کد خبر: ۳۴۵۲۰
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۰:۲۱
مطالعات جدید منجر به کشف گروهی از سلول های گیاهی شده است که به عنوان "مغز" در جنین گیاه عمل می کنند و با ارزیابی شرایط محیطی، زمان جوانه زنی دانه را به گیاه دستور می دهند.
منصوره محمدیزیست بوم/منصوره محمدی*: مطالعات جدید منجر به کشف گروهی از سلول های گیاهی شده است که به عنوان "مغز" در جنین گیاه عمل می کنند و با ارزیابی شرایط محیطی، زمان جوانه زنی دانه را به گیاه دستور می دهند.

زمان جوانه زنی گیاه، یکی از مهمترین تصمیم های زندگی آن می باشد. اگر جوانه زنی خیلی زود اتفاق بیفتد، ممکن است گیاه در اثر شرایط سرمایی و سخت زمستان صدمه ببینید و اگر خیلی دیر جوانه بزند، گیاه با کیفیت مناسبی رشد نخواهد کرد. 

به گزارش ساینس دیلی در مقاله ای که جدیدا آکادمی علوم منتشر کرده است، دانشمندان دانشگاه بیرمنگام نشان دادند، ارتباط بین سرعت و دقت در زمان جوانه زنی توسط گروه کوچکی از سلول های جنینی گیاه کنترل می شود که عملکردی مشابه مغز انسان دارند. 

دانشمندان نشان دادند مرکز تصمیم گیری در یک گیاه که آرابیودیس نام دارد، شامل دو نوع سلول است: یک سلول که باعث خواب بذر می شود و دیگری باعث جوانه زنی. این دو گروه از سلول ها با حرکت (تغییرات) هورمون ها با یکدیگر در ارتباط هستند، و مکانیزمی مشابه  مغز ما دارند، مانند زمانی که تصمیم میگیریم حرکت کنیم یا نه. دانشمندان با مدلسازی ریاضی نشان دادند که ارتباط بین عناصر جداگانه در درون ساختمان یک گیاه، حساسیت گیاه را نسبت به محیط اطرافش کنترل می کند.

 با این تئوری، دانشمندان، از یک گیاه جهش یافته که سلول های آن پیوندهای شیمیایی بیشتری داشتند، (در این گیاه جهش یافته، ارتباط بین عناصر موجود در یک مدار بیشتر است)، استفاده کردند تا نشان دهند، زمان جوانه زنی به سیگنال های درون این منطقه بستگی دارد. پروفسور باسل از دانشگاه بیرمنگام اظهار داشت، این تحقیق نشان می دهد ، بین اجزای درونی یک گیاه که در مرکز تصمیم گیری آن حاضرند، یک جدایی حیاتی وجود دارد. " در مغز انسان، این جدایی، همان فکر است که با ایجاد یک تاخیر زمانی، صاف کردن سیگنال های پرسرو صدای بیرون و افزایش دقت ما، به تصمیم گیری ما می انجامد." سلول های درون جنین این گیاه ، شبیه مغز انسان عمل می کنند

این جدایی در مغز دانه گیاه نیز اتفاق می افتد، که در واقع مشابه همان مرکزی است که در مغز انسان عمل میکند. دکتر جانستون از ریاضیدانان حاضر در این تحقیق، اضافه می کند که جدایی از عناصر مداری یک پالت گسترده تر  در پاسخ به محرک های محیطی برای گیاه فراهم می کند. 

این اتفاق مثل تفاوت بین خواندن نقد یک نفر از یک فیلم بیش از چهار بار و یا ادغام دیدگاه چهار منتقد، قبل از  تصمیم گیری برای رفتن به سینماست. تئوری ریاضی با توصیف عملکرد مغز پیش بینی کرد که دانه ها وقتی در محیط های مختلف قرار می گیرند (برای مثال دماهای متفاوت)، نسبت به زمانی که در معرض محیط های ثابت قرار می گیرند (برای مثال دمای ثابت)، بیشتر جوانه می زنند و دانشمندان با آزمایش این تئوری در آزمایشگاه دقیقا به همین نتیجه دست یافتند. 

محققان دانشگاه بیرمنگام تصویری سه بعدی از جنین یک گیاه را نشان دادند که در آن اجزایی که منجر به تصمیم گیری در گیاه می شوند به نمایش در آمده است.
 
 پروفسور باسل اضافه کرد، این تحقیق، تاثیرات مهمی در درک چگونگی رشد محصولات زراعی و علف های هرزدارد. این تحقیق زمینه بسیار مناسبی برای شرکت های تجاری فراهم می کند تا با ارتقاء شرایط جوانه زنی منجر به  افزایش بازده محصولات کشاورزی و در نتیجه کاهش استفاده از علف کش ها می انجامد.

*کارشناس ارشد محیط زیست و مترجم

مطالب مرتبط
برچسب ها: سلول ، جنین ، گیاه
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین