کد خبر: ۳۴۵۱۵
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۵
ارفع ده سرزمین درختان در هم تنیده، چشمه های بی قرار، شکوه کوه ها و چشم اندازهای بی انتهاست....
زیست بوم - گرذشگری: ارفع ده سرزمین درختان در هم تنیده، چشمه های بی قرار، شکوه کوه ها و چشم اندازهای بی انتهاست. ارفع ده روستایی است کوچک و دوست داشتنی که تنها ۱۰۰ خانوار در آن زندگی می کنند. در بهار درختان نیمه عریانش در مه فرو می روند، تابستان ها سرسبز است و خنک، و در پاییز به شعرهای عاشقانه شبیه است؛ آنقدر زیباست که نمی توان توصیف اش کرد، باید رفت، باید دید و از نزدیک آن همه زیبایی را لمس کرد.

جنگل ارفع ده از جاذبه های طبیعت گردی شناخته شده استان مازندران و شهرستان سواد کوه است. فاصله اش با ساری حدود ۹۰ کیومتر است و در ۱۸۰ کیلومتری شمال شرق تهران واقع شده. این روستا در دامنه ” ارفع کوه ” قرار دارد، کوهستانی به ارتفاع ۲۷۵۰ متر که منظره بی نظیرش تلفیقی از صخره ها و سنگ ها، درختان تنومند و دشت های زیباست. مسیر پیمایش به سوی قله ارفع کوه به خاطر زیبایی و تنوعش، از مسیرهای مورد علاقه کوهنوردان و گردشگران است. در قله ارفع کوه یک کمپ کوچک ۱۲ نفری ساخته شده تا کوهنوردان فرصتی برای زدودن رنج سفر از جسم خویش داشته باشند و بتوانند با آسودگی در چشم اندازهای بی نظیر قله غرق شوند.

جنگل ارفع ده و چشمه پراو

چشمه پراو

روستای ارفع ده در ارتفاع ۱۵۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. برای رسیدن به مناطق جنگلی ابتدا از مراتع و چمنزارهای روستا عبور می کنید تا آرام آرام به جنگل ارفع ده وارد شوید. هرچه در عمق جنگل پیش می روید، مناظر بکرتر و زیباتر می شوند. از دیگر جاذبه های طبیعت گردی و دیدنی های این منطقه می توان به چشمه پراو اشاره کرد. چشمه ای پرآب که از قلب زمین می جوشد و صدای آرامش بخشش قلب هر گردشگری را با خود همراه می کند و به دور دست ها می برد.

مسیر دسترسی به ارفع ده و چشمه پراو از جاده فیروز کوه می گذرد. در نزدیکی این منطقه جاذبه های گردشگری و طبیعت گردی بی نظیری وجود دارد. غار اسپهبد خورشید و قلعه کنگلو ، دریاچه شورمست ،روستای سنگده و جنگل راش از جمله این جاذبه ها هستند که با برنامه ریزی برای یک سفر دو و نیم روزه، می توان در کنار سفر به ارفع ده از یکی دیگر از این مکان ها نیز بازدید کرد.

اطلاعات ضروری سفر:

موقعیت جغرافیایی :
استان مازندران ، فاصله‌ی ۱۸۰ کیلومتری شمال شرق تهران  و ارتفاع ۱۵۰۰ متری از سطح دریا.
مدت سفر زمینی (از تهران و بازگشت به تهران):

یک روز زمان برای این سفر کافی است.

چطور  برسیم، ارفع ده کجاست؟
مسیر دسترسی :
از تهران وارد جاده‌ی دماوند شده و از آنجا به سمت فیروزکوه حرکت کنید. با عبور از فیروزکوه و ادامه مسیر از شورآب و ورسک نیز بگذرید. بعد از آن حدود ۲ کیلومتر پس از پایین سرخ آباد یک خروجی درسمت چپ جاده وجود دارد. به این جاده وارد شوید، با حدود ۱۵ دقیقه رانندگی و عبور از امامزاده سام و لام به ارفع ده می رسید.
بهترین زمان برای به جنگل ارفع ده :

همیشه زیباست بویژه در پاییز. در زمستان مسیر جنگلی برفی و عبور از آن سخت است.

درجه سختی: متوسط.

تجهیزات و موارد مورد نیاز:

لباس گرم. بادگیر. کفش کوهپیمایی، دو وعده غذایی سبک. کوله پشتی یک روزه. چراغ قوه . آب آشامیدنی . عینک آفتابی. کرم ضدآفتاب و باتوم کوهنوردی.

نیاز به مجوز قانونی:
ندارد

خطر حمله حیوانات:
خیر

احتمال گم شدن:
خیر. اما می بایست جانب احتیاط را رعایت کنید. مسیرهای پاکوب را دنبال کنید و در صورت نیاز از محلی ها کمک بگیرید.
منبع: زیست بوم
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین