های اکوتوریسم توسط کارشناسان و سرمایه گذارانی که از نظر تخصصیِ مشاوران خبره اکوتوریسم، بهره گرفته اند، اجرا شود. لازم است تا سرمایه گذاران، از زمان طراحی تا اجرای طرح های گردشگری با افراد حرفه ای این حوزه، مشورت کنند و صرف داشتن سرمایه، مستقل از نظر کارشناسان اکوتوریسم، برنامه ریزی و عمل نکنند. همچنین می توان همزمان با اعطای وام ها، دریافت کنندگان وام ها را ملزم به شرکت در دوره های طبیعت گردی کرد. 
نخستین دوره تخصصی آموزش عمومی مفاهیم پایه محیط زیست برگزار شد
احمدی در ادامه گفت: همینطور، سازمان میراث فرهنگی می تواند در کنار ناظران متخصص اکوتوریسم شیوه صحیح مصرف وام ها را تبیین کند. دانش آموخته رشته محیط زیست، در پاسخ به این سوال که چرا کنشگران محیط‌زیست باید به توسعه اکوتوریسم در ایران اصرار کنند گفت: زیرا محیط زیست در ذات خود همراه با حفاظت از چشم انداز است. ایشان مهم ترین نکته در توسعه اکوتوریسم را مشارکت حداکثری جوامع محلی دانست. احمدی در پایان، «امیدواری» را جزئی از ذات کنشگری دانست و مخاطبان را به برداشتن قدم های کوچک اما مؤثر در منطقه های کوچک دعوت کرد.

کنشگری برای تعمیم اقتصاد سبز
دکتر نغمه مُبرقعی، دانشیار پژوهشکده علوم محیطی دانشگاه شهید بهشتی، در ابتدا به تعریف علم اقتصاد پرداخت. سپس زمان را به تشریح مفاهیم اقتصاد سبز، اقتصاد قهوه ای، اقتصاد مقاومتی، اقتصاد اکولوژیک، اختصاص داد. ایشان در ادامه افزود: در اقتصاد قهوه ای، اهمیت جنگل در نظر گرفته نمی شود و فقط ارزش چوب، محاسبه می شود. در حالی که در اقتصاد سبز، تمام ارزش های 17 گانه جنگل ها محاسبه می شود. دانش آموخته دکترای برنامه ریزی محیط زیست، 5 گام مهم در تحقق اقتصاد سبز را برشمرد و تاکید کرد باید ببینیم آیا رشد اقتصادی ایران، با اقتصاد سبز، همخوانی داشته و دارد یا خیر.

این مدرس دانشگاه در پاسخ به این سوال که آیا ارتباطی میان اقتصاد مقاومتی و اقتصاد سبز وجود دارد گفت: اقتصاد مقاومتی، امروزه تبدیل به گفتمان رایجی در اقتصاد ما شده است. در اقتصاد مقاومتی قرار است کشور به فعالیت های درونزای داخل توجه کند و کشور روی پای خودش بایستد. وی در ادامه افزود قابلیت های اقتصادی ارزش آفرینی در ایران که وابسته به منابع طبیعی هستند، نظیر صنعت توریسم وجود دارد که می تواند همزمان، اهداف اقتصاد مقاومتی و اقتصاد سبز را محقق کند. ایشان در پایان تاکید کردند که اقتصاد مقاومتی که هدفش رفاه مردم، حفظ کیان ملی و کاستن از هجمه دشمن است، تناقضی با اقتصاد سبز ندارد. اقتصادی که هدفش تحقق رفاه، توسعه پایدار و ریشه کنی فقر و در عین حال حفظ حقوق آیندگان و حفظ محیط زیست است.
نخستین دوره تخصصی آموزش عمومی مفاهیم پایه محیط زیست برگزار شد

تغییر اقلیم و آینده ما
دکتر ناصر کرمی، دانشیار دانشگاه تروندهایم نروژ، به صورت آنلاین و از طریق ویدئو کنفرانس، در ابتدا به تفاوت های آموزش های سنتی و مدرن اشاره و تشریح کرد که آموزش اول، خردمند‌پرور و دومین شیوه آموزش، دانشمند‌پرور است. وی تاکید کرد که دانستن، منتهی به عمل کردن نمی شود. ایشان برای تشریح منظور خود از شواهدی استفاده کردند. مبنی بر اینکه بسیاری از افراد، دانش محیط‌زیستی دارند اما در تخریب محیط زیست هم نقش دارند. ایشان علت این مسئله را مربوط به تبدیل نشدن دانش به جهان بینی افراد دانست.
نخستین دوره تخصصی آموزش عمومی مفاهیم پایه محیط زیست برگزار شد
اقلیم شناس برجسته ایرانی، اثرات مخرب تغییر اقلیم را برشمرد و تصریح کرد علاوه بر نابودی گونه های مختلف گیاهی و جانوری، 70 کشور دنیا در اثر پیامدهای تغییر اقلیم نابود خواهند شد. به علاوه اینکه، کشورها در تاثیرپذیری از تغییر اقلیم، فقیرتر خواهند شد. به گونه ای که انگار، شغل و درآمدشان را از دست داده اند. تغییر اقلیم می تواند به طور متوسط، مردم را 20 درصد فقیرتر کند که این رقم در خاورمیانه، 50 درصد برآورد شده است.

کرمی در ادامه بیان کرد: تهران، از هر سه روز، دو روز هوای آلوده را تجربه می کند. بنابراین، لازم است تا ایران آلودگی‌هایش را کم کند. این استاد دانشگاه در نهایت در پاسخ به سوال «چه باید کرد» افزود: ایران باید به یک ریاضت ملی، تن بدهد و خودش را با این پدیده انطباق دهد. در صورت تطبیق با این دورانِ تازه است که این وضعیت، معادل آخرالزمان نخواهد بود. در غیر این صورت ایران باید منتظر پیامدهای مخرب بیشتری باشد.

کنشگری زیست‌محیطی و تشکل های مردم نهاد 
مهندس محمد درویش، مدیر کل دفتر مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست، پویش میانرودان را پویشی مردمی، معرفی کرد و در پاسخ به این پرسش که چرا باید از این پویش حمایت کرد گفت: با ایجاد فشار افکار عمومی از سوی کشورهای منطقه به دولت های متبوع، می توان از آنها خواست تا به ملاحظات محیط زیستی، تن بدهند. وی تاکید کرد اگر می خواهیم اتفاق بزرگی را در منطقه رقم بزنیم و تکلیف غلبه تفکر سازه ای را در مدیریت آب، روشن کنیم لازم است تا درباره آب که یک کالای زیستی است، متحد شویم تا هر کشوری بفهمد نباید به بهانه تامین نیازهای کوتاه مدت خودش، پیامدهای مخربی را به منطقه تحمیل کند.
نخستین دوره تخصصی آموزش عمومی مفاهیم پایه محیط زیست برگزار شد
ایشان در ادامه افزود ما در منطقه میانرودان با محدودیت جدی منابع آب روبرو هستیم. وی اظهار کرد اجزای کره زمین به هم متصل است و ناپایداری اکولوژیکی در یک منطقه از کره زمین، می تواند منجر به پیامدهای غیر قابل پیش بینی شود. درویش، تبعات پیش آمده را ناشی از عدم توجه به هنجارهای محیط زیستی دانست. درویش از مخاطبان خواست تا با هم قسم شدن با یکدیگر، برای حمایت از این فعالیت مدنی، طومار میانرودان را امضا کنند.

درویش به نقل از دکتر یوسف مولایی، حقوقدان برجسته بین المللی گفت: «اگر تعداد امضاهای طومار میانرودان به بیش از یک میلیون برسد می توان آن را به عنوان جنایت علیه بشریت، در دادگاه لاهه ثبت کرد.» ایشان در پاسخ به اینکه چرا نمی خواهیم این پویش، دولتی شود گفت: دولت ایران نمی تواند از ترکیه بخواهد که مبانی اخلاق محیط زیستی را در مدیریت سازه ای منابع آب رعایت کند. دولتی که خودش همین بلا را بر سر زاینده رود، خوزستان، ارومیه و ... آورده که تبعات آن تبدیل به یک بحران جدی شده است هرگز نمی تواند به دولت دیگری بگوید سیگار نکش. ایران، اول باید خودش سیگارش را ترک کند و بعد از دیگران چنین خواسته ای داشته باشد.

وی در انتها بیان کرد: با تشکیل شورای هماهنگی تشکل های مردم نهاد، سمن ها می توانند مستقل از افراد خاص، به فعالیت های مدنی خودشان ادامه دهند و با آمدن و رفتن معصومه ابتکارها و محمد درویش ها، ساختارها و تشکیلات صنفی، همچنان منسجم باقی بماند.
نخستین دوره تخصصی آموزش عمومی مفاهیم پایه محیط زیست برگزار شد
محیط زیست، جنسیت و زنان
دکتر گیتی خزاعی، پژوهشگر جامعه شناسی اقلیم، در توضیح رابطه زنان و مفهوم محیط زیست و چیستی نقش زنان در حوزه کنشگری محیط زیست به مفهوم «اکوفمنیسم» اشاره کرد و گفت: مهم ترین دغدغه این نهله فکری، آشکار کردن ریشه های سلطه بر زنان و طبیعت است. از آن جایی که زمین به عنوان پرورش دهنده، به مادر تشبیه شده است، هر گونه تجاوز به طبیعت، به مانند تعرض به مادر و وجه زنانگی انسان است. وی اضافه کرد: رابطه مستقیمی بین این دو مفهوم وجود دارد به این معنی که هر قدر سلطه بر طبیعت کاهش یابد، از میزان سلطه بر زنان هم کاسته خواهد شد و برعکس.
نخستین دوره تخصصی آموزش عمومی مفاهیم پایه محیط زیست برگزار شد
این مدرس دانشگاه، به اعتقاد اکوفمنیست ها اشاره کرد که بر طبق دیدگاه مذکور، همان طور که انسان، بدن مادرش را تکه تکه نمی کند تا از درون آن طلا بیرون بکشد، یک فرد اخلاق گرا هم طبیعت را برای استخراج طلا تکه تکه نمی‌کند. وی در ادامه، از تجلی زن در طبیعت، سخن گفت و به تشریح ویژگی های مشترک شان پرداخت که هر دو به دلیل نقش زایایی و پرورندگی، در اسطوره های مختلف، به یکدیگر تشبیه شده اند.

خزاعی در ادامه، دیدگاه حراست از طبیعت با هدف حفظ آن برای نسل های بعدی را متعلق به نظام فکری سرمایه داران دانست و تاکید کرد این نوعی دیدگاه انتفاعی ست. در حالی که طبیعت، «به ذات» ارزشمند است و لازم است از دیدگاه انتفاعی، فراتر برویم و برای ما‌‌هوی طبیعت، ارزش قائل باشیم. وی با اشاره به نقش مدیریت زنان در امور منزل و تربیت فرزندان، تاکید کرد زنان در سطح خانواده، نه تنها نقش حاشیه ای ندارند بلکه اهمیت آنها در حوزه حفظ محیط زیست در خانواده، بسیار کلیدی است. خزاعی در آخر تصریح کرد، زنان می توانند با انتقال افکار و ترویج رفتارهای حامیانه محیط زیست، سبک زندگی محیط زیستی را در خانواده ترویج بدهند. سبکی که که می تواند باعث حفاظت از محیط زیست شود. 

روز اول کارگاه های سه روزه نخستین دوره تخصصی آموزش عمومی مفاهیم پایه محیط زیست، از سوی آموزشکده محیط زیست ایرن مدیا، با همکاری اداره کل مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست و صندوق ملی محیط زیست، روز 31 خرداد از ساعت 17 الی 23، با حضور متخصصان و 40 نفر از فراگیران آموزه های محیط زیستی در تهران برگزار شد. آموزشکده محیط زیست ایرن مدیا، با شعار «بیاموز، سبز باش» 10 کارگاه دیگر خود را در روزهای اول و دوم تیر سال 96 برگزار کرد.
منبع: زیست بوم
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی:۰
انتشار یافته: ۱
بی نام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۴
0
0
جالب است هر چه دوره و کلاس می بینیم در تهران است ...صندلی های راحت...لپ تاب ..تلویزیون بزرگ ...محل نورانی......استادان برجسته......فکر نمی کنید ایران فقط تهران نیست؟....کاشکی این کلاس ها و همایش ها برای کل کشور بود...
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین