کد خبر: ۳۴۴۷۹
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۴
محمد درویش در گفتگو با زیست بوم:
UNEP در جریان است که ما یک چنین روزی داریم، اما نه بازتاب جهانی تاکنون نداشته است.
زیست بوم/ منصوره محمدی: پنجم ژوئن در دنیا  روز جهانی محیط زیست نامگذاری شده است. این روز پس از برگزاری کنفرانس استکهلم(1972) که  منجر به تشکیل برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP) شد به رسمیت شناخته شد و همه ساله به افتخار رسیدن اتحاد جهانی در زمینه محیط زیست در این روز برنامه های مختلفی در گوشه و کنار جهان برگزار می گردد.

این برنامه ها به اشکال مختلفی برگزار می شود و با توجه به شعار محوری هر سال برنامه های خاصی نیز درنظر گرفته می شود. UNEP شعار امسال را من با طبیعتم انتخاب کرده و از مردم سراسر جهان دعوت کرده است تا به دامان طبیعت رفته و از حضور خود در نقاط مختلف طبیعت عکسبرداری و گزارش تهیه کنند و برای آنها بفرستند. همچنین فعالیت های اجتماعی و جمعی خود را با آنها با اشتراک بگذارند.در ایران برخلاف بسیاری جاها، ما هفته محیط زیست داریم

به بهانه این روز گفت و گویی داریم با مهندس درویش رئیس دفتر مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست تا از برنامه های داخلی روز جهانی محیط زیست و بازتاب های رسانه ای آن اطلاعاتی کسب کنیم و در ادامه شما را به خواندن این مصاحبه دعوت می کنیم.

برای سوال اول بفرمایید سازمان محیط زیست چه برنامه های برای این روز تدارک دیده؟
در اولین روز از هفته محیط زیست برنامه جایره ملی محیط زیست در پردیسان با حضور دکتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهور اجرا خواهد شد و در این مراسم تلاش میکنیم به بهترین ایرانیانی که در راستای ارتقاء محیط زیست کشور و محل زندگی خود تلاش ها موفقی داشتن با اهدا جوایزی تقدیر کنیم.

آیا این روزها آنقدری که در سطح بین المللی مهم هستند در سطوح داخلی هم مهم هستند؟
این روز یک روز نمادین است. هر سال برنامه هایی در سطوح دولتی و غیر دولتی برگزار می شود، قرار نیست اتفاق خاصی بیفتد. ما در همه استان ها مراسم هایی را برگزار می کنیم، در طول هفته محیط زیست. در خیلی از کشورها ما فقط روز جهانی محیط زیست را داریم، اما در ایران هفته ملی محیط زیست و از این بابت از دنیا جلوتر هستیم.

آیا به چند سخنرانی و بنر اکتفا می کنیم یا واقعا کار بیشتری هم انجام می دهیم؟
اهدا جایزه ملی محیط زیست در دولت قبل تعطیل شده بود که در این دولت دوباره احیا شده و فکر می کنم اقدام بزرگ و ارزشمندی هست.

آیا اقدامات داخلی بازخورد رسانه ای در سطح جهانی داشته؟
به جز معدود کشورهای آمریکایی و اروپایی، مراسم ها بازخورد جهانی ندارد و بازتاب رسانه ای پیدا نمی کند.

 اصولا روزهای بی المللی مثل تالاب، حیات وحش، پرندگان و غیره چقدر در تقویم ایرانی مهم است؟  جایگاه روز محیط زیست کجاست؟ چون محیط زیست یک روزی هست که کل مناسبت های مختلف در این حیطه را در واقع دربر می گیرد، از تالاب و بیابان و حیات وحش گرفته تا تنوع زیستی، زمین پاک و غیره.
خب! روز جهانی محیط زیست گرانیگاه همه فعالان محیط زیست است که دغدغه محیط زیست دارند. به نسبت بقیه روزها روز مهم تری است و در این روز رئیس جمهور یا معاون اول ایشانن در مراسم حضور پیدا می کنند که نشان از اهمیت این روز است.

کشورهایی که حتی انتظارش رو نداریم برای روز جهانی محیط زیست کارهایی می کنند و بازتاب بین المللی و جهانی داره این برنامه ها ولی در ایران نه. مثلا شعار امسال من با طبیعت هستم انتخاب شده و UNEP از مردم درخواست کرده به دامان طبیعت بروند و فعالیت ها و عکس های خودشان را به اشتراک بگذارند، ما خودمان در تقویم سالانه روز طبیعت که همون 13 فروردین هست را داریم، اما آیا در دنیا کسی از این پاسداشت ما از طبیعت باخبر هست؟
مردم باید گرامی بدارند این روز را و باید کوشش کنیم تشکل های مردم نهاد برنامه های بیشتری در این روز برگزار کنند. بیش از 100 مراسم توسط تشکل های مردم نهاد در این هفته برگزار می شود. NGO ها در استان های مختلف مراسم هایی رو برگزار می کنند. بله UNEP در جریان است که ما یک چنین روزی داریم، اما نه بازتاب جهانی تاکنون نداشته.

آیا در زمینه برگزاری مراسم این روز با شهرداری سازمان محیط زیست همکاری دارد؟
در جریان برنامه های شهرداری تهران نیستم، اما یک تیم مشترک شکل می گیرد از سوی سازمان و بخش محیط زیست شهرداری.

منبع: زیست بوم
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین